Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
23. decembra 2022, 9:30
Čas čítania 4:47
Jakub Paulík

Týchto 10 faktov o Sám doma si doteraz nevedel. Ikonický vianočný hit už nikdy nebudeš vnímať tak ako predtým

Týchto 10 faktov o Sám doma si doteraz nevedel. Ikonický vianočný hit už nikdy nebudeš vnímať tak ako predtým
Zdroj: 20th Century Fox
FILMY A SERIÁLY 10 ZAUJÍMAVOSTÍ SÁM DOMA VIANOČNÉ FILMY
Uložiť Uložené

Ako vznikla vianočná klasika a čo všetko o nej vieme?

Vedel si o tom, že Macaulaya Culkina ako Kevina v Sám doma zaskakoval v nebezpečných scénach 30-ročný kaskadér? Na niektoré zábery sa budeš po tomto článku pozerať úplne inak ako doteraz.

Dozvieš sa, ktorá slávna scéna vznikla úplnou náhodou, ako filmári natáčali záber s erotickým časopisom a z čoho vychádzajú konšpirácie, podľa ktorých je Kevin sériovým vrahom Jigsawom z filmu SAW, alebo že niektorí ľudia tvrdia, že Elvis Presley si zahral v druhej časti.

Vo filmovej a seriálovej sekcii nájdeš horúce novinky, recenzie najnovších projektov, ale aj zábavné kvízy. Podpor tento druh obsahu ako člen klubu Refresher+.
Sám doma
Zdroj: 20th Century Fox

Pohrýzol Kevina a počas nakrúcania sa mu vyhýbal

Joe Pesci je známy rolami drsných chlapov, v ktorých okolí sa príliš nepohybujú deti. Možnosť zahrať si preto v komédii Sám doma vrelo uvítal. Nechcel však, aby si k nemu herecký predstaviteľ Kevina Macaulay Culkin vytvoril pozitívny vzťah, pretože jeho postava sa ho mala báť. Hercovi sa preto počas nakrúcania vyhýbal. „Zámerne som s ním obmedzil interakcie,“ cituje slová Pesciho People.

Do roly zloducha sa Pesci vžil natoľko, že pri scéne, počas ktorej visí Kevin na vešiaku, deväťročného chlapca nechtiac naozaj pohrýzol, prezradil Culkin v šou Conana O’Briena. Z tohto zážitku má Culkin na prste pamiatku v podobe jazvy. Dnes na príhodu spomína so smiechom, no v danom momente bol vraj na Pesciho nahnevaný.

Sám doma
Zdroj: 20th Century Fox

Erotický časopis vo verzii pre deti

Keď Kevin zistil, že je doma sám, ihneď musel využiť všetky možnosti, ktoré mu ponúkala sloboda. Jednou z nich bola aj prehliadka izby nenávideného brata Buzza, ktorý v nej skrýval erotický časopis Playboy, konkrétne vydanie z roku 1989. „Nikto nemá oblečenie, to je nechutné,“ komentoval otvorený časopis mladý hrdina.

Odporúčané
Zendaya: Tajne chodila s hercom z Euphorie, kariéru začínala po boku hviezdy Onlyfansu a mohla byť basketbalistkou Zendaya: Tajne chodila s hercom z Euphorie, kariéru začínala po boku hviezdy Onlyfansu a mohla byť basketbalistkou 10. marca 2024, 14:30

V skutočnosti v ňom však Macaulay Culkin žiadne erotické zábery nevidel. Keďže mal v čase natáčania iba deväť rokov, štáb všetky nahotinky v časopise prelepil, uvádza IMDb. Na jeho titulke sa, mimochodom, nachádzala modelka Erika Eleniak, ktorá hrala v najväčšom hite Stevena Seagala, vo filme Prepadnutie v Pacifiku.

Zaslzené finále sa takmer nekonalo

V detstve sme sa ho všetci báli. Istý čas azda viac než dvojice zlodejov. Kevinov sused Marley, ktorého hral Robert Blossom, pôsobil hrozivo. Historka o tom, že je sériovým vrahom (vo filme Deranged z roku 1974 sériového vraha naozaj hral), na pozitívnych dojmoch rozhodne nepridala. V skutočnosti však bol dobrák, vďaka ktorého prítomnosti sme si užili výnimočne emotívne finále.

Jeho postava pritom pôvodne nebola v scenári. Režisér Chris Columbus sa nakoniec rozhodol, že do komediálne ladeného Sám doma musí pridať aj trochu citlivosti. Osobne pritom prišiel s emotívnym záverom, počas ktorého sa osamelý starec konečne stretne so svojou rodinou, píše Insider s odkazom na slová tvorcu. 

Najznámejší záber filmu nemal nikdy vzniknúť

Kevin, ktorý sa drží za tvár a kričí z plných pľúc, je azda najikonickejším záberom zo série Sám doma. Vznikol pritom úplnou náhodou. Macaulay Culkin si mal podľa scenára v scéne pred zrkadlom dať dole ruky a až následne začal kričať, informuje IMDb. Na prvú časť však nechtiac zabudol, a tak vznikla momentka, pri ktorej sa zdá, že sa deväťročný herec inšpiroval maliarom Edwardom Munchom.

Reunion s filmovou mamou ako z rozprávky

Catherine O’Hara v Sám doma hrala Kevinovu mierne zábudlivú, ale zato veľmi starostlivú matku, ktorá za svojím synom cestovala cez celé Spojené štáty. S hereckým predstaviteľom filmového syna Kevina sa síce po natáčaní nevidela vyše 20 rokov, ale keď na seba náhodne narazili, ihneď sa v nich prebudili spomienky.

Odporúčané
KVÍZ: Ako dobre poznáš postavy z legendárnych vianočných filmov? KVÍZ: Ako dobre poznáš postavy z legendárnych vianočných filmov? 24. decembra 2023, 10:00

Herečka si v relácii Watch What Happens Live zaspomínala na stretnutie z roku 2012, ktoré znie už len z počutia skutočne dojímavo. „Mamička!“ skríkol Macaulay Culkin, keď si všimol svoju mamu zo série Sám doma. „Dieťatko,“ zareagovala na jeho humorné označenie O’Hara. Počas tohto stretnutia bol prítomný aj herečkin manžel, ktorý dvojicu na pamiatku ihneď odfotil. Záber však v relácii herečka, bohužiaľ, neukázala.

Sám doma
Zdroj: 20th Century Fox

Zlodejské duo kamarátov

Niektorí herci zo Sám doma išli po natáčaní svojou cestou, iní zostali priateľmi a niektorí nimi boli už pred natáčaním. Pre Joea Pesciho a Daniela Sterna nebol Sám doma ich prvým spoločným filmom. V roku 1982 si obaja zahrali v životopisnej dráme I’m Dancing as Fast as I Can. 

„Už sme boli priateľmi, takže keď sme sa stretli na prvej skúške, rovno sme sa rozprávali o tom, aké bude naše komické duo,“ napísal Daniel Stern na Facebooku. Okrem toho zdieľal fotografiu, ktorá dokazuje, že na seba herci nezanevreli ani dlhé roky po nakrúcaní.

Sám doma
Zdroj: Facebook/Daniel Stern

Neexistujúci film a potitulková scéna

Kým narátam do desať, nech si preč, hovoril gangster v televízii. Kevin v obidvoch častiach využil scénu z čiernobieleho filmu, aby zahnal svojich nepriateľov. V skutočnosti však dané zábery vznikli iba na účely Sám doma.

Zlodeji Harry a Marv sa vo filme nikdy nedozvedeli, že si z nich Kevin vystrelil. To sa však podľa pôvodného scenára malo zmeniť, uvádza The Retro Network. Ten totiž rátal s potitulkovou scénou, v ktorej by zlodeji vo väzení pozerali na časť z fiktívneho filmu a pochopili by, ako s nimi Kevin vybabral.

Konšpirácie: Kevin je Jigsaw a vo filme hral Elvis

Stal sa z Kevina sériový vrah Jigsaw? Niektorí diváci vidia medzi hrdinom rodinných filmov a slávnym zabijakom zo série Saw množstvo prepojení. Ako píše Screenrant, Jigsaw a Kevin sa vyžívali vo vytváraní pascí, ktoré druhým ľuďom ubližovali. A povedzme si pravdu, ak by nebol Sám doma rodinný film, mnohé Kevinove pasce by zlodejov aj zabili.

Odporúčané
KVÍZ: Ako dobre poznáš hlášky z legendárnych vianočných filmov? KVÍZ: Ako dobre poznáš hlášky z legendárnych vianočných filmov? 22. decembra 2023, 12:00

V druhej časti hororovej série Saw zloduch Jigsaw jednu z obetí spálil v peci, čo môže odkazovať aj na Kevinov strach z pivničnej pece. Podobnosť medzi Jigsawom a Kevinom možno badať aj vo fyzickom vzhľade. Obaja majú modré oči, blond vlasy a čeľusť podobného tvaru. Celú teóriu však podkopáva skutočnosť, že Jigsaw je vo filme z roku 2004 starým mužom a Kevin bol v 90. rokoch v predpubertálnom veku.

Konšpirácií o Sám doma je pritom viac. Jedna z nich sa dokonca týka zosnulého Elvisa Presleyho, ktorý si podľa niektorých ľudí po svojej smrti (umrel v roku 1977) zahral cameo rolu v druhej časti (Elvis je vraj na nižšie priloženej fotke mužom s bradou v pozadí). Ako však uvádza Skeptical Inquirer, v skutočnosti ide o Garyho Richarda Grotta, ktorý sa osobne poznal s režisérom Chrisom Columbusom a vypomáhal na viacerých jeho filmoch.

Muž s bradou ako údajný Elvis Presley.
Muž s bradou ako údajný Elvis Presley. Zdroj: 20th Century Fox

Kevinovi robil kaskadéra 30-ročný muž

Macaulay Culkin mal v čase nakrúcania iba deväť rokov, a tak bolo jasné, že na určité nebezpečné zábery potreboval zaskakovanie kaskadérom. Stal sa ním 30-ročný muž nižšieho vzrastu menom Larry Nicholas, ktorý meral približne toľko ako mladý Culkin. V scénach ako jazda na saniach po schodoch či bláznivý presun po lane do stromového domčeka sme tak videli dospelého muža, uvádza Gizmodo s odkazom na CineFix.

Macaulay Culkin bol stvorený pre rolu Kevina

Macaulay Culkin si rok pred vydaním filmu Sám doma, v roku 1989, zahral v komédii Uncle Buck, v ktorej postava herca zostáva doma bez rodičov. Režisér filmu John Hughes si uvedomil, že námet o chlapcovi, ktorého nechali v dome osamote, by divákov mohol zaujať aj v samostatnom filme. S nápadom prišiel k režisérovi Chrisovi Columbusovi a Hughes samotný napísal k Sám doma scenár. Aj keď dal Columbus podľa IMDb s odkazom na DVD komentáre tvorcov na konkurze šancu stovkám iných chlapcov, Culkinovi sa v jeho očiach nikto nevyrovnal.

Scéna, v ktorej je Culkin v dome bez rodičov, inšpirovala filmárov k námetu na Sám doma

Domov
Zdieľať
Diskusia