Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 28. 1. 2020 meniny má Alfonz

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Seriály
10
Branislav Noskovič
26. máj 2019, 16:24
Čas čítania: 7:16

Nový seriál zo sveta Game of Thrones sa už začal natáčať. O čom budú 3 pripravované spin-off príbehy?

Pozrime sa spolu bližšie, čo všetko by sa dalo adaptovať do chystaných prequelov.

Branislav Noskovič
26. máj 2019, 16:24
Čas čítania: 7:16
Nový seriál zo sveta Game of Thrones sa už začal natáčať. O čom budú 3 pripravované spin-off príbehy?
Zdroj: © 2016 HBO
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
10
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Aj keď sme sa so seriálom nadobro rozlúčili, fanúšikovia ságy A Song of Ice and Fire sa určite nemusia obávať, že sa do tohto fantastického sveta už nevrátime. Pred niekoľkými týždňami sme ťa informovali o troch nových projektoch, ktoré by mali rozprávať príbehy odohrávajúce sa pred udalosťami v Game of Thrones. O dvoch z nich máme aj nové hoci na množstvo stále pomerne skromné informácie.

 

Bloodmoon/The Long Night

Prvý z nich autor knižnej predlohy G. R. R. Martin ešte donedávna označoval ako Long Night, teda Dlhá noc, no najnovšie správy teraz hovoria o prequeli s názvom Bloodmoon.  Jeho pilotná časť sa začala nakrúcať začiatkom mája v severoírskom Belfaste. Podľa istých zdrojov boli prvé zábery vytvorené v Cushendon Caves, kde vnzikla aj scéna v druhej sérii, kedy kňažka Melisandra za prítomnosti Sira Davosa porodila démona.

 

Lady Melisandre

 

Podobne sa hovorí, že pre seriál bolo vyšľachtených niekoľko psích mláďat (pravdepodobne rasy československého vlčiaka, ktorá bola použitá aj v Game of Thrones). Je teda možné, že sa po boku severanov z Westerosu opäť objavia direwolves.

 

Ak stále dúfaš, že by mohli sprevádzať niektorých z našich známych televíznych hrdinov, tak ostaneš veľmi sklamaná alebo sklamaný. Príbehy novej show sa totiž vrátia v čase približne o osem tisíc rokov do takzvaného Age of Heroes, ktorý sa začal vytvorením spojenectva medzi Children of the Forrest a First Men. Takže žiadni draci, žiadni Targaryeni a legendárnu Valýriu vtedy obývalo iba pár otrhaných pastierov ovcí. Ríša, ktorá vo svete nemala obdoby, nebola ešte ani v plienkach.

 

Ako sme písali vyššie, projekt má zatiaľ pracovný názov Bloodmoon, teda krvavý alebo červený mesiac. Ten v mytológii rôznych civilizácii v našom reálnom svete často znamenal predzvesť nejakej katastrofy, dôležitej zmeny, ktorá ovplyvní chod dejín či prísľub niečoho nového.

 

Game of Thrones a celkovo knižná séria od Martina bola bohatá na symboliku, či už to bola červená kométa, dualizmus v podobe ohňa a ľadu, spôsob úmrtia jednotlivých postáv (viac napríklad tu) alebo rôzne proroctvá.

 

Daenerys 

Je preto možné, aj s prihliadnutím na to, ako spisovateľ doteraz chystaný seriál nazýval, že sa skutočne dočkáme príbehu súvisiaceho s Long Night. Tú sprevádzala zima, ktorá netrvala niekoľko rokov, ale celú jednú generáciu. Zima, ktorá skoro zničila všetok život na celom známom svete. Zima, ktorú vyvolal Night King a jeho White Walkers.

 

Podľa dostupných správ a náznakov z nedávneho rozhovoru s Vladimírom Furdíkom to vyzerá tak, že sa s týmito desivými postavami opäť stretneme. Rovnako by sme sa mali dozvedieť aj o pôvode Starkovcov, aký význam maju pre nich Direwolves a ako bol postavený Winterfell alebo The Wall.

 

Tú vybudoval Brandon Stark, zvaný aj ako Bran the Builder, v podstate prvý známy Stark vôbec. V rovnakom období samozrejme vznikla aj Night’s Watch. Nie je však známe v akých časových intervaloch sa tieto medzníky histórie severu odohrali a či ich nový seriál všetky dostatočne obsiahne.

 

Ďalší významný rod, ktorý je podobne prastarý ako predkovia Neda Starka, sú Lannisterovci. Internetom už pár mesiacov kolujú teórie, že Naomi Watts, ktorá je ako prvá známa herecká hviezda angažovaná v chystanom projekte, by mohla hrať postavu v legendách nosiacu meno Lann the Clever.

 

Ten, alebo tá, podľa príbehov a piesní úskokom získala Casterlyho skalu a založila rod Lannisterov. Či je to iba fanúšikovská teória alebo pokus tvorcov feminizovať niektoré prvky histórie A Song of Ice and Fire je momentálne nejasné, ale ako téma pri pive to zatiaľ postačí.

 

Naomi Watts

 

Ak si pri sledovaní Game Of Thrones alebo čítaní kníh dával(a) pozor, vieš, čo predchádzalo stavbe The Wall. Night Kingovi a jeho mrazivým spoločníkom sa postavil legendárny bojovník Azor Ahai, ktorý niesol nemenej známy meč Lightbringer. Jeho pôvod je však nejasný a okrem príbehu o ukutí bájnej zbrane sa o ňom nevie takmer nič.

 

Nočného kráľa a jeho bielych bojovníkov síce nakoniec nezabil, ale aspoň zahnal dostatočne ďaleko na sever, aby jeho obyvatelia urobili všetky opatrenia pre to, aby sa tak ľahko a skoro nevrátili.

 

Otázkou ostáva ako a ktoré z týchto námetov tvorcovia adaptujú do nového seriálu. Treba si uvedomiť, že v Game of Thrones mali na obsah neuveriteľne bohatú literárnu predlohu, no všetky ostatné príbehy a legendy, ktoré Martin vytvoril, sú iba akési poznámky alebo skice toho, čo sa mohlo diať.

 

Pokles kvality po tom, čo epizódy predbehli obsah kníh, si uvedomil snáď každý pozornejší divák. V prípade chystaných prequelov, respektíve spin-offov, si budú autori musieť domyslieť oveľa viac, hoci pomocná ruka spisovateľa určite chýbať nebude.

 

Targaryen fleet

 

Prequel o Aegonovi?

Poďme sa ale pozrieť na druhý chystaný projekt. Kým ten prvý je stále opradený tajomstvami, o tomto vieme iba to, že by sa mohol týkať najslávnejšieho Targaryena – Aegona Dobyvateľa (Aegon the Conquerer), ktorého rodina sa pred niekoľkými generáciami usadila na Dragonstone po tom, čo opustila Valýriu.

 

Tento dávny predok Danaerys za búrky zrodenej pomocou svojich dvoch sestier, troch drakov a zo začiatku pomerne skromnej armády v podstate dobyl celý Westeros. Teda okrem Dorne. Niektoré kraje si podmanil násilím, iné lsťou a vtedajší kráľ severu Torrhen Stark dokonca pred ním pokľakol bez skríženia jediného páru mečov.

 

To on vybudoval King's Landing a pevnosť Red Keep, založil malú radu a čestnú kráľovskú stráž pod velením Orysa Baratheona, jeho nevlastného brata. S oboma svojimi sestrami sa oženil a každá mu dala jedného syna, ktorí kraľovali jeden po druhom.

 

Životný príbeh Targaryena, ktorý získal takmer všetkých sedem kráľovstiev (hádaj koho drak zničil pevnosť Harrenhall, kde bola v druhej sérii väznená Arya, Gendry a Hot Pie) ponúka určite podrobnejší náhľad do vtedajších udalostí ako predošlý námet o dlhej noci.

 

Harenhall

 

Nechceme príliš špekulovať, ale spracovanie danej témy by bolo zrejme výhodné aj pre producentov vzhľadom na to, že táto časť dejín Westerosu sa odohráva v rovnakých lokáciách ako Game of Thrones. Draky by boli tiež tri, autori filmových trikov by teda mali  o čosi menej práce, ako keby mali vytárať nejaké iné príšerky úplne nanovo.

 

Neznámy spin-off seriál

 

Posledný chystaný spin-off už ostáva čisto iba ako predmet na domnienky a prehnané fanúšikovské teórie, keďže zatiaľ o ňom nepovedal nikto nič.

 

Producenti a zástupcovia z HBO nám už ale stihli ohlásiť, že žiaden projekt nebude ponímať potulky rytiera Duncana Tall (Vysokého), ktorého sprevádzal mladučký Aegon V, toho času ešte princ. Tieto príbehy sú zhrnuté aj v knihe The Knight of the Seven Kingdoms, samozrejme z pera G. R. R. Martina.

 

Ak však danú skutočnosť opomenieme alebo ju budeme brať ako návnadu na rôzne dohady, môžeme si pripomenúť obdobie, v ktorom tento známy Sir žil. Bolo to totiž v časoch rebélie rodu Blackfyre, ktorého príslušníci si robili nárok na Železný trón.

 

Korene celého konfliktu boli zapustené počas vlády kráľa Aegona IV., často nazývaného aj ako Aegon Unworthy (Nehodný). Jeho najväčšou hedonistickou vášňou totiž bolo plodenie bastardov, ktorých na smrteľnej posteli všetkých tvrdohlavo zlegitimizoval a tým pádom si mohli robiť nároky na pozíciu vládcu celej ríše.

 

Three-Eyed Raven

 

Jedným z nich bol aj Daemon Rivers. Ešte pred smrťou ho jeho výsosť pasovala za rytiera a darovala mu meč Blackfyre, ktorý si Daemon prisvojil namiesto toho bastardieho. Po smrti hanebného kráľa na trón zasadol jeho syn Daeron II., známy svojou rozvážnou a zmierlivou povahou.

 

S Aegonovými bastardmi nechcel mať zlé vzťahy, a tak si ich držal blízko pri sebe. Medzi nimi bol aj Aegonov ďalší pankhart Brynden (tiež) Rivers. Častejšie ho však volali ako Bloodraven (Krvavec). A to nie len kvôli červeným fľakom na tvári a krku, ale hlavne vďaka jeho tajomnej povahe a moci, ktorú dvorania pripisovali čiernej mágii.  

 

Stal sa kráľovým pobočníkom a majstrom našepkávačov, pri ktorom by aj Varys vyzeral ako neschopný diletant. Po tom, ako pri súboji s Daemonom prišiel o oko, o ňom dokonca vznikla hádanka: ͈koľko očí má Krvavec? Tisíc a jedno svoje."

 

Ak ti ešte prezradím, že neskôr za vlády Aegona V., bol poslaný na the Wall, zmizol počas jednej výpravy smerom na sever a preložíš si jeho meno z angličtiny, asi tušíte, kým by sa neskôr mohol stať.

 

Nie je to však zďaleka jediná postava prepojená s uplynulým seriálom. Počas  rebélie založil ďalší Aegonov zlegitimizovaný potomok Aegor Bittersteel žoldnierske vojsko, ktoré napríklad použila aj Cersei proti Daenerys a Jonovi a celý konflikt ukončil o pár desiatok rokov neskôr, vtedy ešte mladý, Barristan Selmy v súboji s Maelysom Monstrous (Obludným). Posledným rebelantom z klanu Blackfyre.

 

Ten si svoje meno vyslúžil vďaka skutočnosti, že mu z krku vyrastala druhá hlava. Nesrandujem.

 

Dragonstone

 

Pri Targaryenoch ešte ostaneme, keďže v podstate tvorili moderné dejiny tohto fantastického sveta. Azda epickejší námet na ďalší spin-off ako Dance of the Dragons by sme v histórii tohto rodu hľadali ťažko. Tí, ktorí čítali knihy, asi vedia, ako to celé bolo, preto, aj keď veľmi nerád, detaily vynecháme.

 

Ako inak, jablko sváru bol opäť ten prekliaty Železný trón. Veľmi krvavého sváru. A s drakmi. Desiatkami drakov. Brat sa postavil proti bratovi, sused proti susedovi, otec proti synovi. Na jednej strane si robila nárok princezná Rhaenyra, uznaná dedička kráľa Viserysa I., ktorý dlho nevedel splodiť synov.

 

Keď však vymenil manželku, tá mu dala rovno troch a druhá strana pre najkrvavejší konflikt, aký dovtedy nemal obdoby, bola na svete. Synovia Viserysovej manželky tvorili frakciu zelených, zatiaľ čo princezná a jej potomkovia boli čierni – podľa šiat, ktoré mali oblečené na istom významnom rytierskom turnaji.

 

Ich krvavé spory a bitky spôsobili, že draci neskôr postupne vyhynuli a z ríše takmer urobili jedno veľké pohrebisko. Lietajúcich zverov bolo v tejto vojne toľko, že ich nemal kto osedlať a tak sa o to pokúšali aj ľudia, ktorí nemali valýrijskú dračiu krv.

 

Drogon

 

Dvojročnú vojnu ukončila až Rhaenyrina poprava, kedy ju zožral Sunfyre – drak jej nevlastného brata Aegona II. Na to všetko sa musel pozerať jej syn Aegon III, ktorý sa paradoxne krátko na to stal kráľom, a za ktorého vlády umrel posledný okrídlený zubáč.

 

Opäť tu teda máme námet štedrý na množstvo osobitých postavičiek, intríg a dejových liniek, ktoré by vydali na niekoľko plnohodnotných sérii. Projekt by však pravdepodobne zhltol väčšie množstvo peňazí, keďže tento konflikt mal viac všetkého. Viac drakov, viac vojenských bitiek, viac hrdinov, viac ohňa a krvi.

 

Ak by to ale HBO chcelo naozaj megalomansky roztočiť, vedel by som si predstaviť skutočne rozsiahly seriál o páde legendárnej Valýrie. Títo elfovia" á la G. R. R. Martin by boli tie pravé fantasy orgie pre každého správneho geeka.

 

Mágia, draci, nové intrigy a pletky v novom prostredí, vojenské výpravy do Ghiskarskej ríše (pamätáte si na „dobrého" Mastera Kraznysa?) a v neposlednom rade dekadentná záverečná etapa a krutý pád impéria pri výbuchu Fourteen Flames (Štrnástich Sopiek).

 

Good Master Kraznys

 

Valýrijská éra je však príliš stará a príliš skromná na nejaké podrobnosti, keďže takmer všetky zvitky a knihy majstrov boli pri vulkanickej apokalypse zničené. Museli by sme si vystačiť s tým, čo by vymysleli ľudia z televízie, alebo čo by im prezradil sám Martin.

 

Hoci, dovolíme si tvrdiť, väčšina z nás so zakončením poslednej série spokojná nebola, dúfame, že HBO dostojí svojim sľubom a skutočne do nových projektov naleje dostatočné množstvo finančných prostriedkov, ktoré by mohli zaručiť naozaj epický výsledok. Nech už si tému vyberú akúkoľvek.

 

A akú máš predstavu o novom seriáli ty? Ktorý príbeh zo slávnej ságy by bol teba podľa hodný spracovania?

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: wikiofthrones.com, www.thesun.co.uk, G.R.R.Martin - A Song of Ice and Fire, G.R.R.Martin - A Knight of the Seven Kingdoms, G.R.R.Martin - The World of Ice and Fire Tagy: Game of Thrones
Ohodnoť článok
31
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.