Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je PR správa spoločnosti Ryba Košice
6. marca 2023, 16:45
Čas čítania 2:32
Sponzorovaný obsah

Ako vyzerá „tá pravá“ treska? Všetci hovoria, ako má chutiť, výrobcovia ukončujú spory svojou odpoveďou

Ako vyzerá „tá pravá“ treska? Všetci hovoria, ako má chutiť, výrobcovia ukončujú spory svojou odpoveďou
Zdroj: RYBA Košice
GASTRO KOŠICE SLOVENSKO TRESKA
Uložiť Uložené

Údajne to spoznáš na prvý pohľad.

Treska bezpochyby patrí k našim národným jedlám. Vieš však, ktorá je tá pravá? Je o tom veľa sporov, no odpoveď je jednoduchá – poznáš ju na prvý pohľad, pričom podľa majstrov lahôdkarov z RYBY Košice musí byť „strapatá“. Presne taká bola, keď ju v roku 1954 začali vyrábať. Správny pomer bieleho chudého mäsa z tresky a majonézy dodávajú treske tradičnú lahodnú chuť, konzistenciu a nezameniteľný „strapatý“ vzhľad.

RYBA Košice
Zdroj: RYBA Košice

Treska je viac slovenská ako halušky s bryndzou

Na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia sa skončilo viac než 70 rokov písania spoločnej histórie Čechov a Slovákov. Hoci máme veľa spoločného, v mnohých veciach sa líšime. Napríklad v našich národných pokrmoch, na ktoré sú oba národy patrične hrdé. Mnohé z nich ovplyvnila rakúska aj maďarská kuchyňa a nie sú výhradne „naše“. 

Predsa sa však dá nájsť niekoľko jedál, ktorými sa Česi a Slováci pýšia samostatne. Napríklad sviečková na smotane je výhradným národným gastronomickým klenotom našich susedov. Možno si hovoríš „my máme halušky s bryndzou“, no aj tie poznáme len vďaka valachom z Rumunska.

Máme však aj jedlo, na ktoré môžeme byť pyšní, lebo sa zrodilo u nás. Konkrétne v roku 1954 a je to treska v majonéze. Jej poslaním bolo výživovo nasýtiť povojnovo zdecimované obyvateľstvo, mäsa bolo vtedy málo. Šalát z tresky veľmi rýchlo prirástol k srdcu najmä ľuďom spod Tatier a platí to aj dnes. Treska sa za komunistického režimu predávala viac-menej len na Slovensku. V Česku iba v Ostrave, kde si ju vyžiadali miestni Slováci, ktorí pracovali v tamojších baniach. Aj dnes RYBA Košice exportuje rýdzo slovenskú tresku v majonéze do zahraničia najmä pre Slovákov žijúcich v cudzine.

RYBA Košice
Zdroj: RYBA Košice

Dobrá treska je na pohľad strapatá a zamatová

V supermarketoch sa nachádzajú rôzne „špeciálne“ tresky, okrem klasických tresiek aj jogurtové, vegánske či šalátové verzie a jej napodobeniny zo sleďov. V záplave produktov je veľmi nápomocné vedieť, ako rozpoznať pravú tradičnú tresku.

To, čo tvorí názov výrobku, je práve ryba, z ktorej je vyrobená – treska. Biele chudé mäso z tresky a jeho masívna svalovina, ktorá patrí do šalátu pre svoju nenahraditeľnú štruktúru a farbu mäsa. Už naoko sú viditeľné chlpaté vlásočnice, ktoré jej spolu s lahodnou majonézou dodávajú typický „strapatý“ charakter. Je na pohľad zamatová, nemá byť lesklá od oleja a mazľavá z nekvalitných rýb.

RYBA Košice
Zdroj: RYBA Košice

„Tresky sú považované za jedny z najkvalitnejších rýb a ich trhová cena je aktuálne viac ako dvakrát vyššia než cena sleďov, ktoré sú pri niektorých značkách ekonomicky výhodnejšou náhradou. Logiku, že treska v majonéze by sa mala vrátiť k pôvodnej retro receptúre, oprášila RYBA Košice v roku 2018, keď na slovenský trh uviedla retro výrobok Treskoslovenská treska v majonéze. RYBA Košice chuťou svojej retro tresky v majonéze stelesňuje chuť domoviny už desiatky rokov,“ hovorí generálny riaditeľ TAURIS GROUP Richard Duda.

„Načúvame našim spotrebiteľom a oni sú za to vďační, často nám píšu pochvalné maily a aj výraz ‚stará dobrá chlpatá treska‘ je od jedného z našich fanúšikov. Košická retro treska si získala srdcia a chuťové poháriky mnohých milovníkov tradičnej tresky po celom Slovensku, aj tých, ktorí tresku z Košíc dovtedy nepoznali alebo ju neochutnali,“ dodáva.

Košická kvalita a retro chuť víťazí

Národnú pochúťku oceňujú aj odborníci z Asociácie spotrebiteľov v SR, ktorá v známom magazíne Test nedávno testovala celkovo desať rôznych tresiek. Košická Treska Exklusiv a Treskoslovenská treska obsadili prvé miesta za vynikajúce výsledky senzorických a laboratórnych testov.

Obsahujú 100-percentné mäso z tresiek, čím sa spomedzi všetkých testovaných značiek najviac približujú pôvodnej československej norme z roku 1958. Navyše neobsahujú umelé sladidlá a svojím zložením sú vhodné aj pre ľudí s celiakiou. Treskoslovenská treska svoju pozíciu na vrchole podčiarkla aj víťazstvom Voľby spotrebiteľov 2020, kde ovládla kategóriu Lahôdky.

Verní tradičným slovenským receptúram

„Prioritou našej spoločnosti je zostať verný tradičným slovenským receptúram. V tomto duchu sa nesie aj náš nový komunikačný vizuál, ktorý čerpá inšpiráciu z tradícií a folklóru,“ uzatvára Duda.

RYBA Košice
Zdroj: RYBA Košice

Viac informácií nájdeš aj na tejto FB stránke Ryba Košice.

Domov
Zdieľať
Diskusia