Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 6. 12. 2019 meniny má Mikuláš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Tech - Mobily
4
Matúš Moravčík
16. máj 2019, 17:49

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom

Ktorý mobilný telefón ponúka najlepší fotoaparát? Víťaz je iba jeden a iPhone to nie je.

Matúš Moravčík
16. máj 2019, 17:49
Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom
Zdroj: Huawei
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V obchodoch so spotrebiteľskou elektronikou nájdeme v týchto dňoch bohatú ponuku high-end smartfónov, ktoré bojujú o priazeň používateľov ako vizuálno-konštrukčným prevedením, tak aj svojou hardvérovou výbavou. Neexistuje však model, aký by vynikal po všetkých stránkach. Zatiaľ čo niektorí výrobcovia zameriavajú pozornosť na výkon alebo displej, iní uprednostňujú kvalitu fotografií.

 

Jedným z takých je i gigant Huawei, ktorý už nejaký ten čas spolupracuje s nemeckou špičkou Leica. Nie je preto asi ani žiadnym veľkým prekvapením, že jeho kúsky kraľujú rebríčku odborníkov z DxOMark, kde medzi sebou súperia mobilné telefóny s najlepšími fotoaparátmi. Preto v ňom nechýba ani Samsung, Xiaomi či kalifornské jabĺčko, spoločnosť Apple. Aké priečky teda obsadili?

 

Nižšie nájdeš zoznam modelov, ktorým patrí prvých sedem miest. Samsung Galaxy S10 s 5G konektivitou sme v ňom nezahrnuli, pretože sa u nás nepredáva. Začneme od posledného.

 

7. miesto - iPhone XS Max

Posledné, čiže siedme miesto patrí iPhone XS Max, pretože má na konte 110 bodov. To však hneď neznamená, že nemá čo ponúknuť. Práve naopak, jeho hardvér patrí medzi to najlepšie, čo mobilný priemysel momentálne ponúka. Nejaké tie nedostatky tam ale i napriek tomu sú. O čo ide?

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom

 

Ako píše web DxOMark vo svojom hĺbkovom teste, medzi najväčšie nedostatky fotoaparátu na zadnej strane konštrukcie minuloročného iOS smartfónu patrí predovšetkým zlá expozícia pri používaní blesku. Rovnako sa ale v ňom spomína i dobre badateľný šum v zhoršených svetelných podmienkach či strata detailov po priblížení záberu.

 

Medzi plusmi zase figuruje skvelý dynamický rozsah pri fotení v prostredí s jasným svetlom alebo v miestnostiach, pekné farby a rýchly aj presný autofocus, čiže automatické ostrenie. Pochvala sa ale ušla aj režimu Portrét, ktorý vytvára prirodzene vyzerajúce rozmazané pozadie.

 

6. miesto - Xiaomi Mi 9

Čo sa týka Xiaomi, tak z jeho obšírneho portfólia vyniká vo fotografovaní populárny model Mi 9. V tomto prípade ide o vlajkovú loď zo začiatku tohto roka, ktorá disponuje trojitou zostavou. Tú tvorí hlavný 48 Mpx snímač s klasickým objektívom, 16 Mpx snímač s ultra-širokouhlým objektívom a 12 Mpx snímač s takzvaným teleobjektívom na fotenie portrétov. Počet udelených bodov tentokrát dosahuje číslo 112.

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom

 

Odborníci aj tu vyzdvihujú špičkový autofocus. Páči sa im ale aj vyváženie bielej farby, množstvo detailov pri používaní zoomu alebo presná a opakovateľná expozícia. Za zmienku však stojí i šum, ktorý má výrobca pod kontrolou.

 

Negatíva hlavného fotoaparátu Xiaomi Mi 9 tvorí mierne limitovaný dynamický rozsah, strata jemných detailov či svetelný šum pri priblížení záberu, predovšetkým v zlých svetelných podmienkach.

 

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

5. miesto - Samsung Galaxy S10+

Na piatom mieste momentálne stojí pýcha kórejského giganta so 114 bodmi. Aj Samsung Galaxy S10+ dostal do hardvérovej výbavy trojitý hlavný fotoaparát s ultra-širokouhlým objektívom. Okrem neho má ale i takzvanú variabilnú clonu alebo technológiu Dual Pixel, ktorá je známa z fotoaparátov pre profesionálov. Aký je teda odborný názor webu DxOMark?

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom

 

Medzi pozitívnymi stránkami figuruje skvelé vyváženie bielej aj parádne podanie farieb, nízky šum pri indoor a outdoor fotografovaní, veľmi široký dynamický rozsah, parádna expozícia pri používaní blesku alebo realisticky vyzerajúci bokeh efekt, čo je inými slovami rozmazané pozadie.

 

Druhú stranu mince tvorí strata jemných detailov. Strata detailov podľa odborníkov ale nastáva i pri vyšších úrovniach priblíženia záberu. A hoci bokeh efekt pochválili, občas môže nastať situácia, kedy bude na portréte vidieť artefakty. Tie vznikajú v oblasti, kde prebieha izolácia objektu.

 

4. miesto - Huawei P20 Pro

Štvrtá priečka patrí minuloročnej vlajkovej lodi z dielne čínskeho giganta Huawei. Jeho model P20 Pro dostal tak veľký počet bodov, že ho nedokázali poraziť ani podstatne novšie high-end kúsky od konkurencie. Jeho čaro spočíva v tom, že na ňom pracovali ľudia zo spoločnosti Leica, ktorá patrí medzi priekopníkov vo fotografovaní.

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom

 

Web DxOMark udelil hardvéru na zadnej strane P20 Pro také isté hodnotenie, aké má aj model Galaxy S10+. Bavíme sa tu teda o 114 bodoch. Najviac zo všetkého sa mu páčilo bohaté množstvo detailov pri zoome, pekný bokeh efekt, precízne kontrolovaný šum, rýchly aj presný autofocus, dobrá expozícia vrátane skvelého výkonu blesku.

 

Čo sa týka nedostatkov fotoaparátu, tak v takom prípade treba zmieniť občasné artefakty pri fotení HDR záberov alebo nestabilitu expozície, priblíženia a vyváženia bielej farby počas približovania.

 

3. miesto - Huawei Mate 20 Pro

So smartfónmi od Huawei nekončíme, pretože mu v rebríčku patrí aj tretie miesto. Teda lepšie povedané, jeho modelu Mate 20 Pro z konca uplynulého roka, ktorý sa tiež môže pýšiť rovnakým hodnotením, aké dostali dva vyššie spomenuté kúsky. Opäť je teda reč o 114 bodoch.

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom

 

Mate 20 Pro vyniká nízkym šumom, a to i pri fotografovaní v zlých svetelných podmienkach. Chvále sa ale nevyhla ani expozícia, dynamický rozsah, vyváženie bielej, vykresľovanie zachytených farieb alebo kvalita zoomu.

 

Treba však počítať s neprirodzeným vykresľovaním jemných detailov alebo so stratou detailov na tvári objektu pri fotení portrétov. Odborníkom sa okrem iného nepáčila ani kombinácia automatického zaostrovania záberu a blesku, pretože v takom prípade nastávali drobné nezrovnalosti.

 

2. miesto - OnePlus 7 Pro

Na predposlednom mieste sa ocitol len nedávno predstavený smartfón OnePlus 7 Pro, ktorý má tiež na zadnej strane trojitú zostavu. Podobne ako Xiaomi Mi 9, aj on ponúka hlavný fotoaparát so 48 Mpx rozlíšením, ultra-širokouhlý objektív a teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením. Jeho kvalita je však trošku vyššia, vďaka čomu mu na konte svieti slušných 118 bodov.

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom

 

Medzi pozitívnymi vlastnosťami novinky z dielne spoločnosti OnePlus nájdeme ako presnú expozíciu, tak aj široký dynamický rozsah vrátane dôkladného zachovania zachytených detailov. A to i vtedy, keď používateľ smartfónu využíva priblíženie. Zmieniť ale treba aj skvele fungujúci režim Portrét, ktorý sa môže chváliť prirodzene vyzerajúcim rozmazaným pozadím.

 

Negatívne vlastnosti tentokrát tvorí problémové vyváženie bielej, pretože sa z času na čas môžu objaviť drobné odchýlky, píše web DxOMark. Rovnako však spomína i viditeľný svetelný šum na tých oblastiach fotografie, kde sú zachytené tiene. Tento nedostatok súvisí so zábermi, ktoré vznikli v indoor prostredí.

 

1. miesto - Huawei P30 Pro

Prestížnemu rebríčku so smartfónmi s najlepšími fotoaparátmi momentálne kraľuje model P30 Pro, za ktorým opäť stojí spoločnosť Huawei. S jeho 119 bodmi sa ocitol na samotnom vrchole, kde ešte nejaký ten čas nepochybne pobudne. Táto Android novinka bola predstavená v apríli a ako už mnohí z vás vedia, disponuje niečím, čo zatiaľ neponúka ani jeden konkurenčný model.

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom

 

Tým niečím je hlavným fotoaparát, ktorý dostal až 5-násobný optický zoom. Ďakovať môže 8 Mpx snímaču s teleobjektívom, pretože ten funguje na princípe takzvaného periskopu. Používateľ má však okrem iného k dispozícii aj 10-násobný hybridný zoom s minimálnou stratou kvality. A pri tom to ani zďaleka nekončí. Záber sa totiž dá v tomto prípade priblížiť až 50-násobne.

 

Medzi pozitívnymi vlastnosťami fotoaparátu na zadnej strane smartfónu figuruje rýchle aj presné automatické zaostrovanie, skvelá expozícia i v zlých svetelných podmienkach, bohaté vizuálne detaily a veľký dosah priblíženia. Pri fotení portrétov stojí za vyzdvihnutie množstvo detailov a prirodzenosť bokeh efektu.

 

Ani šampión nie je bez nedostatkov. Tie tentokrát súvisia s neprirodzeným vykresľovaním oblohy, mierne obmedzeným dynamickým rozsahom a s niekoľkými obrazovými artefaktmi vrátane straty ostrosti.

Pridaj sa k tým, ktorí nas podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
9
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.