Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 29. 2. 2020 meniny má Radomír

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
8
Denisa Bodková
20. apríl 2019, 16:12
Čas čítania: 6:51

Ivetka na stáži spravovala prezidentov Instagram. Poukazuje na diskrimináciu aj vzdelávanie rómskych detí (Rozhovor)

Vo svojej diplomovej práci riešila aj problematiku nezamestnanosti Rómov.

Denisa Bodková
20. apríl 2019, 16:12
Čas čítania: 6:51
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
8
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

24-ročná Ivetka je vcelku normálne mladé dievča. Pochádza z východného Slovenska, študuje na vysokej škole v Trnave a sama sa označuje za knihomoľku, pretože od detstva rada číta. Jej vášeň ju priviedla až k točeniu recenzií, ktoré uverejňuje na facebookovom profile Občianskeho združenia ĎAKUJEM -,,Paľikerav" a Knižného klubu Paľikerav. Ivetka je Rómka. 

 

Od detstva sa stretávala s diskrimináciou i odmietaním, a aj napriek tomu, že bola vzornou žiačkou, nie vždy sa jej dostalo uznania. Mala problémy pri prijímacích pohovoroch i u rodičov svojich rovesníkov. Napriek všetkým nepríjemným skúsenostiam pôsobí veľmi optimisticky a veľkoryso.

 

Na rozhovor sme ju oslovili na základe Instagram stories, ktoré sme prednedávnom videli na profile prezidenta Andreja Kisku. Na celý jeden deň dal Ivetke do rúk svoj Instagram, na ktorý točila svoje zážitky zo stáže v prezidentskej kancelárii na odbore vnútornej politiky. V rozhovore nám porozprávala o všetkých svojich aktivitách, ktoré sa týkajú vzdelávania rómskych detí, ale aj to, ako sa dostala na stáž k prezidentovi. 

 

Rómka Ivetka stážovala u prezidenta a spravovala jeho Instagram. Poukázala na diskrimináciu i vzdelávanie rómskych detí (Rozhovor)

 

V článku sa ešte dozvieš:

  • Čomu sa venuje Občianske združenie ĎAKUJEM -,,Paľikerav"
  • Zážitky zo škôl, kde chodí motivovať rómske deti
  • Aké má osobné skúsenosti s diskrimináciou
  • Prečo je hrdá na to, že je Rómka
  • Ako by riešila problematiku nezamestnanosti Rómov
  • Ako sa dostala na stáž k prezidentovi 

 

Ahoj, Ivetka. Odkiaľ pochádzaš?

Pochádzam z dedinky Slovinky pri Krompakoch na východe Slovenska. Mám 24 rokov, dvoch mladších súrodencov, o rok mladšiu sestru a o dva roky mladšieho brata. Na strednú školu som chodila do Krompachov, no na vysokú školu do Trnavy.

 

Čo konkrétne študuješ?

Vyštudovala som manažment sociálnych služieb a teraz končím sociálne služby a poradenstvo. Z našej rodiny som prvá, čo išla na vysokú školu. No odo mňa sa to odmalička očakávalo, pretože som sa vždy rada učila a bola som taký knihomoľ. 

 

Úzko spolupracujeme s jednou súkromnou školou v Košiciach, kam chodia iba rómske deti aj z Luníka IX.

 

Zaujímavé sú hlavne tvoje mimoškolské aktivity. Pôsobíš ako dobrovoľníčka pre Občianske združenie ĎAKUJEM -,,Paľikerav" a Knižný klub Paľikerav, organizuješ besedy a zbierky pre rómske deti a pomáhaš usporadúvať jedinú rómsku recitačnú súťaž na Slovenku - Rómovia recitujú. Ako si sa do združenia dostala?

Do OZ ĎAKUJEM - „Paľikerav“ (pozn. red.: Paľikerav po rómsky znamená ďakujem) som sa dostala počas toho, ako som písala bakalárku a oslovovala som rôzne združenia kvôli vypĺňaniu dotazníkov. 

 

Napísala som im na web a oni mi odpísali s otázkou, či rada čítam a čo ma prekvapilo, či by som nechcela na knihy točiť recenzie. Už po prvom stretnutí som vedela, že tam chcem ostať a teraz je to druhý rok, čo v združení robím dobrovoľníčku. 

 

Rómka Ivetka stážovala u prezidenta a spravovala jeho Instagram. Poukázala na diskrimináciu i vzdelávanie rómskych detí (Rozhovor)

 

Združenie je zamerané čisto na rómsku komunitu?

Áno, organizujeme besedy pre základné, stredné školy a pre komunitné centrá. Organizujeme aj stretnutia so spisovateľmi, autori nám zvyknú darovať knihy, na ktoré potom točíme recenzie. Teraz nás sponzorujú aj vydavateľstvá alebo úplne obyčajní ľudia, ktorí si nás všimnú. Okrem toho organizujeme recitačnú súťaž – Rómovia recitujú, je to jediná recitačná súťaž na Slovensku zameraná na rómske deti. Je nás cca 30 dobrovoľníkov, 13-ti točíme recenzie.

 

V rámci besied chodíme po školách a deťom zvykneme rozprávať aj naše príbehy, ktorými ich motivujeme k tomu, aby sa vzdelávali. Usporadúvame aj Koncert v parku za Paľikerav, Deň Paramis (rozprávok) alebo piknik v parku za Paľikerav. Úzko spolupracujeme s jednou súkromnou školou v Košiciach, kde chodia iba rómske deti aj z Luníka IX. a niektoré sú tak šikovné a inteligentné, že by to človek ani nepovedal. Organizujeme aj Živé knižnice, besiedky, na ktorých je každý človek akoby knihou a rozpráva svoj príbeh.

 

Bohužiaľ, na školách stále existuje diskriminácia, dokonca som počula o prípade, kedy na obede v jedálni rozdelia stoly pre rómske deti a nerómske.

 

Na besedách sa teda stretávate iba s čisto s rómskymi deťmi? 

Áno, aj. Školy, do ktorých chodíme väčšinou doslova separujú rómske deti od nerómskych. Riaditeľka to odôvodnila tak, aby s tým nemali rodičia nerómskych detí nejaký problém. Minule som však bola na jednej našej besede, kde boli všetky deti spojené a bolo to úžasné a oveľa lepšie. Bohužiaľ na školách stále existuje citeľná diskriminácia, dokonca som počula o prípade, kedy na obede v jedálni rozdelia stoly pre Rómov a nerómov. To je hrozné. 

 

Rómka Ivetka stážovala u prezidenta a spravovala jeho Instagram. Poukázala na diskrimináciu i vzdelávanie rómskych detí (Rozhovor)

 

Zažila si diskrimináciu na vlastnej koži? 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 678 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
10 vecí, čo musíš vedieť predtým, ako sa na Slovensku objaví prvý prípad nakázy koronavírusom10 vecí, čo musíš vedieť predtým, ako sa na Slovensku objaví prvý prípad nakázy koronavírusom
Najštýlovejšie rúška a masky na tvár, ktoré ťa bohužial neochránia pred koronavírusomNajštýlovejšie rúška a masky na tvár, ktoré ťa bohužial neochránia pred koronavírusom
Recenzia: TemposRecenzia: Tempos
VIAC

Niekoľkokrát. Ešte v detstve som mala taký zážitok, že mama jednej mojej spolužiačky mi zakázala hrať sa s ňou a chodiť k nim domov, lebo som Rómka. Alebo keď idem so sestrou nakupovať do obchodu, pravidelne sa mi stáva, že keď nás uvidí predavačka, tak mrkne na SBS-kára, ktorý nás neustále prenasleduje, akoby sme išli kradnúť. Je to dosť nepríjemné. 

 

Na školách som väčšinou mala na vyučujúcich šťastie. Pre mňa je učiteľ autorita a tak isto, ako deti napodobňujú správanie svojich rodičov, podobné je to aj vo vzťahu učiteľ a žiak. Ak raz povie žiakovi pred tabuľou že: „Dám ti takú pomôcku. Čo chodia cigáni kradnúť do lesa?” aby si žiak spomenul na drevorubačské remeslo, tak aký to môže mať vplyv na žiakov názor na Rómov? Alebo príklad, keď profesor na vysokej škole povedal, že Rómovia nikdy nič robiť nebudú a stále budeme na nich doplácať.

 

Mne sa toto veľmi nepáči a vždy sa aj ozvem. Mala som takú osobnú príhodu, že učiteľka diktovala mená a písala si kto je a nie je v triede a mala pripomienku, že chodíme do školy ako cigáni. A ja som sa na to ozvala, že: „Veď ja som tu (smiech)!“. Keď som nastúpila na vysokú školu, tak jeden profesor povedal poznámku, že ako keby cigánov z neba hádzali, tak som mu tiež na to niečo odvrkla. Na konci sa mi pred všetkými ospravedlnil a nakoniec sme boli za dobre. 

 

Mala si nepríjemný zážitok aj v zamestnaní?

Áno, dávnejšie som išla na pohovor do jedného obchodného reťazca v Krompachoch. Chcela som si privyrobiť ako predavačka. Keď som prišla na pohovor, vedúca ma zbadala a hneď sa mi otočila chrbtom, že vraj nikoho nehľadajú. Vedela som, že to je hlúposť a o dva dni na to dokonca aj niekoho vzali. 

 

Rómka Ivetka stážovala u prezidenta a spravovala jeho Instagram. Poukázala na diskrimináciu i vzdelávanie rómskych detí (Rozhovor)

 

Ako si sa dostala na stáž do prezidentského paláca?

V januári 2018 som bola na diskusii s Andrejom Kiskom. Tým, že robím dobrovoľníčku v Občianskom združení ĎAKUJEM -,,Paľikerav", bola som vybraná ako zástupkyňa na diskusiu a vystúpila som s rómskou témou. Neskôr som cez video na Facebooku vyzvala prezidenta na duel v čítaní rozprávok pre rómske deti. Cieľom duelu bolo, že kto prehrá, daruje školskej knižnici nejaké knihy. Neskôr sa mi ozvali z prezidentovho tímu, či by som nemala záujem prísť k nim na stáž, pretože by chceli poukázať na pozitívnu diskrimináciu.

 

Školský systém je nastavený pre žiaka, ktorý ovláda slovenský jazyk. Väčšina rómskych detí v predškolskom veku nevie rozprávať po slovensky. 

 

Aká to bola skúsenosť a čo všetko si tam robila?

Pre mňa to bola skvelá skúsenosť a veľmi sa mi tam páčilo. Odmalička som si predstavovala, ako diskutujem s niekým dôležitým a tvorila som si v hlave argumenty na rôzne témy, no a keď som sa dostala na diskusiu s prezidentom, bol to pre mňa veľký zážitok. Nikdy som si nemyslela, že sa dostanem až na stáž do paláca. Pripravovala som pre prezidenta podklady, bola som aj na prijatiach, to som bola úplne vyklepaná.

 

Veľa času som trávila v prezidentskej knižnici, nakoľko mám veľmi rada knihy. Najviac som sa tešila zo starých kroník, ktoré boli písané ručne, každú jednu som si veľmi opatrne prezerala. Na jeden deň mi dokonca dal spravovať jeho Instagram, na ktorý som točila stories z paláca, z vymenovania 25 profesorov, prijímania ocenených záchranárov a aj z prezidentskej knižnice. 

 

Rómka Ivetka stážovala u prezidenta a spravovala jeho Instagram. Poukázala na diskrimináciu i vzdelávanie rómskych detí (Rozhovor)

 

Ty si hrdá na to, že si Rómka?

Ja som veľmi hrdá Rómka. Som hrdá na našu kultúru aj históriu, na to, že sa viedli dlhé debaty o tom, že ľudia nevedeli poriadne odkiaľ sme. Som hrdá na všetko, lebo keby som sa hanbila za to, kto som, automaticky sa hanbím aj za svojich rodičov aj starých rodičov. A prečo by som mala?  

 

Niektorí rodičia sa snažia svoje deti „pogadžovať”.

 

Situácia Rómov by však mohla byť lepšia. Ako by si riešila napríklad ich zamestnanosť alebo samotné vzdelanie?

Stále sa Rómov pýtajú, ako by to riešili, ako keby bolo v ich silách a kompetencii na počkanie predostrieť nejakú politickú stratégiu. V konečnom dôsledku je potrebná najmä kooperácia majority s minoritou. Presne o tomto som dopísala diplomovú prácu, ktorá je zameraná na rómsku problematiku. Kľúčovým faktorom je kvalitné vzdelanie pre deti, a práca pre dospelých. Ak sa zmenia tieto dve veci, celkovo sa zvýši životná úroveň Rómov, budú si môcť dovoliť lepšie bývanie a budú mať lepšiu hygienu. Nebude sa šíriť toľko infekcií ani chorôb.

 

Vzdelanie je cesta. Prijať opatrenia, aby rómske deti chodili do škôlky od troch rokov, pretože toto rozhodnutie ostáva na rodičoch, ktorí to zanedbávajú. Školský systém je nastavený pre žiaka, ktorý ovláda slovenský jazyk a keďže väčšina rómskych detí v predškolskom veku slovenský jazyk neovláda, sú buď preradení do nultého ročníka alebo je im diagnostikované nejaká zaostalosť. Keby vznikli opatrenia, ktoré by zabezpečili, aby išli deti od troch rokov do škôlky, naučili by sa jazyk, základy hygieny a správania.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Knižný klub Paľikerav (@knizny_klub_palikerav),

 

Mojím snom je dostať sa na Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. 

 

V rómskych rodinách sa deti neučia po slovensky? U teba to bolo ako?

Nás mama neučila rozprávať po slovensky. My sme sa odmalička učili len rómsky jazyk. Keď sme však prišli do škôlky, nemali sme žiaden problém. Na ulici sme sa hrávali s nerómskymi deťmi, tak sme sa pri hrách veľa naučili.

 

Avšak v modernejších rodinách rodičia neučia deti po rómsky, potláčajú v nich pôvod a rómsky jazyk pomaly zaniká, čo tiež nie je dobre. Snažia sa svoje deti akoby „pogadžovať”. Ja viem aj po rómsky aj po slovensky. Rómovia majú uzákonený a kodifikovaný rómsky jazyk, majú svoju vlastnú hymnu i vlajku. Aj keď neexistuje náš štát, máme všetky národné symboly.

 

Rómka Ivetka stážovala u prezidenta a spravovala jeho Instagram. Poukázala na diskrimináciu i vzdelávanie rómskych detí (Rozhovor)

 

Ako vidíš svoju budúcnosť po skončení školy?

Chcela by som sa angažovať v tomto ďalej, ale mojím snom je dostať sa aspoň na Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, aby som mala väčší dosah na zmenu politiky a štruktúry.

 

Niečo, čo by si ľuďom odkázala na záver?

Aby sme sa k sebe správali ako k ľuďom a boli viac tolerantní. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
10
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.