Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 21. 2. 2020 meniny má Eleonóra

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
0
Michal Beňo
19. október 2016, 9:10
Čas čítania: 4:54

Bratislavský kat: Osoba reprezentujúca hrdelné právo a kruté praktiky uhorského veľkomesta

Priblížme si remeslo majstrov popravného meča.

Michal Beňo
19. október 2016, 9:10
Čas čítania: 4:54
Bratislavský kat: Osoba reprezentujúca hrdelné právo a kruté praktiky uhorského veľkomesta
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Tento článok je, ako už samotný názov napovedá, venovaný možno trocha netradičnému povolaniu, ktoré vzbudzuje rešpekt aj dnes. Všetci dobre vieme, čo kat robil alebo aj robí, ale téma práce obávaného trýzniteľa nespočíva len v stínaní hláv alebo podkopávaní stoličky. Tak ako to už býva zvykom, ani toto remeslo sa neobjavilo len tak zo dňa na deň. Ani väčšie mestá ako Bratislava sa nemohli len tak rozhodnúť, že začnú odsudzovať ľudí na smrť a popravovať ich. Dokonca ani v 13. storočí.

 

Vzniku tejto pracovnej pozície v Bratislave predchádzalo niekoľko udalostí, ktoré spustilo v roku 1291 mestské privilégium vydané Ondrejom III. Bratislava dostala právo na výkon spravodlivosti, čo v praxi znamenalo, že mesto malo povolenie súdiť zločiny spáchané na svojom území. Toto privilégium bolo akýmsi zlegalizovaním tzv. ,,Božích súdov“ pred svetskou mocou, ktoré vykonávala cirkev dávno pred tým. Právomoc na výkon spravodlivosti a kompetenciu zastávať pozíciu sudcu dostal samotný richtár, ten spolu s dvanástimi prísažnými rozhodol o vine alebo nevine obvineného. Podľa dobových záznamov rozhodne prevyšoval počet vinných. Či už spravodlivo alebo nie, to sa zrejme nikdy nedozvieme. V každom prípade začala Bratislava ako aj iné mestá toto svoje právo využívať v plnej miere.

  

Bratislavský kat: Osoba reprezentujúca hrdelné právo a kruté praktiky uhorského veľkomesta

 

Ďalší dôležitý zákon na seba nechal čakať viac než sto rokov a bol ním mestský zákon vydaný Žigmundom Luxemburgským v roku 1405, umožňujúci mešťanom okrem iného zaisťoval ochranu, osobitné súdy a, čo nás zaujíma najviac, hrdelné právo – právo meča. Výhradná činnosť slobodných miest už svojím názvom evokuje niečo radikálnejšie ako len väzenie. Bol to v jednoduchosti trest smrti udelený v prípade závažného zločinu. Medzi zločiny trestané najprísnejším trestom patrilo zabitie, krádež, falšovanie peňazí či podpaľačstvo. Dnešný trestný zákonník by asi s výberom zločinov spadajúcich do tejto kategórie nesúhlasil.  Keď sa začal udeľovať trest smrti, logicky bolo nutné niekoho poveriť jeho vykonávaním. To bol teda dôvod pre vznik profesie kata v Bratislave. Spočiatku bol kat váženým členom spoločnosti a ľudia si ho vážili a tešil sa veľkému rešpektu, najprv obýval byt na radnici, postupom času sa presunul do najužšej bratislavskej ulice – Baštovej. Vo všeobecnosti ho vtedajší obyvatelia považovali za vykonávateľa spravodlivosti.  Za človeka oprávneného na potrestanie ľudí, ktorí sa previnili voči spoločnosti, zákonom svetským aj božím a zasluhovali si právom trest.

  

Bratislavský kat: Osoba reprezentujúca hrdelné právo a kruté praktiky uhorského veľkomesta

 

Keď v roku 1468 vydal Matej Korvín Zlatú bulu, bolo to akési potvrdenie a odobrenie hrdelného práva a teda práva na kata. Nemyslite  si však, že kat od rána do večera stínal odsúdených. Rozhodne to nebola práca na plný úväzok a v 15. storočí nebolo ani z ďaleka toľko popráv ako o sto rokov neskôr. Práve preto bolo vedenie mesta nútené nejako kata zamestnať, aby si svoj plat aj zaslúžil a odpracoval. Niektoré zdroje uvádzajú, že do náplne práce kata tak spadalo aj vypočúvanie obvinených, nie však vždy príliš legálnymi praktikami. Medzi vypočúvacie metódy tak patrilo kruté mučenie, ktoré sa zväčša vykonávalo v podzemných priestoroch Starej radnice, presnejšie v obávanej levovej či vlčej jame. Obľúbenými a často využívanými pomôckami boli španielske čižmy, vyťahovací rebrík, žeravé kliešte používané na trhanie nechtov a mäsa, škripec a mnohé ďalšie. Predstavivosti a fantázii sa medze nekládli. Iné zdroje však vravia, že kat len stínal hlavy odsúdeným a iné druhy popráv ako vešanie, topenie, upaľovanie alebo aj spomínané vypočúvanie a mučenie zas vykonávali jeho pomocníci, asistenti.

 Bratislavský kat: Osoba reprezentujúca hrdelné právo a kruté praktiky uhorského veľkomesta

 

Všetky tieto úprimné alebo vynútené výpovede a priznania zaznamenával mestský pisár a aj dnes ich môžeme nájsť a prečítať v mestskom archíve. Všetky tieto útrapy museli obvinení prežívať znova a znova až kým nepovedali oslobodzujúcu "pravdu" v zatemnených priestoroch mučiarne, kde si aj dnes môžeme tieto pochmúrne časy pripomenúť navštívením expozície feudálnej justície  Múzea mesta Bratislavy. Ako väzenie sa využívali aj kazematy Vydrickej brány a bašty mestského opevnenia. Avšak, ani vypočúvanie nezamestnalo kata na sto percent. Preto dostal do starostlivosti aj iné oblasti spoločenského života. Napríklad starostlivosť o verejné toalety. Mal ich udržiavať čisté a použiteľné a riešiť akýkoľvek problém, ktorý mohol nastať. Rovnako sa na neho vedenie mesta spoliehalo aj v otázke starostlivosti o nevestinec. Nevestinec bolo veľmi dôležité miesto, aj keď ortodoxnými a pokryteckými cirkevnými hodnostármi odsudzované, no stále tvorilo dôležitú časť príjmov a istým spôsobom pomáhalo upevňovať aj moc. V každom prípade, tak ako aj v iných mestách či krajinách, verejný dom bol neodmysliteľnou súčasťou Bratislavy, a tak ako každá takáto inštitúcia, aj on musel fungovať bez problémov a o to sa mal starať práve bratislavský kat. Po rozpútaní inkvizičného pekla aj na území Slovenska začala bratislavskému katovi práca pribúdať a od roku 1602, v nasledujúcich 150 rokoch, bolo obvinených, mučených, odsúdených a popravených viac než 400 ľudí za bosoráctvo. V priemere bol jeho týždenný plat asi 200 denárov. Za popravu obesením či lámaním v kolese dostáva 3 zlatky, za upálenie na hranici spoločne s nákladmi na drevo 1 libru, za pranierovanie zase 2 šilingy. Vedľajší príjem zahŕňalo aj liečenie zvierat alebo predaj povrazov, na ktorých obesil odsúdencov.

 

Bratislavský kat: Osoba reprezentujúca hrdelné právo a kruté praktiky uhorského veľkomesta

 

Bratislava bola jedným z miest, kde na rozdiel od nemecky hovoriacich krajín, súdili aj ženy. Za mnohé, za stovky popravených žien spomenieme jednu, prvú bratislavskú bosorku – Agátu Tóthovú Borlobaschinovú, upálená bola 24.5.1602 na hranici. V Bratislave bolo niekoľko aktívnych hraníc, keďže právo postaviť hranicu bolo súčasťou hrdelného práva. Pri popravách odsúdených bosoriek sa však nevyužívali len hranice na upaľovanie, tiež boli využité vody Dunaja na topenie či vysoké hradné múry, odkiaľ sa služobníčky diabla zhadzovali. Menej závažné zločiny, ktoré si nezasluhovali trest smrti a ani väzenie sa často trestali pranierom alebo klietkou hanby. Za to bol, samozrejme, tiež zodpovedný bratislavský kat. Medzi najvyužívanejšie popraviska patrilo popravisko pred Michalskou bránou, ďalšie na Hlavnom námestí a od roku 1772 sa využívala aj murovaná šibenica na mieste dnešného Trnavského mýta. Popravy boli tak ako aj v iných krajinách veľmi obľúbenou zábavou obyvateľov. V deň popravy nemuseli ísť do práce, po poprave sa zišli v krčme, hodovali a bavili sa. Koniec koncov, nik si nedovolil spochybniť verdikt súdu a ak bol niekto odsúdený, tak teda musel byť vinný. Postupom času však o miesto kata prestal byť záujem. Ľudia sa ho stránili, obchádzali ho a žil skôr ako vyhnanec vo vlastnom meste ako ctihodný občan ako tomu bolo v minulosti. Ako sa rozvíjala spoločnosť, zákony a samozrejme aj spravodlivosť, potreba kata prestávala byť taká nevyhnutná ako tomu bolo skôr.

 

Bratislavský kat: Osoba reprezentujúca hrdelné právo a kruté praktiky uhorského veľkomesta

 

Posledným katom v meste Bratislava bol Augustín Spindler, ktorý svoje remeslo poctivo vykonával do roku 1844. S jeho odchodom "do dôchodku" sa  skončila krutá a dlhá éra katov v našom dnešnom hlavnom meste. Tak, ako sa zločin nevyhne obyčajným ľuďom, nevyhne sa ani vyššie postaveným, ani tým, o ktorých by sme si to nikdy neboli bývali pomysleli. Počas dlhej histórie pôsobenia katov sa občas vyskytla situácia, keď musel kat využiť služby niektorého zo svojich kolegov. Tak to bolo aj v prípade švajčiarskeho kata, ktorému bratislavský súd udelil za krádeže trest smrti obesením. Tej cti, vypraviť kolegu na poslednú cestu na šibenicu, sa dostalo viedenskému katovi Michalovi. Iróniou osudu nebolo ani to, že kat mal popraviť kata, ale skôr skutočnosť, že odsúdený pred časom okradol dokonca aj kata Michala. Zhodou okolností si tak mohol naplniť aj svoju túžbu po spravodlivosti alebo pomste a na piaty deň po odsúdení ho bez váhania obesil na šibenici pred Michalskou bránou na rozhraní dnešného Župného a Hurbanovho námestia.

 

Bratislavský kat: Osoba reprezentujúca hrdelné právo a kruté praktiky uhorského veľkomesta

 

Obdobie úradovania katov v Bratislave je nepochybne veľmi zaujímavou súčasťou histórie tohto pozoruhodného mesta. Nie je žiadúce škatuľkovať prácu katov a sudcov v tomto období a spájať ich nevyhnutne s prácou inkvizície, ktorá zanechala čiernu škvrnu na histórií, no je potrebné si uvedomiť súvislosti a rozdiely aby sme mohli pochopiť vývoj spravodlivosti a jurisdikcie v našich  dejinách.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: sekanova.blog.sme.sk/.../Bratislavske-pravo-meca-bosorky-a-kati.html, sme.sk, Juraj Hradský: Bratislavskí majstri kati Foto: wikiwand.com, vikingsword.com, quora.com, wordpress.com Tagy: história, trest, Zaujímavosti z histórie, trest smrti, Staré Mesto (Bratislava), kat
Ohodnoť článok
151
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.