Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. októbra 2019 o 14:22
Čas čítania 0:00
Matej Krajčovič

Apple stiahol mapu protestov v Hong Kongu zo svojho App Store. Vraj ustúpil Číne

TECH APPLE ČÍNA
Uložiť Uložené

Firma sa bráni, že aplikácia bola využívaná na útoky proti polícii a ohrozovala miestnych obyvateľov.

Do diania okolo protestov v Hong Kongu sa začína proti svojej vôli priplietať čoraz viac veľkých firiem. 

Dnes sme ťa už infromovali o tom, ako Blizzard za verejné vyjadrenie podpory demonštrantom zabanoval hráča Hearthstone a vyslúžil si za to kritiku verejnosti aj výzvu na bojkotovanie svojich produktov. 

Odporúčané
Blizzard zabanoval hráča podporujúceho protesty v Hong Kongu. Vyslúžil si obrovskú kritiku verejnosti Blizzard zabanoval hráča podporujúceho protesty v Hong Kongu. Vyslúžil si obrovskú kritiku verejnosti 10. októbra 2019 o 8:18

O pár hodín neskôr sa podľa iMore do hľadáčika dostal Apple. Ten totiž zo svojho obchodu App Store stiahol komunitou vytváranú mapu HKMap.live, na ktorej sa demonštranti navzájom informujú o miestach protestov, lokalitách s policajnými zátarasmi a ďalších dôležitých udalostiach. 

Apple stiahol mapu protestov v Hong Kongu zo svojho App Store. Vraj ustúpil Číne
Zdroj: hkmap.live

Vymazanie aplikácie prišlo podľa QZ len deň po tom, ako čínska televízia vyčítala Apple „sprístupnenie skladby obhajujúcej nezávislosť Hong Kongu“ v jej streamovacej službe Music a práve schválenie HKMap.live v App Store. 

Apple totiž s publikáciou aplikácie už niekoľko dní váhal a vývojárovi ju schválil až na niekoľký pokus na začiatku októbra. 

Teraz je opäť preč, čo komunitu znova pobúrilo. Apple tvrdí, že dôvodom na zmazanie bolo využívanie aplikácie na organizáciu útokov proti policajným zložkám, ktoré ohrozovali aj obyvateľov Hong Kongu. Navyše, odporovala vraj miestnym zákonom.

Vývojári zas oponujú, že výzvy na útoky administrátori mazali a mapu mohli bežní obyvatelia využívať na to, aby sa nebezpečným miestam vo svojom meste vyhli. 

Pre PR oddelenia firiem je samozrejme najvýhodnejšie držať sa od podobných protestov a konfliktov bokom, nie vždy je to však možné. 

Čína, ktorá sa snaží Hong Kong čoraz viac pripútať pod svoju kontrolu, totiž na západné firmy výrazne tlačí. Príkladom je nedávne vyjadrenie podpory protestujúcim zo strany Daryla Moreyho, generálneho manažéra tímu Houston Rockets v americkej NBA. Čínski sponzori tímu aj celej NBA okamžite hrozili ukončením spolupráce. 

Apple z App Store v Hong Kongu vymazal aj aplikáciu internetového magazínu Quartz. Ten je totiž, podobne ako všetky služby Facebooku a Googlu, na území Číny blokovaný tzv. Veľkým čínskym firewallom

Pre firmu by pochopiteľne bolo výhodnejšie nenahnevať si ľudí, ktorí protesty podporujú, no riskovanie zákazu predaja produktov v najľudnatejšej krajine sveta s 1,4 miliardami obyvateľov, by si mohol považovať za príklad ukážkovej ekonomickej samovraždy. 

Domov
Zdieľať
Diskusia