Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 25. 2. 2020 meniny má Frederik, Frederika

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
0
Matúš Majer
1. máj 2018, 16:49
Čas čítania: 8:16

23-ročný sprievodca František už skončil s nožom na krku. Niektorí Afričania oslavujú s kosťami mŕtvych a natierajú sa farbou (Rozhovor)

František Kekely si plní sen už od mladého veku.

Matúš Majer
1. máj 2018, 16:49
Čas čítania: 8:16
23-ročný sprievodca František už skončil s nožom na krku. Niektorí Afričania oslavujú s kosťami mŕtvych a natierajú sa farbou (Rozhovor)
Zdroj: instagram.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Cestovanie je snom mnohých ľudí, no viacero z nás si ho akoby odkladá na neskôr. Nikdy však nie je príliš skoro začať. Zoznám sa s 23-ročným Františkom Kekelym, ktorý je známym slovenským sprievodcom po africkom kontinente. Vďaka svojej práci už stihol Afriku takmer úplne pobehať, pričom sa dostal aj do kontaktu s miestnymi obyvateľmi, stretol hromadu Slovákov a dokonca došlo aj k násiliu.

 

František však Afriku nadovšetko miluje a o svojich zážitkoch informuje aj vďaka reportážam zo sveta určeným predovšetkým pre tých, ktorí radi objavujú svet. Na jeho portáli Travelers.sk nechýba napríklad šesťdielny seriál z Madagaskaru, rozhovor o islame s moslimským utečencom žijúcim na Slovensku, ale i jednoduché kecy z Františkových ciest.

 

 

Ahoj František, na internete je o tebe známe, že si sprievodcom v Afrike, ako si sa však k podobnej práci vôbec dostal a prečo padol výber práve na tento kontinent?

Vyhľadal som si ju. Naozaj od mala som chcel prácu, ktorá mi umožní vidieť svet. Nielen sedieť za nejakým pásom či na jednom nudnom mieste. Vtedy ma lákal život dokumentaristov z National Geographic, neskôr prišli do módy digital nomádi. A ja som vedel, že chcem byť tiež takým nomádom. Našiel som, že jedna cestovka u nás, ktorá robí zájazdy po celom svete, hľadá sprievodcov. Tak som sa tej šance skúsil chopiť a tá ma po neľahkých výberových kolách katapultovala priamo do sveta.

 

No a prečo Afrika? Môžem povedať, že Afrika bol ten dôvod, prečo som ako malý sníval o takej práci vo svete. Od mala som najmä s dedom pozeral dokumentárne filmy odtiaľ. A naozaj som sa zamiloval do tej krajiny, do tých jedinečných zvierat. Popravde s tou Afrikou prišla skôr cestovka, že práve tam by ma potrebovala, že či by mi to nerobilo problém. A ja som len s veľmi veľkou radosťou súhlasil. Nechcel som veľmi sprevádzať po nejakých veľkých, moderných mestách ako New York, Washington, Tokio. Tie sú tiež zaujímavé, ale nie úplne pre mňa. S tou Afrikou to bol ako ozaj splnený sen.

 

 

If you like to climb and no mountain is close from you, it is not so big problem in Africa because you can overcome African termite mounds. Yes, the small "ant" ☺ can build something like this... and higher. . . . : Ak radi leziete a žiadna hora nie je poblízku, v Afrike to až taký problém nie je pretože môžete zdolávať miestne termitiská. Áno, ten malý "mravec" ☺ môže postaviť niečo takéto... a ešte vyššie. #termites #termitemound #termiti #termitisko #Africa #Afrika #Namibia #travel #cestovanie #travelphoto #Fefe #iamtb #travelblogger #traveler #Kysucannacestach #KysucanvAfrike #cestujem_posvete #dnesletim #dneescestujem #t4yourlife #fuelyourjoy #nature #wildlife #seewildlife #wildlifeig #wilderness_culture #priroda #discoverAftica #travelerssk

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelerssk.frantisek.kekely),

 

 

Ako vlastne prebieha tvoja práca sprievodcu? Si celý deň s pridelenými ľuďmi, ktorým ukazuješ úžasné krásy okolia?

Mne tá práca začína ešte pred nástupom do práce, keď sa musím pripraviť na danú cestu – musím toho mať naozaj veľa naštudovaného, pripraveného, treba vedieť, čo budeme rozprávať, a taktiež musím skontrolovať, či je všetko vybavené, objednané a v poriadku.

 

Na zájazde ten deň vyzerá zhruba takto: Skoro ráno vstanem. Pozriem si ešte nejaké poznámky, ktoré som si pred cestou pripravil. Potom som celý deň, od toho skorého rána do často neskorého večera, s ľuďmi. Rozprávam im o rôznych témach, ktoré súvisia s danou krajinou, prípadne o zvieratách či miestach, ktoré máme možnosť pred sebou vidieť. No nielen to. Často som šoférom a rozprávajúcim sprievodcom v jednom. Taktiež vybavujem obedy a večere.

 

Ubytovávam ľudí na hoteli a potom ešte riešim aj také veci, že niekto nemá na izbe uterák a podobné hovadiny. Potom, neskoro večer si väčšinou dobre vyšťavený idem ľahnúť. Skoro ráno budík a opäť celodenný proces odznova. Takto môžem nonstop fungovať aj pár mesiacov, deň čo deň.

 

Niektorí si môžu myslieť, že len zadarmo cestujem, pretože v podstate z tých fotiek iné nevidia, ale o tom to naozaj nie je. Robil som aj manuálnu prácu v horách, za počítačom, ale z tejto práce chodím unavený najväčšmi. No oproti tým ostatným ma aj najviac baví, v podstate som si splnil sen, tak niečo preň pretrpieť nie je až taký problém. Väčšinou.

 

 

 

Určite si vystriedal viacero afrických krajín, ktorá sa ti zapáčila najväčšmi a osobne by si ju odporučil nad ostatnými?

Juhoafrická republika. Tá krajina má snáď všetko. Rozprávkové hory, safari s levmi, pobrežie s tučniakmi, dva oceány, púšť, čo len chceš. Bol som tam x-krát a dúfam, že ešte x-krát budem, pretože celkovo tá južná Afrika je naozaj... teraz by som zanadával. Proste niečo neopísateľné.

 

Aký je prístup turistov? Sú z vytipovanej lokality nadšení? Akej sú národnosti, sú s nejakými národmi väčšie problémy?

Robím hlavne so Slovákmi a Čechmi, no i medzi týmito dvoma sú viditeľné rozdiely. Česi to sú takí klasici. Sandále a ponožky, to nie sú len vymyslené vtipy. Chcú väčšinou viac vedieť, mať podrobnejší výklad. Slováci si chcú skôr užiť a nerobí im problém minúť viac peňazí na dovolenke než Čechom.

 

Samozrejme, neplatí to vždy a u každého. Mal som napríklad aj Rusov a tí míňajú na tých dovolenkách teda poriadne. Preto keď miestni obchodníci zistia, že k ním smerujú Rusi, hneď sa im rozžiari úsmev, za to, keď počujú, že k nim prichádza skupinka Slovákov, tak žiadna emócia. Ale vážne. Taktiež som mal aj Američanov. Tí sú známi, že nechávajú vysoké sprepitné, zatiaľ čo napríklad Slováci často nedávajú vôbec. Ale viac o prístupe, a ako sa pri tej skupine zapotím, hovoria skôr povahy jednotlivcov než ich národnosti.

 

 

Môže Afrika byť pre turistu šok? Je niečo, čo internet a verejná mienka vykresľujú diametrálne od skutočnosti?

Afrika je šok. Aj keď ja si skôr myslím, že pozitívny. Ale samozrejme, nepríjemnosti sa stať môžu. Je o mne známe, že už som mal nožíky pod krkom a podobne. Treba si aj povedať, o ktorej časti Afriky sa bavíme, lebo Afrika je niekoľkonásobne väčšia než Európa a rozdiely medzi krajinami sú výrazne väčšie než v Európe, ale tak celkovo platí, že je dobré necestovať sám a príliš sa neukazovať s drahými vecami, teda držať fotoaparát a dobrý mobil stále v ruke, mať drahé hodinky, retiazky na sebe a podobne.

 

Taktiež nemať všetky peniaze len na jednom mieste. Potom tu máme ešte zdravotnú otázku, očkovania. Tu si ale treba opäť povedať, kde presne do Afriky chcem ísť.

 

No a čo sa týka tých skreslených informácií, tak o tom by sa dalo myslím rozprávať naozaj veľa. Prvou takou základnou chybou je, ktorú často spomínam, už len fakt, že Slováci vidia Afriku ako nejakú jednu krajinu, v ktorej je stále teplo a pobehujú tam chudobní černoškovia, ktorých každú chvíľu zožerie lev. Ale Afrika je veľký a rozmanitý svet. Nie vždy a všade tam je teplo. V Afrike sa dá i lyžovať. Nie všade pobehujú černoškovia. Na severe máme napríklad Arabov, Berberov, na juhu Krovákov či bielych Búrov. A nie každý tam je chudobný. A nie všade vás môže napadnúť lev. Niekde vás napríklad môže kopnúť ťava či uďobať tučniak.

 

Ty si mal nožíky pod krkom?

Áno. Volal som si Uber v Kapskom meste. Videli mi mobil v ruke a zapáčil sa im. Chytili ma, vytiahli nôž. No našťastie všetko dobre dopadlo. Milí ľudia mi pomohli a tí amatéri zdrhli. Akurát na mňa ešte z diaľky párkrát zakričali "fuck". Ich zlodejské zručnosti boli asi tak dobré ako ich slovná zásoba.

 

 

Čo samotná mentalita ľudí a ich spôsob života. Niektorí žijú v mestách, no vo vnútrozemí stále panuje chudoba. Aké sú životné ciele týchto ľudí, denné rutiny, zdroje ich smiechu a starostí?

Skôr by som povedal, že v tých mestách je väčšia chudoba. Mnohí idú do mesta za nejakou vidinou lepšieho života, prácou a často končia na ulici alebo rozšíria miestny slum. A tie sú v niektorých afrických mestách naozaj obrovské, trebárs Johannesburg a Nairobi. Na tom vidieku sa mi to zdá lepšie.

 

Mnohí len jednoducho prežívajú zo dňa na deň. To je pre mnohých Afričanov dosť typické. Žiadne väčšie starosti, stresy, len nájsť niečo do úst a pohoda. Ale samozrejme poznám aj takých, ktorí majú ciele, sny, trebárs v podnikaní a pracujú na nich. A tiež sú motáci. A majú čas. Oni sa nikde neženú. Ľudom to hovorím hlavne preto, aby si zvykali, že na jedlo môžu čakať aj dve hodiny a môžu dostať niečo iné, než si objednali. To sa stáva celkom bežne.

 

Ale inak, hoci sú to spomalené motovidlá, sú to taktiež usmievaví, zhovorčiví ľudia, s ktorými naozaj rád hodím reč. Tam sa často nestáva, že by ste len tak niekde prišli posedieť a miestny barman či čašník by s vami nezačal kecať ako s nejakým známym.

 

 

V rámci stretnutí s miestnymi obyvateľmi si sa možno dozvedel aj o nejakých ich nezvyčajných návykoch, jedlách, rituáloch, viere. Čo najväčšmi ťa prekvapilo?

Mimoriadne ma zaujali ľudia na Madagaskare. Tých dôvodov je viacero, od ich ázijského pôvodu, zvláštneho mixu náboženstiev, aký si vytvorili, až po ich správanie. Ale vyberiem aspoň niečo konkrétne. Mnohí z nich, predovšetkým katolíci, vyberajú pozostatky svojich mŕtvych príbuzných a robia s tými kosťami doma, citujem, "párty".

 

Niektorí tú "párty" urobia len raz po roku od smrti toho človeka. Niektorí napríklad každé 4 roky. Mal som šťastie byť na tej veselici pri kostiach a poviem vám, že to sa naozaj len tak nevidí. Veľmi ma zaujali i kmene v Namíbii, kde žijú napríklad malí Krováci a ich príbuzní so zaujímavým mľaskacím jazykom. Je tam kmeň Herero, ktorého ženy sa obliekajú do pestrofarebných, veľkých šiat, aby sa podobali Nemkám, ktoré tam tak kedysi chodili.

 

Je to zaujímavé byť v nejakej vypriahnutej krajine, kde aj v okruhu 100 kilometrov nie je žiadne mestečko a zrazu si tam po africkej pustatine vidíte kráčať ženu v pestrofarebných šatoch. V Namíbii normálka. No a určite nemôžem vynechať Himby, ktoré sa natierajú červenou hlinkou, preto sú celé červené, i vlasy. A nikdy sa neopsrchujú. Keď idú mať sex, tak sa len tam dole vydymia, ako forma dezinfekcie, ktorú som mal možnosť vidieť, a idú na to.

 

 

 

Majú Afričania poňatie o Slovensku?

Niektorí áno. Hlavne vďaka turistom, dovolenkárom. Čoraz viac Slovákov cestuje. Dnes naozaj nie je problém stretnúť Slováka hocikde vo svete. Idete po púšti a počujete slovenčinu. Beháte po horách v Juhoafrickej republike a najfrekventovanejšie jazyky, ktoré okolo seba počujete, sú polština a slovenčina.

 

Čakáte v Johannesburgu na letisku a pred vami sa zjaví váš sused. Miestni sa teda dostávajú do kontaktu so Slovákmi čoraz častejšie, čo už mi aj sami viackrát potvrdili, a teda niektorí vedia, že taká krajina niekde v strede Európy existuje. Jeden náš partner zo Zimbabwe sa už dokonca aj pekne učí po slovensky, keďže často robí so Slovákmi. Alebo raz ma naozaj zaskočil jeden malinký chlapec vo vnútrozemii Madagaskaru, možno bol i bezdomovec, ktorý mi na moju odpoveď, že som zo Slovenska, začal rozprávať o Bratislave.

 

No a potom o mesiac som na švajčiarsko-francúzskych hraniciach povedal „Slovakia,“ tak tam kukali na mňa, ak keby som došiel z Marsu, že kde to je taký štát...

 

 

Sprievodcom si však asi nebol vždy a nám si už našepkal niečo o práci v médiách. Čo si robil pred touto vzrušujúcou profesiou?

Bol som redaktorom ekonomického denníka. Písal som hlavne o slovenských automobilkách.

 

Prezradíš nám, kde sa práve nachádzaš a kedy sa vrátiš na Slovensko?

Toto leto budem mať až na jedno odbehnutie do Maroka európske. A práve som túto európsku šnúru, dá sa povedať, odštartoval. Momentálne som na ceste do Švajčiarska, kde chcem ľuďom ukázať a porozprávať o tejto až gýčovo krásnej krajine. Odtiaľ plánujeme odbehnúť do Francúzska k najvyššiemu vrchu Európy Mont Blancu (nie, Kaukaz neuznávam ako európske pohorie).

 

A potom cestou naspäť sa ešte zastavím v Lichtenštajsku, Tirolsku i na Hitlerovej horskej chate v Bavorsku. Zaberie to vyše týždeň. Zvyšok mája by som mal byť doma a rád by som cestoval aj po Slovensku. No a potom jún, júl už budú dosť nabité mesiace, kde ma opäť niekoľkokrát čakajú Alpy, Škótsko, spomínané Maroko i jeden trip po balkánskych horách.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
56
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.