Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Máme pre teba nový spravodajský portál!prezrieť
Zaujímavosti

Veľký test pomarančových džúsov: Ktorá značka je najlepšia?

Happy Day, RIO, Relax, Pfanner či niečo iné? Zisti, ktorý pomarančový džús chutí najlepšie.

Matúš Majer
29. 11. 2018 17:05 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zaujímavosti
32
Matúš Majer
29. 11. 2018 17:05

Veľký test pomarančových džúsov: Ktorá značka je najlepšia?

Happy Day, RIO, Relax, Pfanner či niečo iné? Zisti, ktorý pomarančový džús chutí najlepšie.

Matúš Majer
29. november 2018, 17:05
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Pomarančový džús patrí medzi najpopulárnejšie sladké nápoje snáď každej generácie. Ľudia ho pijú, pretože je osviežujúci, chutí sladko, dobre sa ním brzdí alkohol a navyše, ide o omnoho sviežejšiu chuť ako pri ovocnom sirupe.

 

Vydali sme sa preto do 4 obchodov nakúpiť všetky pomarančové džúsy, ktoré uvidíme, a tie sme následne porovnali. Z Lidlu, Tesca a Billy sme vždy odniesli nejakú novú značku, posledný Kaufland už nič nové neponúkal.

 

Následne sme dali dohromady 6 ľudí, ktorých subjektívne názory si môžeš prečítať v rebríčku nižšie. Ide o celý rebríček, nie TOP 10. Znamená to, že desiate miesto je síce desiaty najlepší džús v hre, no je zároveň podľa nás to najhoršie, čo si môžeš kúpiť.

 

Testovali sme pomarančové džúsy z krabíc, nie čerstvé šťavy. Na tie sa pravdepodobne pozrieme v budúcnosti, teraz však prišiel čas rozlúsknuť dilemu, ktorú vždy prežívaš, keď sa nachádzaš medzi šiestimi značkami džúsov a nikdy nevieš, aký kúpiť. Ktorý je teda najlepší? 

 

dzusy
dzusy

 

Najhoršiu pozíciu v našom teste obsadil pomarančový džús RIO. Musíme poznamenať, že sa na obale chváli hneď dvomi vymoženosťami – zníženým obsahom cukru a používaním stévie. Normálne pomarančové RIO bez úprav sme však nenašli (možno je práve toto aktuálna receptúra).

 

Džús bol zo všetkých najpriesvitnejší, chutí riedko a detsky, no na konci prekvapí nepríjemný horký záver. Všetko je podčiarknuté umelou chuťou a zo všetkých džúsov chutil najchemickejšie. Pritom ide o tretí najdrahší džús.

Obsah cukru: 8,0 g/100 ml

  

dzusy
dzusy

 

Tesco si obrandovalo rovno dva džúsy, druhý dopadol o niečo lepšie. Prvý nájdeš pod líniou produktov s názvom Tesco Value, kde obchodný reťazec používa zaujímavý trik. Z každého ohľadu ide o džús, čo priznáva aj samotný produkt na boku krabice – akurát hlavný nápis tvrdí, že ide o pomarančovú šťavu.

 

Zo všetkých išlo o najredší džús s nahorkastou, až chlórovou pachuťou a vôňou. Samotná pomarančová chuť bola nevýrazná a slabá. V podstate je úplne jedno, že tento džús piješ, keďže sa ho nedá vychutnať.

Obsah cukru: 11,2 g/100 ml

 

dzusy
dzusy

 

Relax je kyslý, veľmi kyslý. Samotná chuť však je celkom dobrá, minimálne v porovnaní s predchádzajúcimi džúsmi. Stále je však málo výrazná a nudná, nepomarančová. Nijako nezaujme a podobne, ako v prípade Tesco Value šťavy džúsu, na chuť sa nedokážeš sústrediť a ani si ju vychutnať.


Na obale Relaxu nájdeš nápis hovoriaci o zimnej edícii – džús však chutí ako sklamanie a my radšej neodporúčame ani tú letnú, ak je vôbec niečím odlišná. Priemerná cena, priemerný výsledok.

Obsah cukru: 10,0 g/100 ml

 

dzusy
dzusy

 

Najlacnejší džús nášho rebríčku obsadil siedme miesto, čo vôbec nie je také zlé. Ako jediný má tvarom odlišnú krabicu a pripomína skôr tetrapak od trvanlivého mlieka. Inými slovami to tiež znamená, že sa zle drží. Ako jediný džús použil hliníkovú fóliu na utesnenie uzáveru. Prekážalo nám to.

 

Chuť je lacná, nepomarančová, no predsa len dobrá. Tu už treba začať diskusiu, či chceme mať pomarančovú alebo príjemnú sladkú chuť, keďže čisto pomarančová môže byť nakyslastá a horkastá. Dizzy pripomína skôr sirup, no chutí dobre. Veľa pomarančov doň však nešlo. Na najlacnejší pomarančový džús je však siedme miesto veľmi dobrý výsledok.

Obsah cukru: 9,0 g/100 ml

 

dzusy
dzusy

 

Druhý najlacnejší džús je taktiež z Lidlu, no drahší o 0,14 €. Za štrnásť centov navyše dostaneš krajšiu krabicu normálneho tvaru a omnoho lepšiu chuť.

 

Pomarančový džús Solevita bol jedným z najhustejších. Počas pitia si všimneš kyslý štart a horký záver, no všetky tieto chute sú strašne generické a bez ničoho zaujímavého. Solevita je porovnateľná so všetkými predchádzajúcimi džúsmi a radšej budeme piť kandidátov z poprednejších priečok, no ide asi o prvý džús, kde začíname reálne cítiť pomaranče.

Obsah cukru: 9,0 g/100 ml

 

dzusy
dzusy

 

Do prvej päťky sa prebojoval druhý džús obrandovaný Tescom. Nedáš zaň ani eurko a síce ide o šťavu z koncentrátu, spomedzi predchádzajúcich chutí najviac pomarančovo. Čo síce znamená nahorkastý záver, no celý chuťový zážitok je pomarančový.

 

Pokazil sa nám uzáver na fľaši. Najprv nešla otvoriť, teraz nejde zavrieť. No späť k dileme. Rebríček je zostavený podľa toho, ako nám samotné džúsy chutili, nie podľa toho, ako veľmi sa blížia k reálnej pomarančovej chuti. Preto ak ti ide o pomaranče a nie sladkosť, džús z Tesca ti bude chutiť. No ako pri víťazovi zistíš, dá sa to robiť pomarančovo a aj chuťovo dobre.

Obsah cukru: 8,7 g/100 ml

 

dzusy
dzusy

 

Ďalší supermarketový džús je tentokrát z Billy a dáš zaň viac peňazí než za nápoje z Tesca. Billa pomarančový džús nájdeš vždy medzi ostatnými značkami, ktoré už aj vizuálne pôsobia prémiovejšie, kým žltá škatuľa pôsobí ako ich nedorastený brat. Džús je však lacnejší, zrejme aj preto má medzi ostatnými úspech.

 

A navyše, chutí dobre. Je sladučký, nekonfliktný, nekyslý. Chuť je stabilná a vyvážená, neprekvapí ťa žiaden horký či kyslý zvrat. Vytkli by sme však extrémnu vodovosť, kedy džús pripomína skôr zarobený sirup ako vytlačené pomaranče.

 

Na tento džús sme v redakcii mali zmiešané názory, niekto mu dal 2/10, niekto aj 8/10. Celkovo však ide o zdravý nadpriemer.

Obsah cukru: 8,4 g/100 ml

 

dzusy
dzusy

 

Tretie miesto zaujal džús HELLO, druhý najdrahší. Samotná fľaša vyzerá dosť detsky a nepresvedčivo, chuť je však presným opakom.

 

Džús HELLO je veľmi výrazný a v niektorých momentoch chutí až agresívne a pokojne ho môžeš riediť aj malým množstvom vody. Potom sa však priprav na ešte väčšiu riedkosť. Chuť je opäť sladká, bez žiadnych prekvapení, no zato veľmi výrazná a po ochutnaní si pomarančový džús HELLO rozhodne zapamätáš.

Obsah cukru: 8,8 g/100 ml

 

dzusy
dzusy

 

Z Pfanneru máme pocit, akoby išlo o prémiovejší džús. Balenie tak vyzerá a faktu nasvedčuje aj najdrahšia cena, fľašku dostaneš za dve eurá.

 

Toto je jeden z dvoch testovaných džúsov (druhý je na prvom mieste), kde sa nachádza nejaká dužina, aj keď v Pfanneri je jej minimálne množstvo. Chuť je hustá, sýta, kvalitná a možno až príliš intenzívna – čo však môže mať svojich fanúšikov, nás si však nezískala.

 

Celkovo je sýto oranžový a vyzerá tak, ako by džús mal vyzerať. Je však podpriemerne sladký a viac priestoru sa dáva iným chutiam. Zaslúžené druhé miesto, no pre mnohých ľudí ide určite o jednotku.

Obsah cukru: 9 g/100 ml 

 

dzusy
dzusy

 

Happy Day je u nás jasným víťazom a navyše z cenového hľadiska patrí približne do stredu. Je to taká klasika, každý tento džús pozná. Chuťovo je naozaj dobrý, sladký s osviežujúcimi zábleskami kyslosti. Jemnú konzistenciu kompenzujú občasné kúsky dužiny.

 

Pomer sladkosť vs. pomarančovosť je tu pre nás ideálny a jeden z našich testerov dokonca povedal, že si chce naliať ešte raz. Vzhľadom na cenové pomery ide o džús, ktorý si radi kúpime pre jeho chuť ako osviežujúci nápoj a pokojne i ako brzdu k alkoholu. Chuť nie je príliš výrazná ani agresívna, no jednoducho primerane vyvážená.

Obsah cukru: 9,4 g/100 ml

 

Samozrejme, každý môže mať svojho favorita, no Happy Day u nás zvíťazil na plnej čiare. Bodové hodnotenie sme pri džúsoch neuvádzali, keďže by išlo o komplikované priemery jednotlivých testerov v podobe desatinných čísel, no pri pomarančovom Happy Day sme sa zhodli na 8,2/10. Pokojne si ho bež kúpiť, z chuti sklamaný nebudeš.

Anketa:Zobraziť výsledky >Skryť výsledky >
Ktorý džús je podľa teba najlepší?
RIOTesco ValueRelaxDizzySolevitaTescoBillaHelloPfannerHappy DayHlasovať
RIO2%
228 Hlasov
Tesco Value2%
247 Hlasov
Relax10%
1050 Hlasov
Dizzy2%
225 Hlasov
Solevita6%
630 Hlasov
Tesco2%
186 Hlasov
Billa4%
382 Hlasov
Hello3%
253 Hlasov
Pfanner21%
2130 Hlasov
Happy Day47%
4670 Hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.