Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 3. 6. 2020 meniny má Karolína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
4
Jakub Paulík
19. august 2019, 13:03
Čas čítania: 5:41
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pamätáš si na Herkulesa, Xenu a ich legendárne intro, ktoré aj dnes vyčarí nostalgický úsmev?

Toto je príbeh z dávnych čias. Z čias mýtov a legiend, keď boli starí bohovia malicherní a krutí a zoslali na ľudstvo osud utrpenia.

Jakub Paulík
19. august 2019, 13:03
Čas čítania: 5:41
Pamätáš si na Herkulesa, Xenu a ich legendárne intro, ktoré aj dnes vyčarí nostalgický úsmev?
Zdroj: Syndication / MCA TV / Universal Television Enterprises / Studios USA Television Distribution
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

S nostalgiou v srdci sme si už v našej rubrike doposiaľ spomínali na množstvo animovaných filmov, no tentokrát sa vrátime k seriálovým hitom 90. rokov, a to konkrétne k Herkulesovi (Kevin Sorbo) a Xene (Lucy Lawless).

 

I keď menované seriály tvorili dva odlišné projekty, predsa ich spájal rovnaký svet, v ktorom sa niekoľkokrát prostredníctvom jednotlivých epizód či dokonca filmov (Herkules a Amazonky) táto dvojica hrdinov stretla.

 

Možno si ešte spomenieš na to, že Xena spočiatku bola divákom predstavená ako záporná postava, ktorú ale Herkules priviedol k rozumu. Syn Dia Xenu konfrontoval v časoch, keď so svojím vojskom a milovaným Boriasom (mali spoločného syna menom Solan) plienila mnohé krajiny. Neskôr však prešla na cestu vykúpenia a spoločne s najlepšou priateľkou Gabrielou bojovala tak ako Herkules za dobro.

 

 

Na slovenský dabing len tak ľahko nezabudneme

Zatiaľ čo sa smrteľníčka Xena snažila v podstate vykúpiť za svoje niekdajšie zločiny proti ľudstvu, poloboh Herkules od začiatku bojoval za nevinných a slabších. Jeho matkou bola smrteľná žena Alcmene a otcom kráľ bohov Zeus.

 

V priebehu obidvoch menovaných seriálov sa hrdinovia stretávali s mnohými bohmi z Olympu, no najväčšie spory viedol Herkules jednoznačne so svojou nevlastnou matkou bohyňou Hérou a nevlastným bratom Áresom, bohom vojny. 

 

Tak ako mala Xena Gabrielu, mal Herkules Iolausa, ktorého v seriáli daboval Maroš Kramár (alebo ho rovno hral?). A práve dabing jednotlivých postáv, na ktorom mnohí z nás vyrastali, je dôvodom, prečo pôvodné znenie Herkulesa a Xeny nechávame až na druhom mieste v poradí. Pusti si úvodnú Herkulesovu scénu v angličtine i v slovenčine, a pochopíš, čo tým myslíme.

 

 

Chyby krásy zatienila nostalgia

Seriál bol svojho času kritizovaný za chabé herecké výkony, mimoriadne prostý dej, ktorý v mnohých ohľadoch skresľoval grécku mytológiu a jednotlivé časti tvorilo množstvo klišé. O stereotyp skrátka nebolo v prípade Herkulesa i Xeny núdze.

 

Napriek tomu sa ale po nasadení ružových okuliarov s ohľadom na nostalgiu z čias mladosti pozeráme na túto dvojicu prevažne pozitívne a odpustíme jej prakticky všetky väčšie či menšie chyby.

 

Dnes by podobné projekty v časoch streamovacích spoločností určite neobstáli, no v danej dobe pre nás Herkules predstavoval vzor muža bojujúceho proti všetkým nástrahám zla. A treba podotknúť, že Xena bola so svojím dominantným prístupom a príťažlivosťou vynikajúcim príkladom ženskej sily, individuality, no taktiež nepopierateľného sexepílu. Charakteristickým pre ňu bola jej unikátna výzbroj a vrhacia zbraň Chakram.

 

 

 

Trápne vtipy, ale aj trefné hlášky

Herkules so Xenou do generácie narodenej v 90. rokoch zasiali nezabudnuteľné spomienky, podobne ako napríklad kultový sitkom Krok za krokom, pričom do dnešného dňa možno ešte vo vekovej kategórii 20-29 pri štrnganí pohárov v bare započuješ známu hlášku „Na Herkula!“.

 

Herkules bol mimo iného preplnený suchými vtipmi, ktoré čas od času vedeli pobaviť, ale pri ďalších sme si už ako malí diváci uvedomili ich trápne vyznenie. Mnohokrát bol v tomto ohľade expertom najmä Herkulesov kolega Iloaus.

 

Herkules:Čo tu robíš?

 

Iloaus:Čo tým myslíš?

 

Herkules:Iloaus, veď si mŕtvy.

 

Iloaus:Aha, no, tak trochu som dúfal, že si to nevšimneš.

 

Iloausovo úmrtie malo odozvu aj na Youtube

 

Hlášky v Xene boli samozrejme z podobného súdka ako u Herkulesa, ale na ich čela stála drsná princezná bojovníčka, ktorá vedela zotrieť aj samotných bohov, ako napríklad Áresa. Ten si však voči Xene a jej najlepšej priateľke viackrát nevedel odpustiť rôzne sexuálne narážky.

 

Áres: (pozerajúc na tehotnú Xenu): „Netušil som, že zháňaš otca pre svoje dieťa.

Xena: Nezháňam.

Áres:V tom prípade dané miesto už niekto zaujal.

Xena:Zaujala ho Gabriela.

Áres:Za taký pohľad by som si zaplatil.

 

 

Dominantou seriálu boli taktiež boje

V redakcii sme sa zhodli na tom, že práve Áres patril medzi najsympatickejšie vedľajšie postavy a i keď bol vo svojej podstate záporákom, jeho uštipačné urážky venované Herkulesovi a snaha o flirtovanie s Xenou či Gabrielou vedeli pobaviť.

 

Samozrejme nešlo vždy iba o slovné bitky a veľmi radi sme si vychutnávali aj súboje tejto dvojice nevlastných bratov. Výhra poloboha nad bohom je síce nepravdepodobná, ale to neplatí v prípade, pokiaľ je spomínaným polobohom mocný Kevin Sorbo.

 

 

 

Herkules sa v boji stretol aj so Xenou

 

Jedna vec je bojovať s bohom vojny či Xenou, ale čo taký súboj Herkulesa a Dia?

 

Okrem súbojov nemôžeme zabudnúť aj na legendárnu

Herkulesovu hlášku, z ktorej sa stalo celosvetovo známe meme

 

Proti bohom si ale zabojovala taktiež Xena

 

A súboj zviedla napríklad aj so svojou priateľkou Gabrielou

 

Zákulisie seriálu Herkules/Xena

1. Herkules mal byť pôvodne sériou niekoľkých televíznych filmov a hlavná rola bola najprv ponúknutá Dolphovi Lundgrenovi (Rocky IV, Expendables)

2. Kevin Sorbo nepatril medzi fyzicky najlepšie vypracovaných hercov, ktorí sa o postavu Herkulesa zaujímali, ale producenta Dana Filieho zaujala jeho osobnosť, pričom herca označil za dobráka

3. Kevin Sorbo sa do bojového umenia s názvom White Lotus Kung Fu zaúčal 6 týždňov a údajne bol veľmi obratný, ukážku tohto bojového štýlu nájdeš v nasledujúcom videu

4. Lucy Liu (Kill Bill, Charlieho anjeli) si v epizóde s názvom The March to Freedom zahrala otrokyňu Oi-Lan

5. Sorbovi bola v roku 1997 diagnostikovaná aneuryzma a vzhľadom na jeho dlhé zotavovanie počas natáčania vznikla epizóda Yes, Virginia, There Is a Hercules, kde hľadali „strateného“ hlavného herca

6. Xena sa mala objaviť iba v troch epizódách a následne umrieť, uchvátila však producentov a dostala vlastný spin-off

7. Kevin Sorbo vyjadril svoju nespokojnosť nad tým, že sa smrteľník Xena silami vyrovná polobohovi Herkulesovi

8. Lucy Lawless si v Jay Leno’s Tonight Show po páde z koňa zlomila panvu, vtedy na scénu nastúpili postavy Callisto (Hudson Leick) a Autolycus (Bruce Campbell), ktoré boli posadnuté dušou Xeny a herečka sa mohla v priebehu natáčania pomaly „dávať dokopy“

9. Poseidon, ktorého si mohol vidieť v intre ku Xene, bol pôvodne vytvorený len kvôli samotnému úvodu, ale na naliehanie fanúšikov sa však dostal aj do seriálu

10. DC so spoločnosťou Dark Horse Comics plánovala crossover Xeny a Wonder Woman, nakoniec sa však z nápadu upustilo

 

 

Pamätáš si na Herkulesa, Xenu a ich legendárne intro, ktoré aj dnes vyčarí nostalgický úsmev?

 

Kariéra hlavných hviezd po seriáli

Kevin Sorbo nikdy nepatril medzi Á-čkových hercov, ale v jeho filmografii by si našiel množstvo nízkorozpočtových projektov. Zo známejších príkladov spomeňme fantasy Kull dobyvateľ (1997) či seriál Andromeda (2000).

 

Tak ako pre Kevina Sorba boli aj pre Lucy Lawless sérialy Xena/Hercules najväčším obdobím slávy. Okrem toho sa však herečka objavila v seriáli Battlestar Galactica (2004), vo Veronike Marsovej (2004) či v Spider-Manovi (2002).

 

Aj Michael Hurst (Iloaus) zostal prevažne pri nízkorozpočtovkách. V roku 2003 a 2005 si zahral v seriáloch Power Rangers, ale skúsil si taktiež pozíciu režiséra. Z tohto postu sa postaral o niekoľko epizód seriálov, ako Legend of the Seeker, Spartacus či Ash vs. Evil Dead

 

Kráska Renee O’Connor alias Gabriela nenechávala žiadneho mužského diváka chladným. Po kariére v seriáli Xena sa objavila v málo výrazných filmoch, ako Boogeyman 2 (2007), Bitch Slap (2009) či v prepadáku 2010: Moby Dick (2010).

 

Kevina Smitha si po role Áresa mohol vidieť v televíznom filme Lawless (1999) či v jeho pokračovaní Lawless: Dead Evidence (2000). Hercova kariéra však bola krátka, v roku 2002, kedy sa pripravoval na svoje účinkovanie po boku Brucea Willisa v snímke Slzy Slnka, ako 38-ročný po páde z veže upadol do kómy a neskôr zraneniam podľahol.

 

Pamätáš si na Herkulesa, Xenu a ich legendárne intro, ktoré aj dnes vyčarí nostalgický úsmev?

 

Malé zaujímavosti na záver

Ted Raimi, ktorý hral v seriáli naivného Joxera, je bratom slávneho režiséra Sama Raimiho

Pamätáš si na Herkulesa, Xenu a ich legendárne intro, ktoré aj dnes vyčarí nostalgický úsmev?

 

Známy herec Ryan Gosling bol kedysi hviezdou spin-offu s názvom Young Hercules (1998)

Pamätáš si na Herkulesa, Xenu a ich legendárne intro, ktoré aj dnes vyčarí nostalgický úsmev?

 

Bruce Campbell stvárňoval postavu Autolycusa, preslávila ho však rola Asha Williamsa, ktorú si zahral vo filmoch Sama Raimiho (The Evil Dead, Evil Dead II, Army of Darkness) a v seriáli Ash vs Evil Dead

Pamätáš si na Herkulesa, Xenu a ich legendárne intro, ktoré aj dnes vyčarí nostalgický úsmev?

 

Dean O’Gorman si v seriáloch s Herkulesom a Xenou zahral iba

menšiu rolu, no v Hobbitovi predstavoval jedného z trpaslíkov, a to konkrétne Filiho

Pamätáš si na Herkulesa, Xenu a ich legendárne intro, ktoré aj dnes vyčarí nostalgický úsmev?

 

Gina Torres bola v Herkulesovi nevýraznou Nebulou, no v právnickom seriáli Suits zosobňovala hlavu advokátskej firmy Jessicu Pearson, ktorá bude mať dokonca vlastný spin-off

Pamätáš si na Herkulesa, Xenu a ich legendárne intro, ktoré aj dnes vyčarí nostalgický úsmev?

 

Karl Urban stvárnil v Herculesovi hneď niekoľko postáv,  aktuálne však vystupuje v seriáli The Boys a známy je aj vďaka svojím rolám v Pánovi prsteňov, Dredd, v Star Treku či v Thor: Ragnarok

Pamätáš si na Herkulesa, Xenu a ich legendárne intro, ktoré aj dnes vyčarí nostalgický úsmev?

Ktorý zo seriálov si mal radšej?
Hercules
413 hlasov
Xena
231 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: niadd.com, fandom.com, fandom.com, mentalfloss.com, neatorama.comFoto: Syndication / MCA TV / Universal Television Enterprises / Studios USA Television DistributionNáhľadový obrázok: Syndication / MCA TV / Universal Television Enterprises / Studios USA Television Distribution Tagy: Hercules, Xena
Ohodnoť článok
1
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.