Zoznám sa s doplnkom podobným lieku, ktorý zvýši tvoju mozgovú aktivitu.
Z mnohých internetových portálov či reklám si tento pojem už určite zachytil. Za pár desiatok eur sa vieš dostať ku krabičke, ktorá sľubuje zvýšenie mozgovej aktivity, pozornosti či produktivity. Reklamy sú často cielené na študentov pred maturitami či skúškovým obdobím. Dokážu ti však nootropiká naozaj pomôcť?
- Čo sú nootropiká a či sú vôbec legálne
- Ako súvisia s extázou, pervitínom a závislosťami
- Či vôbec môžeš nejaké nootropikum získať v lekárni
- Ktoré nootropiká sú bezpečné a ktoré sú vlastne drogami
- Či existujú prírodné alternatívy k tabletkám pripomínajúcim lieky
- Ako ti nootropiká môžu pomôcť pri škole či práci a ako ich vlastne požiť
- Prečo je príliš veľká dávka nootropík v podstate zbytočnejšia ako žiadna
Čítaj tiež: Keď si dáš extázu: Aké účinky a hrozby prináša zákerná euforická droga plná energie?
Nootropiká alebo smart drugs sú niečo medzi liekom a doplnkom stravy. Viacero z nich dostaneš bez predpisu v lekárni alebo z internetu, od dedikovaných stránok či samotných výrobcov. Vieš tak, čo dostávaš. Otázne však je, ako to funguje.
Piracetam je jediné, čo môžeš legálne kúpiť
Chemická skupina látok nazývaná racetamy obsahuje okrem nootropík aj lieky proti epilepsii. Rozlične vplývajú na jednotlivé časti nervovej sústavy. Vo všeobecnosti ju utlmujú, no ovplyvňujú správanie niektorých neurotransmiterov ako kyselina glutámová či acetylcholín, ktoré pomáhajú s pozornosťou či spracúvaním informácií.
Vďaka tomu sa dokážeš lepšie sústrediť. Medzi racetamy, ktoré sú zároveň nootropikami, patria látky aniracetam, oxiracetam a piracetam, ktorý je snáď najznámejším nootropikom.