Bohužiaľ to nebola prvá podobná ceremónia,
Desiatky ľudí sa zúčastnili nedeľného "pohrebného pochodu", ktorý sa konal pri príležitosti zániku ľadovca Pizol. Z ľadovca v Glarusských Alpách na severovýchodne Švajčiarska ostal už len zlomok toho, čím býval kedysi.
Vedci tvrdia, že ľadovec stratil od roku 2006 najmenej 80 % svojho objemu, informuje BBC. Pizol sa zmenšil natoľko, že z vedeckého hľadiska už viac nespĺňa podmienky ľadovca.
Teraz, keď z neho ostalo už len niekoľko zamrznutých hrudiek, ho pri slávnostnom ceremoniáli vyhlásili za "mŕtveho". Štúdia švajčiarskych vedcov hovorí, že polovica ich ľadovcov zmizne do roku 2050 aj napriek tomu, že ľudia robia, čo môžu aby klimatickú krízu zastavili.
Miestni, turisti a environmentálni aktivisti sa vydali na vrchol hory, aby vzdali úctu tomu, čo z ľadovca ešte ostalo. Na "pohrebe" mal príhovor kaplán aj vedci. K jeho pozostatkom symbolicky položili veniec.
Podujatie zorganizovala Švajčiarska asociácia pre ochranu klimatického podnebia, iniciatíva, ktorá požaduje zníženie emisií oxidu uhličitého vo Švajčiarsku na nulu, do roku 2050.
Podobná ceremónia bola pred mesiacom na Islande. Tam spomínali na ľadovec Okjokull, ktorý bol vyhlásený za mŕtveho v roku 2014, keď mal 700 rokov.