Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 21. 10. 2019 meniny má Uršuľa

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
0
Michal Beňo
23. október 2018, 17:02

François Darlan: Francúzske synonymum pre zradu a kolaboráciu s nacistickým Nemeckom

Jedna z najkontroverznejších postáv druhej svetovej vojny.

Michal Beňo
23. október 2018, 17:02
François Darlan: Francúzske synonymum pre zradu a kolaboráciu s nacistickým Nemeckom
Zdroj: pixabay.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Celým menom Jean Louis Xavier François Darlan, sa narodil 7. augusta 1881 a ako syn ministra spravodlivosti Francúzska sa mu dostalo tej najlepšej možnej výchovy, ktorej súčasťou bolo aj vojenské vzdelanie.

 

Práve vďaka nemu sa mladý Darlan rozhodol pre vojenskú kariéru a v roku 1899 nastúpil na námornú akadémiu. Jeho povesť talentovaného vojaka začala stúpať až po prvej svetovej vojne, počas ktorej velil oddielu námorného delostrelectva.

 

Jeho rýchly vzostup vyvrcholil v júni 1939, kedy bol povýšený na päťhviezdičkového admirála, pričom sa stal náčelníkom námorného štábu a „veliteľom flotily“. Tento titul bol zavedený špeciálne kvôli nemu, aby ako hlavný veliteľ francúzskeho námorníctva získal medzi Spojencami náležitú prestíž.

 

Na druhú stranu ho ale tento post predurčil k tomu, že väčšinu času trávil v ministerských kanceláriách, vďaka čomu bol v mnohých kruhoch prezývaný aj ako „admirál, ktorý nikdy nevidel more“.  

 

François Darlan: Francúzske synonymum pre zradu a kolaboráciu s nacistickým Nemeckom

 

Práve Darlan však hájil právo Francúzska na mocnú flotilu aj napriek odporu Británie. Medzi historikmi mu je prisudzovaný podiel na vybudovaní moderného loďstva, ktorého jedinou slabinou bola absencia lietadlových lodí.

 

O zmysluplnosti jeho snáh svedčí i výrok maršala Pétaina z mája roku 1940, ktorý po inšpekcii na adresu loďstva prehlásil: „Konečne niečo funguje.“

 

V júni 1940 bolo zrejmé, že je Francúzsko porazené a práve vtedy začalo byť Darlanovo správanie považované za kontroverzné, inými dokonca za vlastizradné.

 

Admirál po krátkom váhaní podporil žiadosť o prímerie, po jeho vyhlásení 22. júna 1940 sa objavila otázka, ako bude naložené so silným francúzskym loďstvom.

 

Adolf Hitler a jeho najbližší dôstojníci pred Eiffelovou vežou

François Darlan: Francúzske synonymum pre zradu a kolaboráciu s nacistickým Nemeckom

Premárnená šanca

Briti, ktorí zostali v boji proti Nemecku osamotený, si určite nemohli dovoliť, aby sa silné francúzske loďstvo stalo vojnovou korisťou Nemecka a prispelo tak k úspešnému útoku na ostrovy.

 

Práve tu Darlan zaváhal a do istej miery zahodil historickú príležitosť stať sa hlavným predstaviteľom francúzskeho odporu namiesto generála de Gaulla.

 

V tomto zmysle sa vyjadril vo svojich zápiskoch i Winston Churchill, ktorý prehlásil, že keby vydal Darlan v roku 1940 francúzskemu loďstvu rozkaz odplávať do bezpečných britských prístavov, stálo by po boku Veľkej Británie, štvrté najväčšie loďstvo sveta.

 

Miesto toho však do Anglicka odišli iba de Gaulle a hŕstka jeho nasledovníkov.

 

Po páde Francúzska bol Darlanovi ponúknutý post ministra námorníctva vo vichystickej vláde. Neskôr sa stal aj ministrom zahraničných vecí a ministrom národnej obrany.

 

Vrchol jeho kariéry prišiel v rokoch 1941-1942, kedy sa stal šéfom kabinetu a po Pétanovi druhým najmocnejším mužom vichystického Francúzska.

 

Darla vychádzal z predpokladu, že sa Británia vojensky vyčerpala a prenechá kontinentálnu Európu Nemecku a bude sa sústrediť na svoje kolónie. Preto predpokladal, že Francúzsko sa bude ešte dlho nachádzať pod nemeckou nadvládou, a kolaborácia s Hitlerom sa mu zdala v danej situácií tým najlepším riešením.

 

Územné rozdelenie Francúzska po Nemeckom víťazstve

François Darlan: Francúzske synonymum pre zradu a kolaboráciu s nacistickým Nemeckom

Zrada národa

V tomto názore sa utvrdil po návšteve Hitlerovho Orlieho hniezda v roku 1941. Po návrate dokonca verejne prehlásil, že rola Francúzska v Európe závisí predovšetkým na víťazstve Nemecka.

 

Svoju otvorenú kolaboráciu spečatil nepriamou vojenskou pomocou. Počas protibritského povstania Rašída Alího v Iraku neváhal dať Hitlerovi k dispozícií letisko v sýrskom Aleppe. Povstalcov okrem toho podporovala dodávkami francúzskych zbraní, pričom nacistom vydal i námorné základne v Dakare a Bizertene.

 

Túto smutnú skutočnosť niesli najťažšie Briti a Američania, ktorí sa už pomaly pripravovali na vystúpenie z tieňa neutrality. V decembri 1941 Spojené štáty vstúpili do vojny a postavenie Osi sa tak skomplikovalo.

 

To sa týkalo i Rommelových pozícií v severnej Afrike. Za tejto situácie Berlín nebol proti nasadení francúzskych jednotiek po boku Afrikakorps.

 

Mechanizované vojsko nemeckého Afrikakorps 

François Darlan: Francúzske synonymum pre zradu a kolaboráciu s nacistickým Nemeckom

 

Dohoda znela tak, že keby boli Nemci z Líbye zatlačený až do Tuniska, uskutočnia proti Spojencom bojové akcie i Francúzi, ktorí mali brániť pobrežia Maroka a Alžírska. Tým by sa vichystické Francúzsko dostalo do otvoreného konfliktu so Spojencami a toho sa obával ako Pétain, tak Darlan.

 

Ten, ako otvorený kolaborant, strácal rešpekt u Francúzov i Spojencov a pochuti nebol ani Nemcom, ktorý vsádzali na nekonfliktného Pierra Lavala.

 

Za tejto situácie Darlan v apríli 1942 opustil vládu, ktorú prenechal vyššie spomínanému Lavalovi, a vrátil sa k armáde. Cez snahy o reorganizáciu bojových zložiek bol Darlan iba podriadeným vichystickému režimu a mnoho jeho pokusov vyšlo nazmar.

 

Táto rola ambicióznemu admirálovi nestačila, a preto začal premýšľať o budúcnosti a o riziku, že bude Francúzsko znova zavlečené do vojnového konfliktu. Nakoniec sa rozhodol vyslať svojho syna Alaina Darlana a admirála Fénarda k americkému konzulovi v Alžírsku, aby tu nadviazali styky s americkou vládou.

 

Na začiatku novembra 1942 poslal Fénard Darlanovi správu, v ktorej mu oznamoval, že jeho syn Alain dostal záchvat a už niekoľko týždňov je hospitalizovaný. Admirál neváhal, okamžite opustil Vichy a vydal sa do Alžírska.

 

Vichystické jednotky na východnom fronte bojujúce po boku Nemecka

François Darlan: Francúzske synonymum pre zradu a kolaboráciu s nacistickým Nemeckom

Začiatok konca

Operácia Torch bola zahájená 8. novembra 1942, kedy sa za ranného rozbresku začali Briti a Američania vyloďovať na pobreží Maroka a Alžírska.

 

Obrancovia prístavu Casablanca, Oran a Alžír, na ktoré spojenci zaútočili, síce neprejavovali veľké bojové nadšenie, ale odpor francúzskych posádok zďaleka nebol symbolický.

 

V ešte väčšej miere to platilo o námorníkoch, ktorí Britom nemohli zabudnúť masaker v Mers-el-Kébiru neďlaeko Oranu, kde po britskom útoku v júli 1940 zahynulo 1 300 francúzskych námorníkov.

 

Najzúrivejšie námorné bitky sa odohrali u Casablanky a u Orana – práve tu stál Spojencov pokus o vylodenie dva torpédoborce. Najhladší priebeh mali vyloďovacie operácie v Alžírsku. Spojencom tu v noci 7. novembra pomáhalo aj 400 dobrovoľníkov z hnutia francúzskeho odporu.

 

Tí obsadili strategické výšiny nad mestom a zároveň začali zatýkať hlavných kolaborantov. Do zajatia sa tak dostal i Darlan, ktorý sem prišiel za svojím chorým synom.

 

Zvyšné jednotky vichystického režimu sa od rána snažili dostať pod kontrolu časť mesta držaného hnutím odporu. Nemali však dostatok sily na utvorenie samotnej obrany proti vyloďujúcim sa Spojencom, ktorý medzitým mesto obkľúčili. Darlana vylodenie Spojencov prekvapilo, nakoľko podobnú operáciu očakával až na budúci rok.

 

François Darlan: Francúzske synonymum pre zradu a kolaboráciu s nacistickým Nemeckom

 

Pre Američanov malo jeho dolapenie veľký význam. Francúzi v Afrike sa totiž bránili autorite generála de Gaulla a Darlan tak zostal jediným vysokým francúzskym činiteľom s ktorým mohli jednať a ktorý mohol vydať ostatným Francúzom v Casablanke a Oranu rozkaz k zastaveniu paľby.

 

Po krátkom váhaní nakoniec ustúpil nátlaku Američanov a 10. novembra 1942 zložili vichystické jednotky na území Afriky zbrane. Reakcia Hitlera na seba nenechala dlho čakať a nasledujúceho dňa začal Wermacht obsadzovať územia slobodného Francúzska.

 

Darlan bol Američanmi menovaný najvyšším komisárom Francúzska v Afrike, ale ako niekdajší druhý muž Vichy bol tŕňom v oku u mnohých svojich krajanov a spojencov.

 

Ani sám Darlan sa ale záväzkov z Vichy otvorene nezriekol a naopak zdôrazňoval, že hlavným vodcom Francúzska je naďalej maršál Pétaine.

 

V súlade s týmto postojom ponechal Darlan politických väzňov a odporcov vichystického režimu naďalej zatvorených v koncentračných táboroch na juhu Alžírska.

 

Celkovo tak bola Darlanova pozícia veľmi neistá. Začleňovanie francúzskych jednotiek v Afrike medzi spojenecké sily vôbec nezjednodušoval a celkovo bol čím ďalej izolovanejší vo francúzskom i medzinárodnom merítku.

 

Darlanova popularita strmo klesala, o čom svedčia i hanlivé nápisy na stenách budov v Alžírsku. Nenávidený bol ako za minulé postoje, tak za súčasnú politiku. Čoskoro sa tak našla i štvorica mladíkov odhodlaných Darlana zabiť.

 

Nemeckí a talianski vojnoví zajatci v Tunisku,
ktorých celkový počet
sa odhaduje na 230 000

François Darlan: Francúzske synonymum pre zradu a kolaboráciu s nacistickým Nemeckom

Smrť na Vianoce

Losovaním bol určený dvadsaťročný príslušník hnutia odporu Fernand Bonnier de la Chapelle. Ten si zaopatril starú pištoľ a osudného dňa, 24. decembra 1942, sa vyspovedal u farára. Keď sa mu zveril s tím, čo má v pláne, dostal rozhrešenie.

 

Potom sa vydal k letnému palácu, admirálovmu sídlu. Vo chvíli, kedy sa Darlan v spoločnosti kapitána Hourcada vracal z obeda, vyrazil mu naproti a usmrtil ho dvoma výstrelmi.

 

Dal sa na útek, no bol zadržaný a toho istého večera vypočúvaný na polícii. Vo svojej výpovedi uviedol, že jednal na vlastnú päsť, pričom nejavil známky znepokojenia nad možnými následkami krvavého činu.

 

O deň neskôr sa Bonnier de la Chapelle postavil pred súdny tribunál. Nepomohlo mu ani jeho nízky vek, ani vlastenecká a morálna motivácia jeho činu. Bol odsúdený k trestu smrti a 26. decembra zastrelený.

 

Malá sonda do vichystického Francúzska. Z ľavej strany leták hľadajúci bojovníkov proti boľševizmu a plagát pozývajúci na filmové premietanie o Židoch
François Darlan: Francúzske synonymum pre zradu a kolaboráciu s nacistickým Nemeckom

 

Symbol hanby aj nezávislosti

Po vojne bol výrokom revíznej komory alžírskeho súdu rehabilitovaný s tým, že odstránenie Darlana bolo v záujme oslobodenia Francúzska.

 

O Darlanovej smrti sa vo Francúzsku dodnes vedú špekulácie. Objavili sa teórie, že na nej mohol mať záujem generál Giraud, ktorý prevzal jeho kompetencie, alebo generál de Gaulle, ktorý sa stal hlavným predstaviteľom francúzskych síl na strane Spojencov.

 

Rovnako často sa ale diskutuje aj o Darlanových činoch. Jedna strana ho považuje za zradného kolaboranta, zatiaľ čo podľa druhých si Francúzsko pravé vďaka nemu po porážke zachovalo čiastočnú nezávislosť.

Ohodnoť článok
6
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.