- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Halucinogény, akým je aj LSD, spúšťajú halucinácie, rôzne telesné prejavy a poriadny kolotoč emócií. Ľudia často opisujú, že pod vplyvom LSD vnímajú svet veľmi skreslene, počujú farby alebo vidia zvuky.
Môže to byť jeden z najsilnejších zážitkov v tvojom živote. Ale aj jedna z tvojich najhorších „denných mor“. LSD, čo je skratka pre dietylamid kyseliny lysergovej, prvýkrát syntetizoval švajčiarsky chemik Albert Hofmann v roku 1938 a odvtedy patrí medzi najkontroverznejšie psychedelické drogy.
Koncom 40. rokov minulého storočia sa LSD začalo používať na liečebné účely, najmä v psychiatrii, ale napríklad aj v rámci protialkoholickej liečby. Niektorí psychiatri túto drogu dokonca brávali rekreačne.
Veľký LSD boom nastal v druhej polovici 60. rokov, keď ho mnohí umelci používali na „zintenzívnenie vedomia a kreativity“. Obľúbili si ho najmä predstavitelia tzv. „psychedelického rocku“ ako Grateful Dead, Pink Floyd či Jimi Hendrix.
LSD odvtedy nemalo veľmi dobrú povesť, no dnes sa naň verejnosť opäť začína pozerať o niečo zmierlivejšie. Nielenže sa vedci čoraz viac zaoberajú jeho potenciálnymi terapeutickými účinkami, niektoré krajiny dokonca pristúpili aj k dekriminalizácii tejto drogy.
Ďalší článok zo série Čo sa deje s tvojím telom, keď... vysvetľuje, ako LSD vplýva na tvoj mozog a telo. Ak nás chceš podporiť v tvorbe, staň sa členom klubu Refresher+ a získaš prístup ku všetkým prémiovým článkom.
Malé množstvo, ale silné halucinácie
LSD patrí do triedy drog nazývaných halucinogény, ktoré môžu byť vyrobené človekom (syntetické) alebo sa prirodzene vyskytovať v niektorých rastlinách a hubách. Jeho psychoaktívnu zložku obsahujú aj huby, ktoré rastú na raži alebo iných obilninách.
Ide o veľmi silný halucinogén, čo znamená, že na vyvolanie halucinácií stačí užiť len malé množstvo. LSD sa na čiernom trhu zvyčajne predáva v podobe malých štvorčekov papiera s farebnými obrázkami, ktorý sa nechá rozpustiť pod jazykom. Dá sa kúpiť aj vo forme kvapaliny.
Skúsenosti s LSD sa nazývajú „tripy“ – to, či tvoj trip bude dobrý alebo zlý, závisí od množstva dávky, tvojej váhy, nálady aj toho, s kým práve si. Ak máš zlú náladu, úzkosť alebo depresiu, LSD môže tieto pocity ešte zhoršiť (a naopak). To, ako dlho bude tvoj trip trvať, závisí od podobných faktorov. Desivé je, že jeho dĺžku nedokážeš nijakým spôsobom ovplyvniť.
Toto robí v tvojom mozgu
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako najdlhšie môže trvať jeden LSD trip.
- Ako reaguje na drogu telo a ako tvoj mozog a zmysly.
- Čo najzvláštnejšie opisovali účastníci výskumov, ktorí brali LSD pod dohľadom vedcov.
- Čo najhoršie ti môže LSD spôsobiť.
- Kto by rozhodne nemal brať LSD.
- Prečo sa ľudia po tripe cítia vyčerpaní.