Sankcie Západu sa na ruských ziskoch z predaja fosílnych palív zatiaľ neodrážajú. Výpadok v západnom dopyte nahrádza Čína, ale aj India.
Napriek rozsiahlym sankciám USA, Európskej únie a Veľkej Británie zarába Rusko na predaji ropy a zemného plynu viac ako pred rokom. Podľa výpočtov Business Insideru má krajina dokonca našliapnuté na navýšenie minuloročného zisku o jednu tretinu na výšku 320 miliárd dolárov. Ruské ministerstvo financií očakáva, že len za apríl si ekonomika krajiny prilepší predajom fosílnych palív o 9,6 miliardy dolárov.
Rusko dnes predáva viac ropy a zemného plynu ako pred začiatkom invázie, od ktorého už uplynulo 50 dní. Za zvýšeným exportom nerastných surovín je okrem celosvetového nárastu trhových cien a stabilného odbytu z Číny aj zvýšenie dopytu z Indie.
"Needless to say, the Russia Shock is like a slow-moving train wreck."
— Rory Johnston (@Rory_Johnston) April 13, 2022
Feeling especially slow-mo train wreck-y today.https://t.co/iVgk9YP1Yb
Výpadok príjmu zo západných krajín do veľkej miery zastúpila India, ktorá si už od Ruska od začiatku invázie kúpila 13 miliónov barelov ropy, čo je len o tri milióny menej ako za celý minulý rok. Čínske rafinérie síce čiastočne pozastavili podpisy nových kontraktov s Ruskom, ale v platnosti ostávajú všetky zmluvy, ktoré štáty uzatvorili pred inváziou.
Na dovoz ropy a plynu z Ruska uvalili Spojené štáty úplné embargo. Spojené kráľovstvo chce dovoz znížiť postupne a Európska únia zatiaľ zablokovala len dovoz uhlia. Európska únia Rusku naďalej platí za ropu a plyn aj napriek zreteľnému politickému odsúdeniu invázie. Z krajiny dováža až 40 % zemného plynu a 27 % ropy.
Podľa ekonomického poradcu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Olega Ustenka dnes Rusko získava len za predaj ropy až 1 miliardu dolárov denne. Ruský minister energetiky Nikolaj Šuľginov medzičasom naznačil, že Rusko naďalej hľadá „za každú cenu“ aj nové odbytiská v nových „spriatelených krajinách“.