Prečo je 3. séria takým neúspechom a čo všetko mohli tvorcovia spraviť inak?
V recenzii sú jemné spoilery k tretej sérii.
Prvá séria Ted Lasso vyšla cez pandémiu a pôsobila ako jemné, sladké objatie sochy z Kinder Buena, ktorú sme potom mohli zjesť. Jemný pokles kvality a scenára v druhej sérii ešte nikoho nevydesil, no tretia séria to už celé pochovala.
Príbeh Teda Lassa je na konci a aj v prípade, že uvidíme spin-off, netušíme, či sme naň vôbec zvedaví. Keď tvorcovia nemali šajnu, čo robiť s postavami už v hlavnom seriáli, ako to môže byť lepšie v spin-offe?
Tretia sezóna trénera Lassa na lavičke futbalového tímu AFC Richmond sa niesla v znamení trpkých prehier, ale aj veľkolepých výhier. V prvom rade však bola plná nezmyselných a zbytočných dejových línií.
Zbohom, zdravý rozum a zmysluplné dejové línie
Napríklad celá epizóda odohrávajúca sa v Amsterdame bola dosť čudná aj bez toho, aby obsiahla romantický úlet Rebeccy, ktorá nadviazala puto s neznámym Holanďanom, ktorého v poslednej epizóde náhodne stretla, pretože je očividne pilot. Niektoré vyvrcholenia dejových línií a charakterových oblúkov postáv pôsobia až príliš nasilu a zbytočne bez potrebného hlbšieho rozvoja danej tematiky.
Najlepším príkladom je postava Natea. Z neho tvorcovia spravili na konci druhej série najväčšieho záporáka seriálu a veľkého zradcu. V divákovi vytvorili pocit nenávisti pre jeho činy, ktoré sa nedajú nijako ospravedlniť.
Už od prvej epizódy tretej série akoby na to postupne začali zabúdať a snažili sa v divákoch vyvolať pocity ľútosti. Každý má právo na reparát a druhú šancu (čo dokázal monológ kouča Bearda), ale pri Nateovi sme na to nemali absolútne žiadny dôvod.
Stal sa z neho odporný egoistický, narcistický človek, ktorý sa vyžíval v ubližovaní druhým. Máme mu teraz odpustiť len preto, že to oľutoval a našiel si priateľku, ktorá v ňom vidí to dobré?
Ani to nebol veľmi geniálny ťah od scenáristov, ktorí divákom a vlastne ani jeho priateľke Jade nedali jediný dôvod, prečo by sa im mal Nate páčiť a čo na ňom Jade vlastne vidí. V podstate slúžila len ako odrazový mostík pre mužskú postavu a jej osobnosť sa dá zhrnúť do jednej vety: má rada Natea.
Nateovo vykúpenie nepôsobí zaslúžene
Všetky postavy majú Natea radi, pretože mu nikto okrem kouča Bearda nezazlieva nič z toho, čo urobil. Každý na to počas sezóny zabudol a tvorcovia preskočili aj scény, keď sa o tom členovia tímu s Nateom rozprávali. Viacero dejovo bohatých dialógov a príbehového vývoja sa odohralo takzvane off-screen, mimo kamery. Okrem odchodu Natea z West Hamu a jeho pokecu s futbalistami z Richmondu to bol napríklad rozhovor Teda s Rebeccou o jeho budúcnosti v klube.
Tretia séria bola dlhšia ako prvé dve dohromady s väčšinou epizód dlhšou ako jednu hodinu. Ted Lasso to však vôbec nepotreboval a formát polhodinových epizód sa mu hodil viac. Scenáristi akoby dostali za úlohu vymyslieť príbeh tak, aby stopáž vyplnili, pričom výsledkom je množstvo spomínaných zbytočných dejových línií, ktoré nemali na dej a postavy žiaden dosah a vyfučali do prázdna.
Spomenúť môžeme nezmyselnú prítomnosť futbalistu Zavy, ktorý bol karikatúrou Zlatana Ibrahimovića a doteraz nechápeme, na čo tam vlastne bol. Za klobúk si scenáristi nedajú ani Samovu snahu oponovať britským politikom blokujúcim príchod utečencov do krajiny.
Po sérii tweetov sa táto téma zo seriálu úplne a bez slova vytratila, rovnako ako jasnovidka, ktorá Rebecce predpovedala budúcnosť. Tieto nezmysly podomových čarodejníc a ich fejkových nadľudských schopností by si tvorcovia fakt mohli odpustiť, pretože pôsobia nesmierne trápne.
Nasilu pretláčaný LGBTI vzťah
Samostatnou kapitolou je aj vzťah Roya, Keeley a Jacka. Keeley a Roy sa rozišli z dôvodov, ktoré nepoznajú asi ani samotní scenáristi, a v rámci seriálu to vôbec nedáva zmysel. Namiesto formovania vzťahu s Royom dali Keeley nasilu dokopy s jej šéfkou Jack, čo pôsobilo ako veľmi lacný pokus o LGBTI vzťah. Radšej ten čas mohli venovať Colinovým pocitom a snahe žiť normálny život, čo sa mu ako gayovi, ktorý celý život skrýval svoju orientáciu, až doteraz nedarilo.
Jamie je najlepšou postavou s najlepším príbehom v seriáli
Najlepšou postavou tretej série je rozhodne Jamie. Pôsobí ako jediná postava, s ktorou mali tvorcovia nejaký koherentný plán, ktorý malo zmysel rozvíjať. Jeho osobnostný prerod od začiatku seriálu až po jeho koniec je inšpiratívny a potvrdil, že tohto človeka si divák musí zamilovať. Navyše všetky jeho scény s Royom boli vrcholom medzi všetkými interakciami a dialógmi postáv.
Škoda, že na začiatku predposlednej časti zvolili nasilu humorný prístup k zobrazeniu jeho psychických problémov namiesto toho, aby ich prezentovali serióznejším štýlom. Nakoniec, Ted Lasso už niekoľkokrát ukázal, že dokáže citlivo, seriózne, ale zároveň vtipne poukázať na viaceré spoločenské problémy a dilemy.
Tretia séria bola zbytočne dlhá, oveľa menej vtipná (skeč s Willom napodobňujúcim kouča Bearda bol však geniálny), točiaca sa v kruhu nezaujímavých a nezmyselných, nasilu pôsobiacich dejových línií. Nenudili sme sa však a naša láska k týmto postavám, futbalu a Richmondu nám dovolila ako-tak si nové epizódy užívať. Bohužiaľ, naštvali nás viackrát, ako potešili.
Úžasné a dojemné finále nezmenilo trpkú príchuť sklamania počas celej série
Ku koncu to už začalo pôsobiť ako starý dobrý Ted Lasso so skvelou predposlednou časťou a s dokonalým finále, ktoré sa emotívne rozlúčilo nielen s divákmi, ale aj s postavami. Tvorcov musíme pochváliť za to, ako odkazujú na predošlé časti a drobné detaily, na ktoré možno väčšina divákov zabudne, ale ostatným vyčaria úsmev na tvári.
K silným pozitívam stále opatrí aj skvelá postava Teda a jeho dialógy s matkou, ktorú boli dosť emotívne a premyslené. Páčilo sa nám aj zakomponovanie Trenta Crimma do príbehu a viaceré „feel good“ dialógy či napínavé futbalové zápasy.
Vzhľadom na množstvo problémov a scenáristických chýb a s prižmúrením oboch očí udeľujeme novým častiam šesť bodov z desiatich. Finálna séria Ted Lasso je však zatiaľ najväčším seriálovým sklamaním roka.
P. S. Stále nám nejde do hlavy, prečo je kouč Beard s Jane a prečo má divákovi záležať na ich toxickom vzťahu, ktorý evidentne ubližuje obidvom.