Nadšeným sledovateľom môžeme iba závidieť.
Úplné zatmenie Slnka sa dalo s ohľadom na miesto, z ktorého ľudia tento jav sledovali, pozorovať podľa NASA od troch sekúnd až po štyri minúty. Ako informovala BBC, ako prví sa k úplnému zatmeniu Slnka dostali ľudia z mesta La Serena na severe Čile, ktorí úkaz pozorovali o 10:24 (20:24 nášho času).
Čakanie na fotenie pred úplným zatmením Slnka (La Higuera, Čile)
Najlepší výhľad na úplné zatmenie Slnka malo byť z púšte Atacama a z argentínskej provincie San Juan. Problematické sledovanie sa týkalo predovšetkým Buenos Aires. Čiastočné zatmenie mohli nadšenci pozorovať vo zvyšných častiach Čile, Argentíny, ale taktiež v Peru, v Bolívii, Ekvádore, Urguaji, Paraguaji, v častiach Brazílie, Kolumbie, Panamy či Venezuely.
„Musím povedať, že bez ohľadu na to, ako dlho to trvalo – bolo to ako 8 sekúnd. Ste tak zaujatý, že sa prichytíte pri tom, ako si hovoríte Vráť sa, vráť sa, ešte som neskončil!“ citovala vyjadrenie astronóma Patricka McCarthyho BBC. Lístky na sledovanie úplného zatmenia z observatória v Atakamskej púšti v cene 1 770 € boli vypredané behom krátkych troch minút. Najbližšie úplné zatmenie Slnka bude z Južnej Ameriky viditeľné 14. decembra 2020.
#SolarEclipse pic.twitter.com/bRxhUey2mm
— 미 (@randomnone) 2. júla 2019
And we have a total solar eclipse!!!
— NCAR Science (@NCAR_Science) 2. júla 2019
The AIR-Spec, a specialized eclipse-viewing instrument, will be gathering data on the Sun's corona for the next 8 minutes as the NSF/NCAR GV follows the shadow of the moon. #Totalsolareclipse #solareclipse2019 #solareclipse pic.twitter.com/ubkUZA5PbX