Kde bolo, tam bolo, Razanandrongobe sakalavae si cestu razilo.
Nuda na Zemi nikdy nebola. Už odvtedy, keď sa po moriach a súši začali pohybovať životaschopné predátory bojujúce o svoje každodenné prežitie. Človeku ihneď vzídu na um dinosaury. A prečo nie, boli dokonalé. Úprimne, kto by nejakého prehistorického jaštera nechcel vidieť na vlastné oči? Bohužiaľ, v súčasnosti sa môžeme popozerať akurát tak na ich pozostatky vo forme skamenelín a nájdených kostí. Na zozname krvilačných beštií najnovšie vzbudil pozornosť ďalší tvor z dávnych dôb. Žil na území dnešného Madagaskaru a bol na vrchole tamojšieho potravinového reťazca. A to nie len tak pre nič za nič.
Jeho približná rekonštrukcia zhotovená počítačom. Vidno zuby ostré ako žiletky a mohutnú čeľusť, z ktorej zovretia sa už nič nedostalo.
Ako vedci zistili, "gigantický krokodíl" bol až 7 metrov dlhý a vo svojej tlame ukrýval nabrúsené zuby ako slávny Tyranosaurus rex. Navyše mal mimoriadne silnú čeľusť, vďaka čomu nemal problém roztrhať akúkoľvek korisť. S najvyššou pravdepodobnosťou bol schopný sa dokonca aj postaviť na zadné nohy. Či už kvôli útoku na svoju obeť alebo z núdze a podobne. Aby sme boli podrobnejší, zaraďuje sa ako príbuzný poddruhu Notosuchia, čo boli plazy žijúce prevažne na suchu. Nami spomenutý tvor je miestnymi prezývaný aj ako Razanandrongobe sakalavae, čo v preklade do slovenčiny znamená "obrovský jašteričí predok z oblasti Sakalava".
Pre porovnanie s bežným človekom. Na prvý pohľad obyčajný krokodíl, avšak... Ešteže nič podobné dnes na Zemi nežije, však?
Stretnúť sa s ním zoči-voči rozhodne nebolo pre žiadne zviera ničím vytúženým. Talianski a francúzski paleontológovia, ktorí sa jeho výskumom zaoberajú, tvrdia, že vďaka svojim danostiam bol schopný v pokoji lámať kosti či trhať šľachy. Suma sumárov, ide teda o najstaršieho predchodcu spomínaného druhu Notosuchia. Zisťujeme tak, že bol mimoriadne veľký a svoje loviská nachádzal v južných oblastiach Gondwany, čo bola dávna prapevnina na južnej pologuli Zeme.