Do celosvetového drogového prieskumu sa môžu zapojiť aj Slováci. Je anonymný a šifrovaný, nemoralizuje a zaujímajú ho fakty.
Global Drug Survey je od roku 2017 dostupný už aj na Slovensku. Stotridsaťtisíc ľudí ho každoročne vyplní v 35 krajinách. Minulý rok sa do neho zapojilo štyritisíc respondentov z našej krajiny. Jedinou podmienkou bolo, že musíš mať nad 16 rokov.
Nejde o žiadny moralizujúci a eticky založený dotazník, ktorý by ťa chcel poučovať o užívaní drog. Ide mu čisto o zber dát a informácií, vďaka nim tak chce vytvoriť efektívnu drogovú politiku. Zaujíma ho, čo si užívatelia najčastejšie kupujú, kde a ako sa tieto látky dajú zohnať a aj to, koľko stoja.
V našej spoločnosti existuje určitý stereotyp, akým vnímame užívateľov drog. Väčšinou si ich predstavíme ako asociálov balansujúcich na hrane zákona. „Zvyčajná predstava o užívateľovi drog je, že je to človek, ktorý je závislý, nepracuje, je na ceste k bezdomovectvu a kriminalite – a je morálne skazený. Lenže takto realita nevyzerá.“
„Nejakú drogu príležitostne užijú až státisíce ľudí, ktorí zároveň nemajú problém so zákonom či závislosťou. To však ešte neznamená, že nepotrebujú varovanie pred rizikovým správaním. Vieme, že po alkohole sa nemá šoférovať a takisto treba vedieť minimalizovať riziko pri užívaní drog, ak sa už preň ľudia rozhodli," vyjadril sa pre Denník N odborník na závislosti Martin Pažitný.
Je celkom prekvapivé, že výskumy sa väčšinou vôbec nezaoberajú rekreačnými užívateľmi, ale zameriavajú sa skôr na závislých. Pritom obrovské množstvo ľudí drogy užíva iba občasne, napríklad na párty, a ich bežný život nijako drasticky neovplyvňujú. Presne takýmto jedincom dáva Global Drug Survey priestor.
Tento rok v ňom vo veľkom figurujú hlavne otázky zamerané na užívanie marihuany v súvislosti s jej legalizáciou v Kanade a v niektorých štátoch USA. „Na trh v USA a v Kanade prišli marihuanové požívatiny ako cukríky s účinnou látkou THC. Ich účinok oproti fajčeniu je silnejší, doteraz však nebola ich konzumácia systematicky skúmaná,“ vysvetľuje Pažitný.
Vďaka Slovenskej psychadelickej spoločnosti sa v dotazníky objavili aj otázky smerované na liečebné požívanie LSD a MDMA. Pýtajú sa na to, či by v prípade psychického ochorenia ako napríklad depresii, ľudia v rámci terapie vyskúšali psychadelické látky. Do výskumu sa môžeš zapojiť aj ty do konca decembra na tejto stránke.