Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
24. septembra 2019, 13:05
Čas čítania 0:00
Jakub Paulík

5. séria Peaky Blinders kvalitou rozdelila divákov. Šetrila akciou, no i tak za sebou zanechala množstvo mŕtvol (Recenzia)

5. séria Peaky Blinders kvalitou rozdelila divákov. Šetrila akciou, no i tak za sebou zanechala množstvo mŕtvol (Recenzia)
Zdroj: BBC One
FILMY A SERIÁLY PEAKY BLINDERS
Uložiť Uložené

Užíval si si pomalšie tempo nových častí?

Text obsahuje spoilery!

Na 5. sériu sme čakali takmer dva roky a po premiére šiestej záverečnej epizódy nám bohužiaľ nezostáva nič iné, ako opätovne vytiahnuť kalendár a pomaly škrtať dni až do príchodu nových častí. Ako píše Express, podľa predbežných odhadov by sa mohla 6. séria na BBC začať vysielať v priebehu roku 2021. Oficiálny dátum premiéry však nepoznáme.

6. diel 5. série nám zdĺhavé vyčkávanie na pokračovanie príbehu rodiny Shelbyovcov vôbec neuľahčil. V jeho priebehu sme mohli pozorovať „iba“ pozoruhodnú konverzačnú hru hlavných hrdinov, ale tá očakávane spela do veľkolepého vyvrcholenia, ktoré mnohých divákov po celom svete pomerne šokovalo.

Internetové fóra zaplnili rôzne teórie na rovnakú otázku, akú si kládol aj Thomas – kto za daným činom mohol stáť? Zdá sa, že egocentrický sympaťák Tommy naozaj konečne našiel viac než vyrovnaného súpera. Aj vďaka tomuto aktu sa môžem vrátiť k svojmu tvrdeniu, že Oswald Mosley svojou charizmou a prejavom moci naozaj slušne konkuruje zloduchom z minulých sérií.

Azda jediným, kto nad ním z predošlých sérií stojí o stupeň vyššie, je skvelý Tom Hardy alias Alfie Solomons. Tohto talentovaného herca však dokáže prekonať iba málokto a s ohľadom na jeho vzťah s Tommym ho taktiež nemožno označiť za čistokrvného záporáka (najprv sa podrazili, potom spolupracovali a podobne).

Odporúčané
Gangstri z Peaky Blinders zmlátili muža, pretože pil nealkoholické pivo. Sex a drogy kraľovali povojnovej Británii Gangstri z Peaky Blinders zmlátili muža, pretože pil nealkoholické pivo. Sex a drogy kraľovali povojnovej Británii 19. septembra 2019, 11:52

Okrem kvalitného záporáka divákov mohol potešiť aj stret Tommyho s výraznou postavou britskej novodobej histórie. Treba povedať, že ich dialóg s výmenou miernych narážok stál skutočne za to. Čerešňou na torte bol však taktiež návrat starého známeho a verme, že si jeho prítomnosť počas 6. série ešte poriadne užijeme.

Niektoré postavy však do poslednej epizódy nedokázali preukázať svoje opodstatnenie, a tak celkovému vývoju deja iba prekážali. Jedným z kandidátov na zbytočnú postavu je Linda, ktorá aspoň spočiatku zaberala istú časť stopáže, pričom žiadnym spôsobom neokorenila hlavnú príbehovú líniu.

V tomto bode som sa zhodol azda s každým internetovým diskutérom, ktorý sa vyjadroval ku kvalite jednotlivých častí. Úprimne si veru nespomeniem na nikoho, kto by jej postavu v najnovšej sérii nevnímal ako mimoriadne otravnú.

Odporúčané
Psík Wilbur sa stal strážcom malého novorodeniatka Psík Wilbur sa stal strážcom malého novorodeniatka 28. decembra 2013, 20:18

Podobne „užitočnou“ osobou sa stala Michaelova manželka Gina. Napriek tomu, že mám jej predstaviteľku Anyu Taylor-Joy (Split, The Witch) v obľube, v Peaky Blinders nedostala potrebný priestor na to, aby sa plnohodnotne zapojila do diania. Vo svojej podstate celý čas stála za chrbtom svojho muža, podporovala v ňom jeho ambície a intrigovala proti rodine Shelbyovcov.

Pokiaľ tak konala na príkaz Mosleyho či iného nepriateľa Peaky Blinders, mali tvorcovia jej pravú tvár odhaliť už teraz. V opačnom prípade jej postava, mierne povedané, zaberala miesto. A povedzme si úprimne, že 6 epizód za jednu sériu nie je zas tak veľa, aby sa stihli do detailov rozobrať všetky aspekty gangsterského života Tommyho gangu. Nadbytočné postavy a scény preto nedokážem len tak ľahko prekúsnuť.

Ostatní hrdinovia, vrátane Tommyho, Arthura či Polly však mali zo scenáristického hľadiska vystavaný pomerne zaujímavý vývoj. Po istom čase, odkedy sa Arthur oženil a stal sa aspoň o malý kúsok mäkším, sme opäť mohli vidieť jeho pravú tvár divokého zvieraťa.

Absencia ženy v jeho živote z neho skrátka vyplaví podstatu samotného diabla, čo nám verne dokázal aj na príklade, kedy napadol kvázi nevinného muža. Netreba ale určite opomenúť ani famóznu scénu prepadnutia jeho skupiny, ktorú ukončil so slovami „You do not f*ck with the Peaky f*cking Blinders!“.

Odporúčané
Obeti preťal semenníky a zverákom vytlačil oko z očnej jamky. Gangster z Chicaga nepoznal zábrany Obeti preťal semenníky a zverákom vytlačil oko z očnej jamky. Gangster z Chicaga nepoznal zábrany 10. septembra 2019, 12:26

Po vizuálne stránke je seriál naďalej uchvacujúci, no jeho tempo v posledných šiestich častiach mierne spomalilo. To môže byť pre niekoho mínus, pre iných plus. Danej zmene som sa pokúsil prispôsobiť a menej akcie v kombinácii s väčším množstvom dialógov mi zväčša vôbec neprekážalo.

Zväčša vravím z dôvodu, že napríklad posledná časť bola v tomto pomere príliš štylizovaná do konverzačnej drámy a na očakávané vyvrcholenie sme museli čakať skutočne pridlho. To už ale rozhodne stálo za to. Zavraždenie jednej z mojich obľúbených postáv ma navyše emociálne zdrvilo natoľko, že som si po záverečnom akte podobne ako Tommy sadol na stoličku a hlavou mi prebiehala tá istá otázka – who?

Doposiaľ som sa stretol s názormi, že 5. séria Peaky Blinders je najslabšou, no na druhej strane si skalní nadšenci najnovšie časti význačné pochvaľovali. Osobne sa budem nachádzať niekde medzi týmito skupinami, pričom si určité aspekty seriálu naďalej mimoriadne vážim (vizuálna stránka, skvelí herci, kvalitne budované napätie a atmosféra), no iné považujem za neblahé náznaky varenia z vody (nadbytočnosť niektorých postáv a dialógov, absencia akcie). Po krátkej úvahe hodnotím 5. sériu osem a pol bodmi z desiatich.

Priemerné hodnotenie čitateľov
Tvoje hodnotenie
Aké hodnotenie by si dal ty?
Zobraziť výsledky
Skryť výsledky
0/10
Domov
Zdieľať
Diskusia