Za ich pád môže niekto iný, no my sa radšej pozrime na ich životnú situáciu z druhej polovice minulého storočia.
Krištof Kolumbus stretol ako prvých ľudí na dovtedy nepoznanom kontinente práve Indiánov. Ich pomenovanie, ako vieme z dejepisu, vzniklo vlastne omylom, pretože Kolumbus v domnienke, že sa nachádza v Indii dal miestnym názov,, aký poznáme dodnes. Ide o príslušníkov červenej rasy a spolu so žltou tvoria mongoloidnú rasu. O ich živote ako bežní obyvatelia Európy vieme z kníh, odborných prác, filmov či iných médií a živého Indiána videl naživo z nás málokto. No oni, bohužiaľ, ešte nevedeli, aký osud ich čaká a že v 21. storočí budú v Severnej Amerike menšinou.
Písal sa rok 1972 a fotograf Terry Eiler bol poverený vtedajšou federálnou vládou USA, aby zdokumentoval životné podmienky Indiánov žijúcich v rezerváciách na juhozápade Spojených štátov amerických. Aby bolo jasné, indiánske rezervácie sú územia riadené kmeňovou radou a ich zákony a vnútorné záležitosti sa môžu líšiť od zákonov štátu, na ktorého ploche sa rozprestierajú. Dnes ich je v USA presne 310 a zaberajú 2,3% z celkového územia Spojených štátov. Z histórie vieme, že situácia v rezerváciách bola zlá, nakoľko kriminalita, drogy či veľká nezamestnanosť boli na dennom poriadku.
Terry navštívil najmä rezerváciu Navajo Nation so skoro dvojnásobnou rozlohou Slovenska a tiež aj osadu Supa považovanú za najodľahlejšie sídlo v USA. Pozrite sa, čo všetko so svojim fotoaparátom zachytil.
Boli ste niekedy v indiánskej rezervácii?