Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
14. marca 2022, 21:12
Čas čítania 1:15
Martin Adam Pavlík TASR

Slovenské nemocnice hrozia ukončením zmlúv so zdravotnými poisťovňami. Nespokojné sú aj odbory a lekári v ambulanciách

Slovenské nemocnice hrozia ukončením zmlúv so zdravotnými poisťovňami. Nespokojné sú aj odbory a lekári v ambulanciách
Zdroj: TASR/AP
ZAUJÍMAVOSTI SLOVENSKÉ NEMOCNICE SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Hrozí, že lekári sa dostanú do núdzového stavu, keď budú ošetrovať len akútnych pacientov.

Zdravotnícke organizácie naďalej žiadajú dofinancovanie rezortu. Ak sa tak nestane, 60 z 80 malých a stredných nemocníc chce vypovedať zmluvy všetkým trom zdravotným poisťovniam.

Odborári zase pripúšťajú možnosť vyhlásenia štrajkovej pohotovosti. Ich zástupcovia o tom informovali po pondelkovom rokovaní odvetvovej tripartity na ministerstve zdravotníctva. Rezort priblížil, že naďalej prebiehajú rokovania s Ministerstvom financií SR.

Zdravotníctvo je podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariána Petka potrebné dofinancovať sumou približne 300 miliónov eur. Skonštatoval, že asociácia ani po rokovaní naďalej nemá prísľub finančných prostriedkov.

koronavirus slovensko nemocnice
Zdroj: TASR/Michal Svítok


Pripomenul, že nemocnice združené v ANS nemajú podpísané dodatky so zdravotnými poisťovňami na prvý kvartál tohto roku, pretože podmienky neboli akceptovateľné. „Ak to bude pokračovať a nemocnice dajú výpovede zo zmlúv, je vysoko pravdepodobné, že od 1. júla by sme poskytovali len akútnu a bezodkladnú starostlivosť o pacientov,“ uviedol Petko.

V podobnej situácii sú podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Mariána Šótha aj ambulantní lekári. „Nám Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúkla dodatok, ktorý hovorí o redukcii finančných zdrojov pre ambulantných poskytovateľov zhruba o 400 eur pre každého poskytovateľa,“ uviedol s tým, že aktuálne sú v dohodovacom konaní. Podľa jeho slov však hrozí, že lekári sa dostanú do núdzového stavu, keď budú ošetrovať len akútnych pacientov.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/AP


Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) Anton Szalay kritizuje, že na rokovaní sa aj napriek viacerým pozvaniam nezúčastnil zástupca ministerstva financií. „Sme sklamaní, že ministerstvo financií takto pristúpilo k rokovaniu. Je to jedna vláda, mali by spolupracovať,“ skonštatoval.

O výsledkoch pondelkového rokovania plánuje informovať predsedov odborových organizácií na konferencii, ktorá sa uskutoční 17. marca. „Budeme hľadať cestu, ako vyjadriť naše obavy a nespokojnosť verejnosti. To znamená, že budeme možno hľadať vyhlásenie štrajkovej pohotovosti,“ uviedol Szalay.

Liečba covidu na Slovensku.
Liečba covidu na Slovensku. Zdroj: TASR/Michal Svítok


Rezort zdravotníctva podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej pravidelne komunikuje so zástupcami rezortu financií a hľadajú riešenia, ako nájsť konsenzus. „Naším cieľom je dostať do sektora toľko peňazí, koľko reálne potrebuje, a uvedomujeme si súčasný relatívne alarmujúci stav,“ povedala hovorkyňa.

Domov
Zdieľať
Diskusia