Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
5. januára 2016, 20:15
Čas čítania 0:00
Viktor Kniš

Ego, Pil C, AK či Separ. Tieto skladby ovládli slovenskú a českú rapovú scénu v roku 2015

HUDBA EGO PIL C SEPAR
Uložiť Uložené

Druhá polovica roka 2015 bola porovnateľne silná s tou prvou, a tak sme sa rozhodli pripraviť si pre vás rebríček najlepších skladieb za toto obdobie.

Je čas sumarizovania toho najlepšieho, čo sa za rok 2015 na našej československej rapovej scéne udialo. Len prednedávnom sme hodnotili najkvalitnejšie albumy a teraz si konečne predstavíme aj TOP 10 skladieb. Ako si určite spomínate, netradične sme sa rozhodli tento rebríček rozdeliť na dve časti. Na výber z prvej polovice roka 2015 si môžeš hneď zaspomínať.

Dnes sa konečne dozvedáme aj odpoveď na otázku, čo nám ponúkla druha polovica roka, v ktorej interpreti v produkovaní kvalitného obsahu taktiež nezaostávali. V rebríčku nižšie teda môžeš sledovať najlepších desať slovenských a českých rapových skladieb, ktoré nielen oplývajú vysokým počtom views, ale skutočne definujú rok 2015 ako taký, alebo nám jednoducho padli do ucha natoľko, že sme sa rozhodli zaradiť ich. Pripúšťame, že sa s nami nemusíte vo všetkých názoroch stotožňovať, čo je síce úplne prirodzené, no ako už určite viete, primitívnym vystupovaním v komentároch sa aj tak nič nevyrieši. A preto veríme, že sa diskusia bude uberať v priateľskom duchu. 

10. Gumbgu - 1995 prod. Gumbgu

Bývalý člen známeho košického zoskupenia si v roku 2015 na konto pripísal sólový počin 333, ktorým veľmi milo prekvapil, a tak sme s napätím čakali, čo príde po ňom. Myslím, že skladbou 1995 sa Gumbgu trafil do vkusu každému zástancovi starej školy a zvuku alá legendárny Cypress Hill, ktorý máme v súčasnosti možnosť počuť len veľmi zriedka. Lučenský kávopič dokazuje, že ešte stále je možné robiť rap inak a aj napriek tomu, že si ide na úplne inej vlne, nájde sa veľa kolegov, ktorí by si mohli brať príklad. 

Pamätám si na miesta kde som nebol,
ľudí, ktorých som nikdy nestretol.


9. Ektor - Prázdnej sex prod. Special Beatz

To, že sa v aktuálnom roku dočkáme pokračovania projektu Detektor už hádam nie je pre nikoho tajomstvom. Ektor už vypustil aj prvé ochutnávky z albumu a nám neostáva nič iné, len konštatovať, že sa skutočne máme na čo tešiť. Skladba Prázdnej sex sadla pražskému raperovi úplne dokonale, a to nielen tematicky, ale aj produkčne a dozvedáme sa v nej o tom, aký náročný je život úspešného a slobodného interpreta. Spolupráca so slovenským beatmakerom Špeciálom mu veľmi svedčí, a tak sa snáď dočkáme aj ďalších vecí. 

 

Hodně práce, málo času, sbírám cash jak retro J's.

8. Logic - Pozdě prod. Abe

V Česku sa čoraz viac do povedomia fanúšikov dostáva aj YZO impérium a obzvlášť Logic, momentálne hýriaci pomerne veľkou aktivitou. Okrem albumového počinu Yzomandias, ktorý sme pochopiteľne zaradili aj medzi najlepšie albumy roka, sa začiatkom decembra dostala von aj vec Pozdě ako dôkaz toho, že sa ešte stále je kam posunúť a obhájiť svoju jedinečnosť. Čerešničkou na torte je hudobná produkcia člena H16 Abeho, ktorý tiež v roku 2015 nezaostával.

Multitalentovaný čávo, na to bejt takovej není návod.

7. IF - Cesta Kolem Světa prod. Fatte

Dvojica Idea a Fatte nám doskou Rap dokázali, že ešte stále majú čo povedať a im charakteristická kombinácia staršieho zvuku s čerstvými prvkami tvorí kvalitný a u nás nevídaný výsledok, bez ktorého by sme si rebríček určite nevedeli predstaviť. Definíciou lyriky, flowu, techniky aj celkového prejavu je nepochybne skladba Cesta kolem světa, v ktorej interpret aj producent ukázali kúsok zo svojej geniality. 

Nepotřebuju hledat alibi, čekám na orgasmus srdce, vy čekáte na chyby.


6. Tragikomix - Každý deň hustle prod. HAARP 

Pre starších fanúšikov rapu znamená Tragikomix dôležitý pojem v slovenskom rape. Spoločne so skladbami Z.V.E.N.S.S. a Každý deň hustle oznámila pôvodom žilinská formácia po dlhoročnej odmlke návrat, čomu sme sa veľmi potešili a v tomto roku sa už určite dočkáme dosky, ktorá by už mala byť vo finálnej fáze. Zároveň nám v textoch Tesla prezradil, čo robil po tom, keď na čas zavesil majk na klinec a mnohí sme sa nevyhli zimomriavkám. Hádam neexistuje interpret, ktorému by som texty veril tak, ako práve Teslovi, a preto je verdikt jasný.  

Už to pochop Jožko Tesla ten je jednou nohou v base.”


5. Smack - Immortal prod. Mike T 

Už po prvom vypočutí nám bolo jasné, že táto záležitosť v desiatke najlepších skladieb chýbať nebude. Aj keď podobný zvuk nie je pre Smacka úplne charakteristický, zhostil sa ho fantasticky a rozšíril si tak repertoár o ďalšiu pecku, ktorú produkčne ošéfoval Mike T a my na túto kolaboráciu hovoríme veľké áno! Dlho podceňovaný raper vydal na konci roka striktnú a dospelú dosku s názvom Sick, ktorý ju dokonale vystihuje. Tú sme taktiež samozrejme nemohli nezaradiť aj medzi TOP 10 albumov roka. 

Všichni se tak moc lišej, až jsou stejní.

 


4. DMS ft. Vladimir 518 - Už mám dosť prod. Smart 

Na túto spoluprácu som sa osobne pri zverejnení tracklistu albumu MMXV tešil najviac a som veľmi rád, že ma ani náhodou nesklamala. 518 sa čoraz častejšie objavuje na featuringoch slovenských skladieb, čo berieme všetkými desiatimi. Separ, Dame a Smart sa výborne dopĺňajú a podčiarkujú to aj v tomto prípade. Vytvorili tak silnú pocitovú skladbu so svojskou atmosférou, ktorú jednoducho nemôžeš len tak vypnúť. 

Myslel jsem, že to všechno víš, dost, dost, zůstaň v hajzlu, nechoď blíž.

 


3. Pil C ft. Separ - Vidím jak ich jebe prod. Special Beatz

Top trojku otvára silná spolupráca novej krvi a dlhoročnej stálice, ktorá vlastne nemohla dopadnúť inak, ako perfektne. Za všetko myslím hovoria aj čísla, keďže skladba zaznamenala prvý milión pozretí za 10 dní, čo sa veru často nevidí. Tentokrát nepotrebujeme ani hľadať hĺbku v texte, nakoľko nám obaja chalani už neraz dokázali, že ani s tým nemajú žiadny problém a z času na čas potrebuje interpret spraviť takýto banger. Prsty v ňom má aj Special Beatz, aj vďaka ktorému má skladba potenciál zbúrať nejeden klub. 

A ja sa prechádzam po scéne...

 

2. AK - Cizí tváře prod. Dinero Gotti

Ešte stále sa nájde množstvo fanúšikov rapu, ktorí zatiaľ nezaregistrovali, že Sergei Barracuda a Pastor majú našliapnuté stať sa elitou československej scény. Chladným a úprimným albumom Bída a Bolest ukázali všetkým kolegom, čo to vlastne ten trap je a zároveň rozpovedali veľa o svojich životoch. V tomto prípade bolo asi najzložitejšie vybrať jednu skladbu, no rozhodli sme sa pre Cizí tváře s hosťovačkou od Ektora, ktorý nám už neraz odhalil, že má k problematike rozoberanej v texte veľmi blízko. Veľmi tesné druhé miesto.

Tváře, co znal jsem, dávno ztratily svou identitu. 1. Ego - GTA Lifestyle prod. Miki Diamond

Jasné, veď čo iné sa od nás dalo čakať, že? Musíte však sami uznať, že Ego je svojou tvorbou pár krokov napred a jediné, čo jej chýba, je sólový album. Všetci však veríme, že sa ho dočkáme už čoskoro. Teraz ale naspäť do reality. Miki sa ešte v úplnom závere roka postaral o najsilnejší československý singel s názvom GTA Lifestyle, a teda ďalšiu skladbu s touto tematikou v rebríčku, ktorá je opäť poňatá úplne inak. Textovo priam ekvilibristická záležistosť definuje Ega v roku 2015 a ako bonus dostávame aj ojedinelý 360° videoklip.

Všetci moji kámoši sú v stoke,
jeden hrá, jeden sellí, jeden slope.

Táák, už si môžete vydýchnuť, sme na konci. Dúfame, že ste neostali výberom pohoršení, keďže o to nám v žiadnom prípade nešlo. Dovidenia nabudúce!

Anketa:
Ktorá skladba podľa teba ovládla rok 2015?
Gumbgu - 1995
Ektor - Prázdnej sex
Logic - Pozde
IF - Cesta Kolem Světa
Tragikomix - Každý deň hustle
Smack - Immortal
DMS ft. Vladimir 518 - Už mám dosť
Pil C ft. Separ - Vidím jak ich jebe
AK - Cizí tváře
Ego - GTA Lifestyle
Iná (podeľ sa s nami v komentároch)
Gumbgu - 1995
4 %
147 Hlasov
Ektor - Prázdnej sex
7 %
228 Hlasov
Logic - Pozde
3 %
88 Hlasov
IF - Cesta Kolem Světa
2 %
76 Hlasov
Tragikomix - Každý deň hustle
5 %
172 Hlasov
Smack - Immortal
3 %
90 Hlasov
DMS ft. Vladimir 518 - Už mám dosť
8 %
252 Hlasov
Pil C ft. Separ - Vidím jak ich jebe
31 %
1009 Hlasov
AK - Cizí tváře
8 %
256 Hlasov
Ego - GTA Lifestyle
22 %
723 Hlasov
Iná (podeľ sa s nami v komentároch)
7 %
238 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia