Sobota 19. 1. 2019 meniny má Drahomíra, Mário

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti
1
Adam N.
15. máj 2018, 23:54

Mešita z Kežmarku aj ľadové medvede v Betliari. Východné Slovensko ukrýva zaujímavosti, ktorými ťa presvedčí o svojej unikátnosti

Na východnom Slovensku vraj nie je nič, ale ani zďaleka nejde o pravdivé tvrdenie.

Adam N.
15. máj 2018, 23:54
Mešita z Kežmarku aj ľadové medvede v Betliari. Východné Slovensko ukrýva zaujímavosti, ktorými ťa presvedčí o svojej unikátnosti
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Za posledné mesiace Slováci vtipkujú o tom, že na východe Slovenska vraj nie je vôbec nič. Aj keď je to už na prvý pohľad veľmi nepravdepodobné, my sme sa rozhodli zostaviť menší zoznam miest a zaujímavostí o tom, čo východ našej krajiny ukrýva. V žiadnom prípade nejde o región, kde by čokoľvek chýbalo, avšak uvidíš to už aj ty sám. 

Jedinečné opálové bane v Prešove

Na okraji Prešova by si našiel svetový unikát, ktorý nám dlhé desaťročia závideli skutočne všetci. Slanské vrchy ukrývali pod povrchom rozsiahly zdroj opálu, čo premenilo miestnu oblasť na banícke centrum. Opál sa od 16. storočia až do 19. storočia ťažil prakticky len na Slovensku, takže sme mali na vyťažený materiál aj monopol. Ťažba napokon začala upadať po tom, čo boli ložiská opálu nájdené aj v Mexiku a Austrálii. Po roku 1929 ťažba ustala, ale po baníkoch sa zachovali podzemné chodby dlhé až 20 kilometrov. Aj keď boli dlho pre verejnosť uzavreté, v posledných rokoch sa ich opätovne podarilo sprístupniť. Keby si mal záujem, okrem obyčajnej prechádzky po chodbách môžeš zažiť aj prehliadku zatopených priestorov s pomocou profesionálneho potápača. Opálové bane pri Prešove pritom nie sú irelevantné ani dnes. Na našom území bol nájdený aj najväčší opál na svete, ktorý vážil 594 gramov, ale dnes by si ho našiel vystavený až vo Viedni.

 

 

 

Nacistické lietadlá na Zemplínskej šírave

Pred začiatkom druhej svetovej vojny spadlo Československo do náručia nacistického Nemecka. Nacisti mali už dlhší čas pripravený plán na inváziu do Poľska, ktorou plánovali spustiť vojnu a na poľský útok sa pripravovali aj na našom území. Zemplínska šírava vo svojej terajšej podobe na konci 30. rokov minulého storočia neexistovala, a tak si nacisti vybrali práve časť dnešnej vodnej nádrže na vytvorenie provizórneho letiska. Neplánovali letisko Vinné, ako bolo známe, používať dlhodobo. Aj preto pod dnešnou vodnou hladinou nepostavili žiadne dôležitejšie budovy a upravili iba prostredie na to, aby mohli nemecké bombardéry aj dopravné lietadlá pohodlne pristávať. Úspešné boje v Poľsku o pár týždňov neskôr znamenali odvelenie letky z provizórneho letiska na východe Slovenska, a preto miestni poľnohospodári začali opustenú pristávaciu dráhu využívať na svoje účely. Až dodnes sú vraj pozostatky letiska pri dostatočne nízkej hladine jemne viditeľné, takže ak budeš mať nabudúce čas zájsť ku vode, skús pozorovať aj pozostatky z vojny.

 

 

Příspěvek sdílel uživatel @quadrider_,

 

 

Příspěvek sdílený B. (@brighitte),

 

 

Najvyššie položené letisko v strednej Európe

Na Slovensku by si veľa medzinárodných letísk nenašiel. Človek sa pri cestovaní po svete občas pousmeje nad tým, aké miniatúrne je letisko v Bratislave, pričom len málo Bratislavčanov navštívi aj letisko v Poprade. Popradské letisko je však výnimočné. Nachádza sa v nadmorskej výške až 718 metrov nad morom, čo z neho robí najvyššie položené letisko v celej strednej Európe. Letisko je veľmi skromné a nenašiel by si tam žiadnu hustú premávku, aj keď pred pár rokmi tam v jednej chvíli letecké spoločnosti prevádzkovali až osem pravidelných liniek do najrôznejších krajín sveta. Z Popradu sa lietalo do Bratislavy, Bazileja, Varšavy, Bruselu či Londýnu a Dublinu. Množstvo Slovákov v tej dobe začalo chodievať za prácou práve do Spojeného kráľovstva, a preto niet divu, prečo linky fungovali výborne. Bohužiaľ, momentálne by si tam veľa aktívnych liniek nenašiel. Letné charterové lety síce fungujú, ale pravidelná linka existuje len do Londýna. Spoločnosť WizzAir do Popradu dokonca od mája nasadila väčšie lietadlo, takže ak chceš zažiť Tatry a zájsť rovno do Londýna, nebudeš mať žiadny problém.

 

 

Příspěvek sdílený Dave (@dejvos_k),

 

 

Madagaskarský kráľ uväznený vo veži v Starej Ľubovni

Meno Móric Beňovský nie je pre väčšinu Slovákov neznáme. Veľká časť z nás si hneď spomenie na to, ako Beňovský vládol pôvodným obyvateľom na ostrove Madagaskar, ale ešte na slovenskom území zažíval rovnako divoké chvíle. Beňovský začal v jednej časti svojho života organizovať odboj proti poľskému panovníkovi, za čo bolo po ňom vyhlásené pátranie. Slováka napokon zadržali v Spišskej Sobote, ktorá je dnes časťou Popradu a odniesli až do Starej Ľubovne. Beňovského na ľubovnianskom hrade uväznili v najvyššej hradnej veži. Vtedy sa písal rok 1767 a dobrodruh neplánoval zostať vo veži uväznený do konca svojho života. Aj keď nevedno, či je príbeh určite pravdivý, Móric mal z veže utiecť pomocou frajerky Jasmíny. Jej sa podarilo prepašovať ho okolo strážnikov a Beňovský napokon prešiel cez Poľsko, Kamčatku až do Francúzska a napokon Madagaskaru, kde sa Slovák preslávil. Na svoj pobyt vo veži však dlho spomínal, pretože v nej strávil až desať mesiacov.

 

 

 

 

Siedmy div Slovenska v podobe Morského oka

Slovensko nemá prístup k moru, ale aj tak sa v srdci Vihorlatských vrchov ukrýva naše vlastné Morské oko. Dĺžka dosahuje 750 metrov a hĺbka zase až 25 metrov, čo z Morského oka vytvára jednu z najkrajších dominánt Vihorlatu. V prvej polovici 20. storočia pritom jazero ani len nepatrilo štátu. Celú vodnú plochu aj s okolím vlastnila grófka Gladys Vanderbilt-Széchenyi a pri dome si nechala postaviť aj nehnuteľnosť, ktorá dnes slúži ako poľovnícka chata. Morské oko pritom dostalo svoje pomenovanie práve vďaka tomu, že zasadené uprostred lesného porastu skutočne pripomína ľudské oko. Len málokto si už dnes spomenie na to, že Morské oko bolo v roku 2007 vyhlásené za siedmy div Slovenska.

 

 

 

Usilovní nosiči aj zničené kone na Lomnickom štíte

Lanovka na Lomnický štít je dnes samozrejmou súčasťou Tatier. Pred desaťročiami však naši predkovia museli prísť na to, ako do extrémnej nadmorskej výšky vynesú všetky potrebné súčiastky a stroje na to, aby mohli začať s jej budovaním. Neexistovala žiadna pokročilá technika, a tak si museli vysokohorskí nosiči pomôcť len so svojimi vlastnými rukami a ťažnými koňmi. Vo veľmi neprístupnom teréne mali problém aj ťažné zvieratá, čo malo za následok oveľa väčšiu zodpovednosť na pleciach nosičov. Dvojkilometrový kábel sa na vrch Lomnického štítu prvýkrát dostal pomocou skupiny približne tridsiatich odvážlivcov, ktorí si svoju časť obmotali okolo pása a vydali sa na dlhú cestu zo Skalnatého plesa až na Lomnický štít. Do prevádzky ju spustili 20. decembra 1941 a funguje samozrejme až dodnes, pričom potomkovia prvých nosičov sa len usmejú pri predstave, ako ich starí otcovia kráčali na vrch štítu bez akéhokoľvek vodcu s ťažkým káblom na svojich telách.

 

 

 

Příspěvek sdílený Natka (@natka.bab),

 

Ľadové medvede aj Veľký rímsky vodopád z Betliara

Samotný kaštieľ Betliar je výnimočná stavba, ktorej interiér by sa dal porovnať aj s vnútrajškom viacerých hradov či zámkov. Za stáročia sa tam vystriedalo viacero vplyvných rodín, ale najväčšiu stopu po svojich aktivitách tam zanechali Andrássyovci. Nás však v tejto chvíli nezaujíma kaštieľ, ale skôr očarujúca záhrada, ktorá leží za ním. Odhliadnuc od vzácnej kolekcie rastlín pozvážaných z rôznych kútov sveta nechali Andrássyovci v záhrade postaviť aj veľmi unikátny vodopád. Jeho názov znie veľký rímsky vodopád a ako vyplýva z mena, šľachtická rodina si potrpela na jeho veľkosť. Vodopád skutočne dosahuje výšku až 10 metrov a samotná vodná šou nie je jediná unikátna záležitosť. Možno ťa to zaskočí, ale Andrássyovci chovali na svojom panstve ľadové medvede. Priamo pod vodopádom žili v špeciálnych priestoroch zvieratá, ktoré zrejme na Slovensku nemali čo hľadať. Dnes ich tam už našťastie nenájdeš, avšak kaštieľ aj záhradu treba určite vidieť.

 

 

 

Bulharský cár aj srbský kráľ v Dobšinskej ľadovej jaskyni

Dobšinská ľadová jaskyňa bola objavená v roku 1870 a aj keď patrí medzi najznámejšie turistické atrakcie na celom Slovensku, ukrýva aj množstvo zaujímavostí, o ktorých si zrejme netušil. Niet pochýb o tom, že jaskyňa sa vo svojej kategórii radí medzi najväčšie v Európe. V spomínanom roku 1870 ju objavil banský inžinier Ruffini, pričom len približne rok trvalo, kým do nej mohli prísť prví zástupcovia verejnosti na návštevu. Postupne sa v nej dokonca vystriedali aj významné osobnosti z celej Európy. Ľadovou jaskyňou sa na vlastné oči prišiel pokochať srbský kráľ Milan I., ale aj bulharský cár Ferdinand I. Núdza nebola ani o umelcov ako Hviezdoslav či Vajanský, pričom už od roku 1893 sa v nej začalo organizovať letné korčuľovanie. Korčuľovať v jaskyni bolo možné vďaka tomu, že teplota kvôli klesajúcemu profilu jaskyne neprekračuje ani v letných mesiacoch bod mrazu.

 

 

 

Islandský gejzír pár kilometrov od Košíc

Neďaleko Košíc leží miesto, ktoré by si našiel na mnohých zahraničných turistických mapách Slovenska. Obec Herľany každý rok pritiahne tisíce návštevníkov, ktorí prichádzajú s jednou hlavnou úlohou. Potrebujú na vlastné oči zažiť erupciu Herlianskeho gejzíru. Gejzír prvýkrát vystrekol vysoko do vzduchu už v roku 1872 a postupom rokov inžinieri vŕtali hlbšie, až dosiahli hĺbku konečných 404,5 metra. Zodpovednosť za aktivitu gejzíra majú vulkanické vrchy, kde však už sopečná aktivita neprebieha, a tak ťažko gejzír porovnávať s gejzírmi v zahraničí. Samotná erupcia vody je pritom dielom človeka, pretože vrt pre potreby miestneho kúpeľníctva bol vytvorený na základe poverenia od vtedajšieho ministerstva financií. Prevádzkovatelia gejzíru sa starajú o správu slovenského prírodného unikátu a veria, že by atrakcia mala fungovať bez výraznejších problémov ešte dlhé roky.

 

 

Mešita, synagóga aj kostol v jednom z Kežmarku

Kežmarok je mestom, v ktorom sa nachádza svetový unikát .Drevený atrikulárny kostol už nespĺňal podmienky miestnych veriacich, čo v roku 1870 znamenalo posun plánov na výstavbu nového. Hlavný krajinský architekt Teofil Hansen odovzdal vo Viedni veriacim z Kežmarku plány na jeden zo svojich kostolov úplne bezplatne a oni mu na oplátku sľúbili, že návrh nebudú nijak zásadne upravovať. Potešili sa nezvyčajnému dizajnu, ktorý nemal obdoby v širokom okolí, ale sami nevedeli, že Hansenov projekt mal byť pôvodne určený do orientálnych regiónov. Svedčí o tom kupola aj veža, ktoré nezdieľajú dizajn s takmer žiadnym kostolom na Slovensku. Jeden podobný leží vo viedenskej časti Gumpendorf. Kupola spoločne s vežou preto cudzincom pripomínajú najmä mešitu. Aj výrazné červené sfarbenie kostola akoby napovedalo, že nejde o obyčajný svätostánok, pričom Židia majú zase pocit, že sa pozerajú na exotickejšiu synagógu. A v skutočnosti je to len Nový evanjelický kostol.

 

 

 

 

 

 

 

Ohodnoť článok
19
Zdieľaj článok
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol ohodnotiť článok.
Prihlásiť sa
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.