Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
26. decembra 2021, 16:30
Čas čítania 7:52
Eduard Starkbauer

Lego si za 90 rokov dokázalo získať všetky generácie. Týchto 10 vecí si o ňom asi nevedel

Lego si za 90 rokov dokázalo získať všetky generácie. Týchto 10 vecí si o ňom asi nevedel
Zdroj: Pixabay/BCStrike/db_oblikovanje/na voľné použitie
ZAUJÍMAVOSTI LEGO
Uložiť Uložené

Zo skromnej rodinnej firmy sa dánska firma prepracovala na celosvetového kráľa hračiek s vlastným letiskom, so zábavnými parkami a šiestimi továrňami.

Lego patrí k ikonickým značkám 20. storočia. Jeho príbeh nie je iba o hračkách, ale aj o vytrvalosti a neustálom prispôsobovaní sa požiadavkám trhu. Budúci rok Lego oslávi 90. výročie. Pozrime sa na historické križovatky, úspešné stratégie, ale aj kontroverzie, ktoré výrobcu legendárnej stavebnice sprevádzali.

Drevené začiatky

História firmy Lego sa začala písať v dánskom mestečku Billund v roku 1932. Nábytkárska firma dánskeho stolára Oleho Kirka Kristiansena vtedy neprežila hospodársku krízu a Kristiansen hútal, čo ďalej.

Drevené hračky Lego
Zdroj: Twitter/Lego

V spoločnosti práve panoval dopyt po lacných drevených hračkách. Práve ich výrobe sa so skromnými úspechmi začal Ole Kristiansen venovať po smrti manželky. Dnes legendárny názov firmy Lego je odvodený z dánskych slov leg a godt, ktoré znamenajú „hrať dobre“ či „play well“. Podľa oficiálneho videa firmy prišiel Kristiansen na latinský význam slova lego – skladať spolu – až neskôr.


Historický moment pre Lego nastal po druhej svetovej vojne. Po prvom požiari továrne sa Ole Kristiansen vybral do Kodane na technologický veľtrh, na ktorom objavil doslova horúcu novinku – stroj na tavenie a formovanie plastu. Stroj pre firmu kúpil a s výrobou hračiek z plastu začal pôvodne na experimentálnej báze. Lego svojmu pokusu a plastom pravdepodobne veľmi neverilo, na obaloch jeho prvých plastových stavebníc totiž ikonické logo chýbalo.

Jedna z prvých stavebníc Lego System.
Jedna z prvých stavebníc Lego System. Zdroj: Codex 99

Prvý väčší úspech plastovej divízie prišiel na začiatku 60. rokov, keď Dánsko rovnako ako veľká časť sveta zažívalo masívnu vlnu urbanizácie. Lego System vtedy prerazil ako vzdelávacia pomôcka imitujúca mestské prostredie. Produktová línia Lego Systemu obsahovala 8 vozidiel a 28 budov s autonómnymi, no vzájomne kombinovateľnými kockami, ktoré vo výsledku simulovali dopravnú a obytnú infraštruktúru vtedajších miest. 

Odporúčané
Do týchto stavebníc vkladá LEGO veľké nádeje: boli sme na predstavení nového radu DREAMZzz Do týchto stavebníc vkladá LEGO veľké nádeje: boli sme na predstavení nového radu DREAMZzz 2. mája 2023, 14:30

Úspech Lego Systemu bol postavený na dôležitej technickej inovácii v konštrukcii kociek. Do roku 1958 bola spodná časť jednotlivých kociek dutá. Jednotlivé dieliky do seba nezapadali pevne a výsledkom boli krehké, neprenosné konštrukcie. Až inovácia vo forme štruktúry spodnej časti s plastovými prstencami dovolila staviteľom tvoriť ambicióznejšie a predovšetkým pevnejšie konštrukcie.

Lego.
Lego. Zdroj: Wikimedia/Alan Chia/volně k užití

Všetky dieliky sú od tohto obdobia navzájom kompatibilné a v jednej stavbe sa môžu stretnúť naprieč všetkými generáciami.

Patentový súboj

Odpoveď na to, či je stavebnica lego originálny vynález alebo kópia, nie je ľahká. Pravdou je, že v období, keď Lego predstavilo svoje prvé plastové bloky, boli takmer na nerozoznanie od tých z dielne anglickej firmy Kiddicraft.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 107991 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Za koľko sa predáva najdrahšia figúrka.
  • Koho znázorňovali prvé nie žlté figúrky.
  • Čo stojí za úspechom Lego Movie.
  • Kedy sa dočkáme ekologického lega.
  • Koľko rôznych stavebníc spoločnosť predstavila.
Domov
Zdieľať
Diskusia