Japonci však veľryby lovili aj neoficiálnou cestou.
Japonsko začne už v júli opätovne loviť veľryby na komerčné účely. Tieto majestátne zvieratá kedysi ľudia takmer nechali vymrieť, keď lov pred desiatkami rokov dosahoval neúnosnú mieru, a tak bola v roku 1986 uzavretá dohoda a na lov veľrýb platilo moratórium.
Krajiny, ktoré dohodu pod hlavičkou International Whaling Commission (IWC) podpísali, sa zaviazali, že veľryby nebudú loviť kvôli zárobkom, ale v obmedzenej miere boli povolené odchyty len na výskumné účely. Najmä pod tieto odchyty skrývali Japonci dlhé roky svoj v skutočnosti komerčný lov, avšak teraz oficiálne odišli z IWC a o niekoľko týždňov na more vyrazí prvá lovecká loď.
Japonsko považuje lovenie veľrýb za súčasť svojej kultúry, a tak očakávalo, že dohoda z roku 1986 sa postupne pretransformuje z dočasného zákazu na dokumentu upravujúci množstvo veľrýb, ktoré môžu byť ročne ulovené. Nestalo sa tak, a preto Japonci od júla 2019 už členmi IWC nebudú.
Ani členstvo pritom lovcov nezastavilo, pretože za posledných 30 rokov Japonci ulovili od 200 do 1 200 veľrýb ročne so slovami, že zvieratá boli odchytené kvôli výskumu – väčšinou ale končili na tanieroch.