Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
23. júla 2019, 15:33
Čas čítania 0:00
Viktor Kniš

Nemá tetovanie na tvári a neberie piko. Počúvaj debut Slováka, ktorého experimentálna tvorba má svetové ambície

HUDBA
Uložiť Uložené

Mladý Slovák študuje v Anglicku hudobnú produkciu a zvukové inžinierstvo, z čoho teraz ťaží aj ako interpret.

Alan Murin študuje hudobnú produkciu a zvukové inžinierstvo v Anglicku. Skúsenosti z prestížnej školy chce teraz využiť aj ako interpret a svoju tvorbu sám klasifikuje ako New Pop, ktorý však vychádza z dlhoročnej náklonnosti k rapu.

„Chcem písať o tom, čo žijem, napredovať a experimentovať. Jednoducho sa tým baviť. Napríklad, rád študujem náš jazyk pretože verím, že v správnom podaní aj slovenčina dokáže byť foneticky príťažlivá tak ako angličtina či španielčina,“ prezrádza pre Refresher. 

Už na základe jeho debutovej skladby s názvom Sám Sebou môžeme očakávať, že jeho devízou je okrem veľmi špecificky kvalitného zvuku aj osobnostná inakosť v kombinácií s hudobnou vzdelanosťou.

„Rád vytváram netradičné spojenia žánrov. Veľký zmysel som videl napríklad v kombinácii dubstepového zvukového dizajnu a hip-hopu. To sa miestami odzrkadlilo v jednej z pesničiek z môjho debutového EPčka,“ dodáva v súvislosti so skutočnosťou, že plánuje do konca roka 2019 vydať niekoľko žánrovo konceptuálne ladených EP, ktoré postupne odhalí ako kapitoly.

Nemá tetovanie na tvári a neberie piko. Počúvaj debut Alana Murina, ktorého experimentálna tvorba má svetové ambície
Nemá tetovanie na tvári a neberie piko. Počúvaj debut Alana Murina, ktorého experimentálna tvorba má svetové ambície

Debutový projekt s názvom 15 23 predstavuje rapový začiatok jeho hudobného príbehu. V tomto aj všetkých ďalších prípadoch si Alan zastrešil produkciu spoločne s producentom z Anglicka menom Charlie Leslie, ktorý je tiež člen tímu TRUESELF RECORDS.

Podieľal sa tiež na tvorbe vizuálu, kde mu pomáhal Alanov manažér Dodo Mikulášik a ďaľší členovia tímu TRUESELF RECORDS –  Chris Marušák, Peter Majerčík, Peter Pham. Pôvodne chceli chalani vytvoriť filmovú umeleckú záležitosť, nakoniec sa však rozhodli prvýkrát odprezentovať Alana na autentických záberoch natočených na mobil v situáciách a prostredí, ktoré boli pre 20-ročného interpreta najprirodzenejšie. „Potešil by som sa ak si o mne názor vytvoríš sám. Najradšej by som bol, keby si sa o mne dozvedel cez moju hudbu. Do každej skladby sa snažím dávať seba, svoje hodnoty a zážitky,“ dodáva.

A aké sú Alanove plány do budúcnosti? Asi by som sa mal čím skôr začať venovať genetickému klonovaniu. Chcem totižto dokončiť štúdium v zahraničí a pri tom pomáhať rozrastaniu hudby v mojej milovanej domovinke. Bude to veľa behačiek ale beriem to tak, že mi nosenie kufrov zabezpečí zdravý chod metabolizmu. Určite sa chcem začať venovať hudbe a blízkym ešte intenzívnejšie ako doteraz.“ 

 

Nemá tetovanie na tvári a neberie piko. Počúvaj debut Alana Murina, ktorého experimentálna tvorba má svetové ambície
Nemá tetovanie na tvári a neberie piko. Počúvaj debut Alana Murina, ktorého experimentálna tvorba má svetové ambície

 

Narozdiel od drvivej väčšiny mladých interpretov na Slovensku má Alan Murin aj svetové ambície, pochopiteľne však nie v krátkodobom horizonte. Keďˇsa však vráti domov po úspešnom absolvovaní školy v Anglicku, má v pláne sa rozbehnúť naplno: „Z dlhodobej stránky to znamená, že by som rád spoločne s najbližšími vytvoril pevný tím, ktorý bude rozvíjať umenie u nás doma, ktoré budeme môcť hrdo prezentovať aj za našimi hranicami.“

 

V dohľadnej dobe by sme sa mohli dočkať aj spoluprác, k tým však bude Alan pristupovať v tej najprirodzenejšej forme. „Spolupráce neberiem ako niečo, čo by malo byť umelo naplánované. Do spolupráce pôjdem vtedy, keď to budú obidve strany cítiť tak, že by mala vzniknúť. Momentálne pripravujem spolupráce s Marc Rose a Rulando Blue,“ uzatvára.

Domov
Zdieľať
Diskusia