Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Hľadáš darček na poslednú chvíľu? Kúp darčekové predplatné Refresher+ 🥳
Čítaš poslednú stranu článku:
Toto zažiješ v Múzeu budúcnosti v Dubaji: tenisky si vytlačíme v 3D tlačiarni, bývať budeme v kokosových domoch (Reportáž)

Lietajúce batohy aj mikročipy

Záverečnú výstavu si zamiluješ nielen preto, že tu nájdeš prototypy tých najpokročilejších technológií, ktoré možno budú súčasťou našich každodenných životov. Výhodou tohto poschodia je aj to, že sa dá odtiaľto vyjsť na strechu, kde sa môžeš odfotiť s ikonickou fasádou a panorámou Dubaja.

Odporúčané
Tipy na vianočné darčeky pre tých, ktorí milujú cestovanie, turistiku alebo kempovanie. Náš výber im uľahčí život na cestách Tipy na vianočné darčeky pre tých, ktorí milujú cestovanie, turistiku alebo kempovanie. Náš výber im uľahčí život na cestách 9. decembra 2024 o 16:00

Hneď pri vstupe ťa privíta humanoidný robot s menom Ameca, ktorý je podľa jeho výrobcu, spoločnosti Engineered Arts, najpokročilejším robotom v tvare človeka na svete. Ameca dokáže napodobniť ľudské výrazy tváre a takisto odpovedať na otázky. Na moju otázku, či roboti raz budú vládnuť svetu, odpovedala, že ona je priateľský robot a bez dovolenia múzea nikam neutečie. Ešte bude treba vychytať nejaké „muchy“.

Humanoidný robot dokáže odpovedať na jednoduché, aj trochu zložitejšie otázky.
Humanoidný robot dokáže odpovedať na jednoduché, aj trochu zložitejšie otázky. Zdroj: Refresher/Ema Stanovská

Stará sci-fi predstava o lietajúcich ľuďoch je tu zhmotnená do „gravitačného obleku“ od spoločnosti Gravity Industries. Funguje pomocou petrolejových motorov pripevnených k titánovým popruhom s batériou na chrbte. Smer a rýchlosť letu riadi človek rukami a displej vo vnútri prilby zobrazuje spotrebu paliva. Tento „raketový batoh“ uviedla spoločnosť na trh už v roku 2021, čím z utópie možno spravila blízku realitu.

Kto si netrúfne na sólo let, bude môcť využiť lietajúce taxíky. Prvý uviedla na trh spoločnosť Lilium v roku 2021. Jej lietajúce vozidlo Lilium Jet je vybavené otáčavými elektrickými dýzami, ktoré umožňujú vertikálny vzlet a pristátie. Komerčnú prevádzku plánuje spustiť v roku 2024.

Preferuješ lietanie na vlastnú päsť, alebo si radšej vyberieš lietajúci taxík?
Preferuješ lietanie na vlastnú päsť, alebo si radšej vyberieš lietajúci taxík? Zdroj: Dubai Tourism & Economy

V múzeu sa dozvieš aj to, ako sa budeme o 50 rokov obliekať. Funkčnosť a ochranu do nášho šatníka prinesie napríklad Xupermask – tvárová technológia s integrovaným audiosystémom či medená bunda odolná voči vírusom. Obuv, ktorú si budeme tlačiť v 3D tlačiarni, bude mať senzory schopné analyzovať tvoje nohy a prispôsobovať im svoj tvar. Samozrejme, platiť nebudeme kartou, mobilom či hodinkami, ale čipovým implantátom pod kožou.

Outfit budúcnosti bude štýlový aj funkčný.
Outfit budúcnosti bude štýlový aj funkčný. Zdroj: Dubai Tourism & Economy

Otázkou je aj to, ako budeme bývať. Keďže sa očakáva, že svetová populácia vzrastie v nasledujúcich troch desaťročiach až o 20 percent, budeme prirodzene potrebovať viac domov. Stavebníctvo však už dnes patrí medzi najviac znečisťujúce odvetvia. Z tohto dôvodu budeme zrejme využívať udržateľné stavebné materiály, ako je napríklad lisovaný odpad z kokosových vlákien, recyklovateľný piesok z 3D tlačiarne či dokonca koreňová štruktúra húb.

Keď ide o bývanie, prím budú hrať prírodné materiály.
Keď ide o bývanie, prím budú hrať prírodné materiály. Zdroj: Dubai Tourism & Economy

Namiesto zvieracích miláčikov možno investujeme do „kyberpsa“ od Xiaomi, ktorý je vybavený dotykovými a ultrazvukovými senzormi, kamerami a GPS. Dá sa naprogramovať na rôzne použitia, od poslúchania hlasových povelov a nasledovania svojho majiteľa až po zložitejšie úlohy, ako je skenovanie nebezpečných mín alebo pomoc lekárom pri komunikácii s pacientmi na diaľku.

Robotického psa nebude treba cvičiť, len naprogramovať.
Robotického psa nebude treba cvičiť, len naprogramovať. Zdroj: Refresher/Ema Stanovská

Svoje miesto tu budú mať aj také „plyšáky“ ako napríklad terapeutický tulení robot od japonského profesora Takanoriho Shibatu, ktorý bude liečiť ľudí s demenciou.

Odporúčané
Adriana búra tabu o cestovaní s malými deťmi: „Spoznávanie krajín im otvára obzory. Pojmy plánovanie a deti však nejdú dokopy“ Adriana búra tabu o cestovaní s malými deťmi: „Spoznávanie krajín im otvára obzory. Pojmy plánovanie a deti však nejdú dokopy“ 29. novembra 2024 o 17:00

Celé Múzeum budúcnosti sa, samozrejme, nezmestí do jedného článku, preto ti ho odporúčame navštíviť osobne. V Dubaji zistíš, že budúcnosť, ktorú tu opisujeme, je nielen desivo blízko, ale že ju v skutočnosti už žijeme.

Čítaj na predchádzajúcej strane
Dočítal si celý článok
Strana 3 z 3
Domov
Zdieľať
Diskusia