Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
23. apríla 2022, 8:42
Čas čítania 0:59
Eduard Starkbauer TASR

Nemecko odmieta poslať Ukrajine tanky. Kancelár Scholz sa obáva rozpútania jadrovej vojny

Nemecko odmieta poslať Ukrajine tanky. Kancelár Scholz sa obáva rozpútania jadrovej vojny
Zdroj: TASR/AP
NEWS SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Olaf Scholz tvrdí, že sa nezaoberá prieskumami verejnej mienky a nevytočia ho ani ostré hlasy kritikov. Následky omylu by vraj boli dramatické.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v rozhovore pre týždenník Der Spiegel povedal, že Ukrajine nepošlú tanky. Tvrdí, že Rusko by tento krok mohlo vyhodnotiť ako zapojenie sa Nemecka do vojny a do úvahy by prichádzalo aj rozpútanie jadrovej vojny. Podľa Scholza je v záujme Nemecka, ale aj NATO vyhnúť sa priamej konfrontácii s Ruskom, ktorá by mohla viesť až k tretej svetovej vojne.

Pri odpovediach na ruskú agresiu na Ukrajine preferuje Olaf Scholz opatrnosť, keďže vraj neexistuje žiadna „kniha pravidiel“, ktorá by určila, kedy by Nemecko mohlo byť považované za účastníka vojny na Ukrajine. „Aj preto je ešte dôležitejšie, aby sme každý krok veľmi starostlivo zvážili a navzájom úzko spolupracovali.“

Olaf Scholz čelí v Nemecku kritike za pomalú a nedostatočnú reakciu na požiadavky Kyjeva. Podľa vlastných slov sa však nezameriava na prieskumy verejnej mienky a ostré hlasy kritikov ho „nevytáčajú“. Nemecký kancelár svoj postoj neposlať na Ukrajinu ťažké, na Západe vyrobené zbrane obhajoval aj tým, že na ich používanie je nutný dlhý výcvik pod vedením západných vojakov a zabezpečenie komplikovanej logistiky.

Odporúčané
Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom 9. apríla 2024, 19:30

Ukrajinci sa podľa neho účinnejšie bránia so zbraňami z bývalých sovietskych zásob, ktoré poznajú lepšie. Pripustil však, že Ukrajina môže svoju obranu posilniť západnými zbraňami v strednodobom horizonte. Nemecko podľa Olafa Scholza už v koordinovanom postupe s USA, Francúzskom, Talianskom, Veľkou Britániou a Kanadou na Ukrajinu poslalo protitankové zbrane a míny aj delostreleckú muníciu a vozidlá. 

Domov
Zdieľať
Diskusia