Zariadenie sa dostane k hviezde 5-krát bližšie, než bolo doterajšie maximum. A nezhorí.
Vesmírne bádanie má pred sebou veľmi veľkú budúcnosť. V súčasnosti má ľudstvo na svojom konte už niekoľko úspechov, pristátí a záberov zo vzdialených kútov slnečnej sústavy. No keď si veci rozmeníte na drobné, zistíte, že sondy a satelity vedci posielajú vždy smerom do chladnejších a temnejších končín nášho solárneho systému a k Slnku len minimum.
Síce už disponujeme napríklad fotografiou z povrchu Venuše, no ako podrobnejšie vyzerá najbližšia hviezda k planéte Zem? Už len sedliacky rozum hovorí, že čím bližšie je človek alebo hocaké technologické zariadenia k Slnku, tak tým horšie podmienky znemožňujú akúkoľvek existenciu. Extrémne horko a iné nepríjemné faktory sťažujú akékoľvek bližšie skúmanie Slnka.
Avšak nič nie je nemožné, však? Vedci z NASA plánujú zaujímavú misiu, počas ktorej sa nové zariadenie s názvom Parker Solar Probe dostane na vzdialenosť 6 000 000 kilometrov od Slnka, čo je vo vesmírnom ponímaní relatívne blízko. Vypustenie zariadenia je naplánované už na 4. augusta 2018 z americkej Floridy (Cape Canaveral) a trvanie misie sa odhaduje na približne 6 rokov.
Posledné dni sondy na Zemi:
Počas putovania vesmírom sonda obletí 7-krát Venušu a ak pôjde všetko podľa stanoveného plánu, najbližšie k Slnku by sa mala dostať 19.12. 2024. Ako však vydrží nával tepla? Technici sonde vybudovali tzv. Thermal Protection System, ktorý by ju mal dokázať ochrániť pred zničením. Keď sa dostane do prostredia, kde bude navôkol okolo 1 400°C, systém udrží zariadenie na teplote okolo 30°C.
Thermal Protection System. Jednoduchý a má byť aj účelný:
Ide o dva panely, z ktorých vrchný je natretý tak, aby odrážal čo najviac slnečnej energie, ako sa len dá. Taktiež je zaujímavý aj fakt, že Parker Solar Probe dosiahne rýchlosť až 700 000 kilometrov za hodinu. Ak všetko vyjde, vedci získajú nové a dôležité poznatky o slnečných vetroch, magnetickom poli, energických častiach a veľa ďalšieho.