Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
23. apríla 2022, 15:04
Čas čítania 1:05
Eduard Starkbauer

V Nízkych Tatrách zastrelili medvedicu. Zvykla si na ľudí a vyžadovala od nich potravu

NEWS TURISTIKA ZVIERACIA RÍŠA
Uložiť Uložené

Na štvorročné zviera evidovali úrady časté sťažnosti. Ide o prvé usmrtenie problémového jedinca medveďa hnedého zásahovým tímom v tomto roku.

Zásahový tím pre medveďa hnedého v sobotu zabil v Nízkych Tatrách medvedicu. Turisti ju najčastejšie stretávali v lokalite Trangoška, v ktorej sa pohybovala najmä pri turistickej trase na Chatu Milana Rastislava Štefánika.

Podľa Kristíny Bockovej zo Štátnej ochrany prírody medvedica stratila z dôvodu nezodpovedného správania turistov plachosť a predstavovala tak pre návštevníkov zvýšené riziko. Ide o prvé usmrtenie problémového jedinca medveďa hnedého zásahovým tímom v tomto roku.

Na štvorročnú samicu s hmotnosťou 62 kilogramov dostávala Štátna ochrana prírody hlásenia a sťažnosti dlhodobo. V ostatných dňoch sa dokonca v lokalitách v blízkosti ubytovacích zariadení, hotelov a penziónov a neďaleko Jaskyne mŕtvych netopierov medvedica vyskytovala trvale.

Podľa ochranárov si medvedica zvykla na ľahko dostupnú potravu a turistov dokonca kvôli nej zvykla doslova prenasledovať. „Dlhodobo poukazujeme na nevhodné správanie ľudí, ktorí s cieľom natočiť si video či získať atraktívne fotografie medvede prikrmujú. Medveď si tak zvykne na ľahko dostupnú potravu, spojí si človeka so zdrojom potravy a stratí plachosť.

Odporúčané
Moja sliepka hrá v reklame na Kinekus a s kozou cvičíme agility. Stano je tréner zvierat (Rozhovor) Moja sliepka hrá v reklame na Kinekus a s kozou cvičíme agility. Stano je tréner zvierat (Rozhovor) 16. marca 2024, 12:30

K usmrteniu medvedice ochrana prírody pristúpila, keďže jej správanie vyhodnotila ako nebezpečné a prípadný odchyt a premiestnenie do inej lokality vraj neprichádzali do úvahy. S najväčšou pravdepodobnosťou by sa totiž do svojej obľúbenej lokality vrátila alebo by pokračovala v získavaní potravy v blízkosti ľudských sídel aj v novej oblasti. Kristína Bocková povedala, že medvedicu vzhľadom na jej charakter a minulosť nebolo možné umiestniť ani do zajatia.

Ľahostajní Slováci si v Nízkych Tatrách „vychovali“ aj iného medveďa, ktorý dostal prezývku Yogi. Lesník Majo Hletko potvrdil, že ho zrejme postihne rovnaký osud ako medvedicu. „Medveď začal zvyšky ľudskej potravy využívať ako pravidelný zdroj potravy, čo v ňom umocnilo ten, pre medveďa najnebezpečnejší ‚reflex‘. Medveď sa naučil, že človek je zdrojom potravy.

Domov
Zdieľať
Diskusia