Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je sponzorovaný obsah so značkou Zlatý Bažant '73
28. júla 2022, 13:30
Čas čítania 2:49
Sponzorovaný obsah

Detaily, o ktorých si ani netušil, že stoja za chutným oroseným pohárom piva

Detaily, o ktorých si ani netušil, že stoja za chutným oroseným pohárom piva
Zdroj: Zlatý Bažant '73
GASTRO PIVO
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Prečo je penová „čiapka“ zlá a akú teplotu by mal mať pohár?

Milovníci piva sa jasne zhodujú: najlepšie pivo je čapované. Ak ti ho čapujú do pohára akurát vybratého z umývačky, snaha pivovarníkov vyšla navnivoč. Päťdesiat percent úspechu za chutným pivom stojí práve na jeho správnom čapovaní.

Niekedy si možno počkáš o pár minút viac, ale pre osviežujúcu chuť to stojí. Ako hovoria v hurbanovskom pivovare: „Ak by to bolo ľahké, nestálo by to zato.“  Rovnako ako varenie piva, aj jeho správne servírovanie vyžaduje istý čas a dodržanie presných postupov. Tušil si, že na pive je veľmi dôležitá pena a aj teplota pohára? Pozri sa, koľko dôležitých detailov stojí za chutným „čapákom“. 

Spoznaj zlatý bažant '73

Poctivá výroba a dôraz na správne čapovanie 

Zlatý Bažant '73 sa pripravuje podľa originálneho receptu z roku 1973. Varí sa šesť týždňov a na jeho prípravu pivovarníci využívajú vlastný slad, špeciálne kvasinky či dvojité rmutovanie. Už teraz to znie zložito, čo? V Hurbanove hovoria, že to stojí zato.

Zlatý Bažant '73
Zdroj: Zlatý Bažant '73

Ak ti však dokonale vychladenú sedemdesiattrojku čapujú nesprávne, námaha bola zbytočná. Aj preto vznikla Akadémia piva, v ktorej školia barmanov po celom Slovensku, aby bol tvoj zážitok z piva naozaj dokonalý. Myslíš si, že pivo dokáže načapovať každý? Tak sa pozri, na čo všetko treba dávať pozor, aby bolo dokonalé. 

viac informácií

Teplý a špinavý pohár zabije akékoľvek dobré pivo

Pivo sa nečapuje len do klasického krígľa, máme viacero pivných štýlov a k nemu aj zodpovedajúcich pohárov. Nimi ťa nebudeme zaťažovať, keďže voľba pohára je veľmi individuálna a môže ju ovplyvniť aj to, aký typ čapovacieho kohúta má barman k dispozícii.

Čo je však dôležité a základné pravidlo, pohár na pivo by mal byť vždy studený, ideálne v teplote piva. Samozrejme, musí byť dokonale čistý a pri čapovaní by mal byť mokrý. „Vďaka čistému a studenému sklu vydrží pivná pena dlhšie a nenájdete na pohári také veľké bubliny, často označované ako mydlové,“ vysvetľuje pivný expert Martin „Melo“ Meliš.

Zároveň dodáva, že pokiaľ barman urobí všetko správne, aj po 30 až 40 minútach počas sedenia na terase by malo mať pivo správnu teplotu. Či je pohár správne vychladený zistíš nielen dotykom, ale aj vďaka tomu, že je orosený

Pivná pena nie je len na okrasu

„Pivná pena musí byť dôvodom, prečo si chcem objednať ďalšie pivo,“ hovorí Meliš. Pivo doslova chráni, aby sa doň nedostával kyslík a zároveň v ňom drží CO2, teda bublinky. Na dobre načapovanom pive by mala pena zostať až kým ho nevypiješ, vďaka čomu bude pivo chutiť celý čas rovnako. Meliš hovorí, že pena by mala byť hustá, krémová a studená, pretože vytvára celkový zážitok z pitia. 

Penová čiapka je výsledok nesprávneho čapovania

To, aká pena je na pive, je výsledkom samotného postupu čapovania. Ideálne by sa malo pivo čapovať na jedenkrát, ak je na vrchu takzvaná „čiapka“, pivo bolo čapované na štyri a viackrát, čím bolo zbytočne nasýtené kyslíkom z prostredia. Meliš hovorí, že takéto pivo je zlomené, zvetrané a nezodpovedá štandardom, ktoré vytvoril samotný pivovar. Pena by mala byť zarovno s vrchom pohára a mala by mať približne tri centimetre. 

Ak je pivo dobre načapované a je v studenom a čistom pohári, mali by sa ti počas jeho pitia robiť z peny na jeho okraji takzvané pivné kruhy. Prečo by sa pivo nemalo čapovať z výšky a aký je správny postup si môžeš pozrieť vo videu. 

 

Nie je to len o samotnom čapovaní 

Načapovaním piva sa to nekončí. Za chutným krígľom zlatistého moku stojí aj údržba samotných pivných rúrok, ktoré je potrebné pravidelne čistiť. O všetko, čo je v kontakte s pivom, sa treba dôkladne starať. Či už ide o výčapné zariadenie, poháre alebo samotné sudy s pivom.  

Zlatý Bažant '73
Zdroj: Zlatý Bažant '73


Teraz už vieš, že za chutným pivom je doslova celá veda a polovica úspechu stojí na človeku, ktorý ti ho čapuje. Najbližšie, keď si budeš vychutnávať sedemdesiattrojku, budeš vedieť, že pivné kruhy z peny sú dôkazom šikovnosti barmana a pena, ktorá padne skôr, ako sa napiješ, pravý opak.

Ak budeš čakať na pivo dlhšie ako obvykle a výsledkom bude orosený pohár s dokonalou penou, určite si ho vychutnáš o to viac. Veď vieš, ak by to bolo ľahké, nestálo by to zato. Tvoja úloha je najľahšia  vybrať sa do jedného z podnikov, kde si čapovaný Zlatý Bažant '73 môžeš vychutnať. Jedným takým miestom je napríklad Mestečko v nákupnom centre Nivy.

Zisti viac
Domov
Zdieľať
Diskusia