Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 22. 4. 2021 meniny má Slavomír

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom

Ktorý mobilný telefón ponúka najlepší fotoaparát? Víťaz je iba jeden a iPhone to nie je.

16. máj 2019, 17:49 Čas čítania: 0:00
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom
Zdroj: Huawei
Tech - Mobily
4
Matúš Moravčík
16. máj 2019, 17:49

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom

Ktorý mobilný telefón ponúka najlepší fotoaparát? Víťaz je iba jeden a iPhone to nie je.

Matúš Moravčík
16. máj 2019, 17:49
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom
Zdroj: Huawei

V obchodoch so spotrebiteľskou elektronikou nájdeme v týchto dňoch bohatú ponuku high-end smartfónov, ktoré bojujú o priazeň používateľov ako vizuálno-konštrukčným prevedením, tak aj svojou hardvérovou výbavou. Neexistuje však model, aký by vynikal po všetkých stránkach. Zatiaľ čo niektorí výrobcovia zameriavajú pozornosť na výkon alebo displej, iní uprednostňujú kvalitu fotografií.

 

Jedným z takých je i gigant Huawei, ktorý už nejaký ten čas spolupracuje s nemeckou špičkou Leica. Nie je preto asi ani žiadnym veľkým prekvapením, že jeho kúsky kraľujú rebríčku odborníkov z DxOMark, kde medzi sebou súperia mobilné telefóny s najlepšími fotoaparátmi. Preto v ňom nechýba ani Samsung, Xiaomi či kalifornské jabĺčko, spoločnosť Apple. Aké priečky teda obsadili?

 

Nižšie nájdeš zoznam modelov, ktorým patrí prvých sedem miest. Samsung Galaxy S10 s 5G konektivitou sme v ňom nezahrnuli, pretože sa u nás nepredáva. Začneme od posledného.

 

7. miesto - iPhone XS Max

Posledné, čiže siedme miesto patrí iPhone XS Max, pretože má na konte 110 bodov. To však hneď neznamená, že nemá čo ponúknuť. Práve naopak, jeho hardvér patrí medzi to najlepšie, čo mobilný priemysel momentálne ponúka. Nejaké tie nedostatky tam ale i napriek tomu sú. O čo ide?

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom
Zdroj: Apple

 

Ako píše web DxOMark vo svojom hĺbkovom teste, medzi najväčšie nedostatky fotoaparátu na zadnej strane konštrukcie minuloročného iOS smartfónu patrí predovšetkým zlá expozícia pri používaní blesku. Rovnako sa ale v ňom spomína i dobre badateľný šum v zhoršených svetelných podmienkach či strata detailov po priblížení záberu.

 

Medzi plusmi zase figuruje skvelý dynamický rozsah pri fotení v prostredí s jasným svetlom alebo v miestnostiach, pekné farby a rýchly aj presný autofocus, čiže automatické ostrenie. Pochvala sa ale ušla aj režimu Portrét, ktorý vytvára prirodzene vyzerajúce rozmazané pozadie.

 

6. miesto - Xiaomi Mi 9

Čo sa týka Xiaomi, tak z jeho obšírneho portfólia vyniká vo fotografovaní populárny model Mi 9. V tomto prípade ide o vlajkovú loď zo začiatku tohto roka, ktorá disponuje trojitou zostavou. Tú tvorí hlavný 48 Mpx snímač s klasickým objektívom, 16 Mpx snímač s ultra-širokouhlým objektívom a 12 Mpx snímač s takzvaným teleobjektívom na fotenie portrétov. Počet udelených bodov tentokrát dosahuje číslo 112.

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom
Zdroj: Xiaomi

 

Odborníci aj tu vyzdvihujú špičkový autofocus. Páči sa im ale aj vyváženie bielej farby, množstvo detailov pri používaní zoomu alebo presná a opakovateľná expozícia. Za zmienku však stojí i šum, ktorý má výrobca pod kontrolou.

 

Negatíva hlavného fotoaparátu Xiaomi Mi 9 tvorí mierne limitovaný dynamický rozsah, strata jemných detailov či svetelný šum pri priblížení záberu, predovšetkým v zlých svetelných podmienkach.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1912 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Z Cambridgu mi napísali, že v dôsledku brexitu sa moje školné zvyšuje z 9 250 na 31 827 libier ročne, hovorí stredoškolák RichardZ Cambridgu mi napísali, že v dôsledku brexitu sa moje školné zvyšuje z 9 250 na 31 827 libier ročne, hovorí stredoškolák Richard
Dokument Seaspiracy: 5 bombastických tvrdení sme overili s odborníkmi – je všetko naozaj pravda?Dokument Seaspiracy: 5 bombastických tvrdení sme overili s odborníkmi – je všetko naozaj pravda?
Superliga zomrela skôr, ako sa začala. Za miliardy eur sa z nej nikdy nemalo vypadávať, ale odmietli ju fanúšikovia aj majstriSuperliga zomrela skôr, ako sa začala. Za miliardy eur sa z nej nikdy nemalo vypadávať, ale odmietli ju fanúšikovia aj majstri
VIAC

5. miesto - Samsung Galaxy S10+

Na piatom mieste momentálne stojí pýcha kórejského giganta so 114 bodmi. Aj Samsung Galaxy S10+ dostal do hardvérovej výbavy trojitý hlavný fotoaparát s ultra-širokouhlým objektívom. Okrem neho má ale i takzvanú variabilnú clonu alebo technológiu Dual Pixel, ktorá je známa z fotoaparátov pre profesionálov. Aký je teda odborný názor webu DxOMark?

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom
Zdroj: Samsung

 

Medzi pozitívnymi stránkami figuruje skvelé vyváženie bielej aj parádne podanie farieb, nízky šum pri indoor a outdoor fotografovaní, veľmi široký dynamický rozsah, parádna expozícia pri používaní blesku alebo realisticky vyzerajúci bokeh efekt, čo je inými slovami rozmazané pozadie.

 

Druhú stranu mince tvorí strata jemných detailov. Strata detailov podľa odborníkov ale nastáva i pri vyšších úrovniach priblíženia záberu. A hoci bokeh efekt pochválili, občas môže nastať situácia, kedy bude na portréte vidieť artefakty. Tie vznikajú v oblasti, kde prebieha izolácia objektu.

 

4. miesto - Huawei P20 Pro

Štvrtá priečka patrí minuloročnej vlajkovej lodi z dielne čínskeho giganta Huawei. Jeho model P20 Pro dostal tak veľký počet bodov, že ho nedokázali poraziť ani podstatne novšie high-end kúsky od konkurencie. Jeho čaro spočíva v tom, že na ňom pracovali ľudia zo spoločnosti Leica, ktorá patrí medzi priekopníkov vo fotografovaní.

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom
Zdroj: Huawei

 

Web DxOMark udelil hardvéru na zadnej strane P20 Pro také isté hodnotenie, aké má aj model Galaxy S10+. Bavíme sa tu teda o 114 bodoch. Najviac zo všetkého sa mu páčilo bohaté množstvo detailov pri zoome, pekný bokeh efekt, precízne kontrolovaný šum, rýchly aj presný autofocus, dobrá expozícia vrátane skvelého výkonu blesku.

 

Čo sa týka nedostatkov fotoaparátu, tak v takom prípade treba zmieniť občasné artefakty pri fotení HDR záberov alebo nestabilitu expozície, priblíženia a vyváženia bielej farby počas približovania.

 

3. miesto - Huawei Mate 20 Pro

So smartfónmi od Huawei nekončíme, pretože mu v rebríčku patrí aj tretie miesto. Teda lepšie povedané, jeho modelu Mate 20 Pro z konca uplynulého roka, ktorý sa tiež môže pýšiť rovnakým hodnotením, aké dostali dva vyššie spomenuté kúsky. Opäť je teda reč o 114 bodoch.

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom
Zdroj: Huawei

 

Mate 20 Pro vyniká nízkym šumom, a to i pri fotografovaní v zlých svetelných podmienkach. Chvále sa ale nevyhla ani expozícia, dynamický rozsah, vyváženie bielej, vykresľovanie zachytených farieb alebo kvalita zoomu.

 

Treba však počítať s neprirodzeným vykresľovaním jemných detailov alebo so stratou detailov na tvári objektu pri fotení portrétov. Odborníkom sa okrem iného nepáčila ani kombinácia automatického zaostrovania záberu a blesku, pretože v takom prípade nastávali drobné nezrovnalosti.

 

2. miesto - OnePlus 7 Pro

Na predposlednom mieste sa ocitol len nedávno predstavený smartfón OnePlus 7 Pro, ktorý má tiež na zadnej strane trojitú zostavu. Podobne ako Xiaomi Mi 9, aj on ponúka hlavný fotoaparát so 48 Mpx rozlíšením, ultra-širokouhlý objektív a teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením. Jeho kvalita je však trošku vyššia, vďaka čomu mu na konte svieti slušných 118 bodov.

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom
Zdroj: OnePlus

 

Medzi pozitívnymi vlastnosťami novinky z dielne spoločnosti OnePlus nájdeme ako presnú expozíciu, tak aj široký dynamický rozsah vrátane dôkladného zachovania zachytených detailov. A to i vtedy, keď používateľ smartfónu využíva priblíženie. Zmieniť ale treba aj skvele fungujúci režim Portrét, ktorý sa môže chváliť prirodzene vyzerajúcim rozmazaným pozadím.

 

Negatívne vlastnosti tentokrát tvorí problémové vyváženie bielej, pretože sa z času na čas môžu objaviť drobné odchýlky, píše web DxOMark. Rovnako však spomína i viditeľný svetelný šum na tých oblastiach fotografie, kde sú zachytené tiene. Tento nedostatok súvisí so zábermi, ktoré vznikli v indoor prostredí.

 

1. miesto - Huawei P30 Pro

Prestížnemu rebríčku so smartfónmi s najlepšími fotoaparátmi momentálne kraľuje model P30 Pro, za ktorým opäť stojí spoločnosť Huawei. S jeho 119 bodmi sa ocitol na samotnom vrchole, kde ešte nejaký ten čas nepochybne pobudne. Táto Android novinka bola predstavená v apríli a ako už mnohí z vás vedia, disponuje niečím, čo zatiaľ neponúka ani jeden konkurenčný model.

 

Samsung, Huawei, Xiaomi aj Apple. Toto je 7 smartfónov s TOP fotoaparátom
Zdroj: Huawei

 

Tým niečím je hlavným fotoaparát, ktorý dostal až 5-násobný optický zoom. Ďakovať môže 8 Mpx snímaču s teleobjektívom, pretože ten funguje na princípe takzvaného periskopu. Používateľ má však okrem iného k dispozícii aj 10-násobný hybridný zoom s minimálnou stratou kvality. A pri tom to ani zďaleka nekončí. Záber sa totiž dá v tomto prípade priblížiť až 50-násobne.

 

Medzi pozitívnymi vlastnosťami fotoaparátu na zadnej strane smartfónu figuruje rýchle aj presné automatické zaostrovanie, skvelá expozícia i v zlých svetelných podmienkach, bohaté vizuálne detaily a veľký dosah priblíženia. Pri fotení portrétov stojí za vyzdvihnutie množstvo detailov a prirodzenosť bokeh efektu.

 

Ani šampión nie je bez nedostatkov. Tie tentokrát súvisia s neprirodzeným vykresľovaním oblohy, mierne obmedzeným dynamickým rozsahom a s niekoľkými obrazovými artefaktmi vrátane straty ostrosti.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Jake Paul znovu vyzýva Conora McGregora na súboj. Smiešny idiot, vynadal mu na revanš šéf UFC Dana White
2 Rusko sťahuje svoje vojská z ukrajinskej hranice aj z Krymu, vraj preukázali schopnosť brániť vlasť
3 KVÍZ: Matematické a logické hádanky, ktoré potrápia tvoju hlavu
4 Ukrajina je pripravená na vojnu s Ruskom, bude bojovať do posledného muža, vyhlásil prezident Zelenskyj
5 Muž 15 rokov nechodil do práce, ale výplata mu každý mesiac cinkla na účet. Dokopy zarobil vyše 500-tisíc eur
1 Od pondelka sa otvárajú terasy reštaurácií aj fitnescentrá
2 Priťahovali ho výkaly, po mesiaci sa priznal svojej priateľke. Prečo môže byť koprofília nebezpečná?
3 Marian Kotleba zverejnil video so synom. Vysvetľuje, čo sa stalo v Egypte, a pridáva ďalšie hoaxy
4 VIDEO: V Spojených štátoch polícia zastrelila 16-ročné afroamerické dievča ozbrojené nožom. Zverejnili ďalšie zábery
5 V týchto okresoch sa od pondelka otvárajú všetky školy. Minister školstva vraví, že prvý týždeň by sa nemali písať písomky
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
3 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
4 Od pondelka nebudeš musieť nosiť rúško v exteriéri, ak od teba budú cudzí ľudia vzdialení minimálne 5 metrov
5 Harabin odišiel do Tatier, cez Facebook provokuje políciu: Pátranie môže byť vyhlásené iba po osobe, ktorá sa skrýva
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
3 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
4 VIDEO: Opitý Slovák skočil rovno pod auto. Vodič nemal šancu zastaviť
5 Má vôbec zmysel pozerať Slovanov? Príbeh seriálu poriadne nenaštartoval ani po 4. časti a je čoraz nudnejší
Viac z témy tech
Elektrické Audi A6 ponúkne pôsobivý vzhľad a schopnosť nabiť až 100 kWh batérie za menej ako 25 minútElektrické Audi A6 ponúkne pôsobivý vzhľad a schopnosť nabiť až 100 kWh batérie za menej ako 25 minút
KVÍZ: Ako dobre poznáš internetový pravek?KVÍZ: Ako dobre poznáš internetový pravek?
Máš na to stať sa programátorom? Otestuj sa v našom kvízeMáš na to stať sa programátorom? Otestuj sa v našom kvíze
Viac článkov
Sponzorované články
10 tipov pre začínajúceho podnikateľa. Ako môžeš ušetriť a získať financie na podnikanie?10 tipov pre začínajúceho podnikateľa. Ako môžeš ušetriť a získať financie na podnikanie?
Zažiar eleganciou s Michael Kors!Zažiar eleganciou s Michael Kors!
KVÍZ: Ako dobre poznáš internetový pravek?KVÍZ: Ako dobre poznáš internetový pravek?
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Jeden z najlepších foťákov a aj rýchle nabíjanie. High-end smartfón HTC 10 ťa nesklame za žiadnych okolnostíJeden z najlepších foťákov a aj rýchle nabíjanie. High-end smartfón HTC 10 ťa nesklame za žiadnych okolností
Zo smartfónu Game Boy? S novým príslušenstvom od Hyperkinu to nie je žiadny problémZo smartfónu Game Boy? S novým príslušenstvom od Hyperkinu to nie je žiadny problém
Android 7.0 Nougat je tu! Google začína s aktualizáciou Nexus zariadeníAndroid 7.0 Nougat je tu! Google začína s aktualizáciou Nexus zariadení
Samsung má vďaka Galaxy S7 dôvod na oslavu. Zisk výrobcu medziročne narástol až o 18%Samsung má vďaka Galaxy S7 dôvod na oslavu. Zisk výrobcu medziročne narástol až o 18%
Kompaktný, farebný a s diaľkovým ovládaním pomocou gest. Nový dron od DJI sa bude predávať ako teplé rožkyKompaktný, farebný a s diaľkovým ovládaním pomocou gest. Nový dron od DJI sa bude predávať ako teplé rožky
Google Pixel 2 fotí lepšie ako iPhone 8 Plus alebo Galaxy Note8. Jeho hlavný fotoaparát posúva levelGoogle Pixel 2 fotí lepšie ako iPhone 8 Plus alebo Galaxy Note8. Jeho hlavný fotoaparát posúva level
Zabudnite na bežné smartfóny. Samsung oznámil, že chce už budúci rok vyrukovať so skladacími kúskamiZabudnite na bežné smartfóny. Samsung oznámil, že chce už budúci rok vyrukovať so skladacími kúskami
Elegantný dizajn alebo obrovská batéria. Tento smartfón ponúka pomer medzi cenou a výbavou, akému neodolášElegantný dizajn alebo obrovská batéria. Tento smartfón ponúka pomer medzi cenou a výbavou, akému neodoláš
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.