Počas prechádzok Kysuckou vrchovinou je možné naraziť na vzácne fosílie a stopy pravekých živočíchov, ktoré odhaľujú bohatú geologickú históriu tejto oblasti.
Severozápad Slovenska, konkrétne oblasť Kysúc, ako ďalšia z oblastí, ukrýva zaujímavé svedectvá o dávnej minulosti. Počas prechádzok miestnymi lesmi Slovák narazil na zvláštne skalné útvary. Tieto kamene nesú stopy pravekých organizmov, čo naznačuje, že kedysi bolo toto územie súčasťou úplne iného sveta.
Na Facebookovej stránke Chránenej krajinnej oblasti Kysuce nedávno správca zdieľal zábery z Kysuckej vrchoviny. Poukázal na to, že ak budú ľudia v tejto oblasti pozorní, v kameňoch môžu objaviť pozostatky pradávnych živočíchov. Niektoré z nich dokonca pochádzajú z čias, keď po Zemi kráčali dinosaury.
Pred miliónmi rokov sa nad touto oblasťou rozprestieralo more, v ktorom žili rôzne druhy hlavonožcov. Medzi nimi dominovali práve nájdené amonity, ktoré dnes patria medzi najcennejšie fosílie. Ich zachované schránky totiž pomáhajú vedcom rekonštruovať vývoj pravekých oceánov a určovať vek hornín, v ktorých sa nachádzajú.
Na Slovensku sú podobné nálezy známe z viacerých lokalít. Významné fosílne miesta sa nachádzajú v bradlovom pásme i v centrálnej časti Západných Karpát. Medzi najznámejšie patria Oravský Podzámok, Marianka či Červený Kláštor, no pozostatky amonitov sa našli aj pri Silickej Brezovej, Tisovci a vo Východnej.