Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
14. novembra 2021, 19:37
Čas čítania 0:59
Tímea Krauszová

V Číne otvorili prvú kliniku pre transrodovú mládež

V Číne otvorili prvú kliniku pre transrodovú mládež
Zdroj: TASR/Martin Baumann
NEWS LGBT+
Uložiť Uložené

Cieľom bolo prepojiť rodičov, transrodové deti, lekárov a rôzne spoločenské kruhy.

Čínsky štátom podporovaný denník The Global Times informoval o novej klinike pre transrodové deti a mládež. Ide o prekvapivý krok v krajine, v ktorej síce homosexualita už nie je nelegálna, ale LGBT+ aktivizmus čelí cenzúre a je vytláčaný z verejnej diskusie, informujú NBC News. Klinika patrí k šanghajskej univerzite a má slúžiť ako prepojenie medzi rodičmi, transrodovými deťmi, lekármi a rôznymi spoločenskými kruhmi.

Deťom chcú zachrániť život

Global Times v článku píšu, že vedci opakovane spojili transrodovosť s vyššou mierou úzkostí, depresií a samovražedných myšlienok u mladých ľudí. Lekári sú preto presvedčení, že tieto deti a dospievajúca mládež potrebujú špecializovanú starostlivosť. Oslavný text v denníku je však v ostrom kontraste s bežnou realitou tamojších queer ľudí, aktivistov a bojovníkov za ľudské práva.

Až do roku 1997 bola homosexualita v Číne nelegálna. Jedna z najaktívnejších aktivistických skupín LGBT Rights Advocacy China, ktorá bojovala za rozšírenie ľudských práv s ohľadom na LGBT+ ľudí, minulý týždeň oznámila, že prerušuje svoju činnosť. Prestala prispievať aj na sociálne siete.

Odporúčané
Jediný LGBTI+ filmový festival na Slovensku prichádza do bratislavských kín. Tieto filmy si nesmieš nechať ujsť Jediný LGBTI+ filmový festival na Slovensku prichádza do bratislavských kín. Tieto filmy si nesmieš nechať ujsť 24. októbra 2023, 15:00

Na známej čínskej sociálnej sieti Wechat zmazali desiatky LGBT+ účtov, zastrešujúca technologická firma Tencent ako dôvod uviedla, že tieto stránky „porušovali pravidlá čínskeho internetu“. Len minulý rok skončil po 11 rokoch aj šanghajský Pride, a to bez udania dôvodu. Viacerí kritici hovoria, že ide o cielené zbavovanie sa LGBT+ skupín.

Nevieme presne, koľko transrodových ľudí v Číne žije, pretože také štatistiky neexistujú. Podľa štúdie Williamsovho inštitútu z Právnickej fakulty Kalifornskej univerzity však 14 % spomedzi tisíc opýtaných čínskych respondentov má v okruhu známych aj transľudí.

Domov
Zdieľať
Diskusia