Ak by asteroid, ktorý vyhladil dinosaury, priletel o pár sekúnd skôr alebo neskôr, Zem by dnes vyzerala úplne inak.
Určite poznáš niekoho, kto sa už aspoň raz ocitol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a vyzerá to tak, že to mohli byť aj dinosaury. Dokumentárny film od BBC s názvom The Day that Dinosaurs Died sa snaží do tejto oblasti vniesť trošku svetla a konečne tak vieme, ako to celé mohlo dopadnúť, ak by meteorit padol len o niekoľko sekúnd neskôr.
Podľa expertov išlo totiž o poriadnu náhodu, že dinosaury tu už nie sú a ľudia sú dominantnými bytosťami na planéte. Podľa najpravdepodobnejšej teórie sa o smrť dinosaurov totiž postaral asteroid, ktorý pristál približne 40 kilometrov od polostrovu Yucatán v Strednej Amerike. Vytvoril kráter s priemerom 179 kilometrov a hĺbkou 32 kilometrov. Mnoho ľudí si myslí, že dominantné dinosaury zničil samotný náraz, no to vôbec nie je pravda. Samozrejme, náraz určite cítiť bolo, no ak si porovnáme veľkosti asteroidu a našej planéty, je to akoby si po bowlingovej guli hodil zrnko piesku (akurát rýchlosťou asi 64 000 kilometrov za hodinu).
Mimochodom, samotný kráter sa našiel a našla sa aj zvláštna skala, ktorá ho spôsobila. Široká bola asi 15 kilometrov a tvorili ju predovšetkým oxidy síry. Každopádne, podľa teórie ukončil život dinosaurov prach, ktorý sa po masívnom náraze vzniesol zo Zeme. Ten zatienil Slnko a na poriadne dlhú dobu na našu planétu nedoletel ani jediný slnečný lúč. To malo za následok napríklad rapídne ochladenie planéty, čo vo finále vyhladilo takmer všetok život.
Ak by však samotný asteroid doletel na Zem len o pár sekúnd skôr či neskôr, mohol by skončiť v Atlantickom či Tichom oceáne. Aj keď by náraz bolo cítiť, žiaden prach by sa do ovzdušia nevzniesol. To však neznamená, že by život na Zemi pokračoval úplne nenarušený, veď napokon, takto veľký asteroid musí predsa zanechať nejaké následky. Asteroid bol prirodzene horúci a po tom, čo by to plnou rýchlosťou napálil do hladiny, by sa vyparilo obrovské množstvo vody. Celkový vplyv na planétu by bol omnoho menší, no je pravdepodobné, že by celková hladina omnoho klesla a ovzdušie by bolo omnoho vlhšie, čo by vo finále malo za následok aj vývin iných druhov.
Dopad asteroidu podľa expertov mohol vyhladiť aspoň tri štvrtiny života na planéte, pričom sa do toho ráta drvivá väčšina dinosaurov. Práve smrť predátorov a nebezpečných druhov dala šancu iným, menším tvorom, aby sa začali naplno vyvíjať a je veľmi pravdepodobné, že podobným príbehom si prešli aj predchodcovia človeka. Ak by asteroid pristál v oceáne, dinosaury mohli prežiť. Asteroid tak skutočne priletel len v nesprávnom čase na nesprávne miesto, ak by trafil o kúsok vedľa, tento článok by si veľmi pravdepodobne nečítal.