Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
27. augusta 2021, 9:30
Čas čítania 5:36
Jakub Paulík

S mŕtvolami pozeral televíziu a ich kosti splachoval do záchodu. Tvrdil, že to je KFC

S mŕtvolami pozeral televíziu a ich kosti splachoval do záchodu. Tvrdil, že to je KFC
Zdroj: Harry Dempster/Stringer/Hulton Archive/Getty Images
ZAUJÍMAVOSTI DENNIS NILSEN SÉRIOVÍ VRAHOVIA
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Vyšetrovatelia po príchode do jeho bytu zacítili odporný pach hnijúcich tiel.

Lepšie si rozumel s mŕtvolami ako so živými ľuďmi. Okolie považovalo Dennisa Nilsena za tichého a samotárskeho muža, ktorého by sme na ulici ľahko prehliadli. Svoju dominanciu ukázal až v momente, keď často opitých mladých mužov nalákal do svojho bytu, kde ich zaškrtil.

Ich telá umyl, obliekol, uložil na gauč a pozeral s nimi televíziu. Jeho vražednú púť ukončil inštalatér, ktorý zistil, že niekto do záchodu splachuje časti ľudských tiel. Sériový vrah spočiatku tvrdil, že to musia byť zvyšky z KFC.

V tomto článku si prečítaš:
  • Čo našla polícia v jeho byte.
  • Aký mal vzťah k zvieratám.
  • Ako ho v mladosti zachránil starší chlapec pred utopením a následne nad ním masturboval.
  • Čo mu vraj spravil jeho starý otec, ktorého zbožňoval.
  • Ako sa správal k Češke, s ktorou si písal.
Dennis Nilsen.
Dennis Nilsen. Zdroj: Multistory Media

S mŕtvolami pozeral televíziu a masturboval nad nimi

Jeho „práca“ s obeťou sa po vražde ani zďaleka nekončila. Mŕtvoly umýval vo vani a následne ich ošatil, uvádza The Herald. S obeťami vo svojej domácnosti istý čas žil a správal sa k nim, ako keby ich nezabil. Kŕmil ich, rozprával sa s nimi a pozeral s nimi televízor.

Odporúčané
Mladá influencerka údajne zabila svoju dvojníčku, aby nafingovala vlastnú smrť. Mŕtve telo našli v aute pri Dunaji Mladá influencerka údajne zabila svoju dvojníčku, aby nafingovala vlastnú smrť. Mŕtve telo našli v aute pri Dunaji 19. januára 2024, 9:30

Nad nahou mŕtvolou okrem toho aj masturboval a uspokojoval tak svoje nekrofilné túžby. Časti tiel pálil alebo splachoval do záchodu. Niektoré hlavy obetí si odložil na pamiatku a čas od času pre ne v kuchyni prichystal večeru.

Vraždiť začal v roku 1978 krátko po tom, ako sa rozišiel so svojím partnerom Davidom. Médiá ho v minulosti opisovali ako vraha gayov, ktorých si vodil do bytu. Mnohí z nich však nechceli mať s Nilsenom pohlavný styk a jednoducho s ním išli kvôli ponúkanému alkoholu, zábave či nocľahu.

Mužov vo väčšine prípadov uškrtil alebo utopil. Postupne hnijúce telá v prvom byte na adrese 195 Melrose Avenue skrýval do podlahy. Musel sa však vyrovnať s dvomi problémami. Priestor na odkladanie mŕtvol sa postupom času úplne zaplnil a jeho susedia si uvedomili, že z bytu Nilsena cítia podivný zápach. Rozhodol sa, že ich rozseká vo vani, kusy kože uvarí vo vode, kosti spáli vzadu na dvore a zakope do záhrady.

Zábery z jeho bytu na 195 Melrose Avenue

Ľudské kosti v záchode

V druhom byte – na adrese 23 Cranley Gardens – už nemal prístup do záhrady, a tak musel pristúpiť k inému spôsobu, ako zničiť „dôkazy“. Kúsky tiel po malých častiach splachoval do záchodu. Potrubie však časom vypovedalo činnosť a začalo sa upchávať.

Dennis Nilsen
Zdroj: Google Maps

Bol to, paradoxne, Dennis Nilsen, kto sa v roku 1983 sťažoval majiteľovi bytu na upchatý záchod. Keď privolali na pomoc inštalatéra, v potrubí našiel zaseknuté kosti, ktoré sa príliš nepodobali na zvieracie. Podľa The Herald Dennis Nilsen tento odpudivý nález cynicky okomentoval slovami, že zrejme ide o zvyšky z KFC. Privolaný odborník však kosti identifikoval ako ľudské.

Pozostatky tela obete Dennisa Nilsena.
Pozostatky tela obete Dennisa Nilsena. Zdroj: Multistory Media

Policajtom už teda zostávalo zistiť iba to, kto ich splachoval do záchodu. Keď vrahovi ozrejmili, že ide o ľudské kosti, tváril sa prekvapene. „To hádam nie, aké hrozné,“ reagoval vraj podľa Briana Mastersa, autora knihy Killing for Company: The Story of a Man Addicted to Murder, ktorý sa s ním stretával vo väzení.

Bývalý inšpektor Steve McCuesker, ktorý Dennisa Nilsena navštívil v jeho byte, povedal, že cítil nepríjemný zápach a dobre vedel, že sú na správnej stope. Keď sa ho preto na rovinu spýtal, kde schoval telo, začal „spievať“.

Odporúčané
Jeden z najbrutálnejších vrahov v dejinách Japonska mal len 14 rokov: masturboval nad odseknutou hlavou svojej obete Jeden z najbrutálnejších vrahov v dejinách Japonska mal len 14 rokov: masturboval nad odseknutou hlavou svojej obete 2. januára 2024, 12:30

Ukázal rukou na skriňu, kde policajti našli dve vrecia s časťami ľudských tiel, ozrejmil inšpektor Steve McCuesker v dokumente The Real Des. V hrnci ďalej objavil ľudskú hlavu a v kúpeľni mal vrah odložený pár ľudských nôh.

Pri zatknutí nekládol odpor a pri výsluchu tvrdil, že sa chcel dozvedieť, prečo vraždil. „Dúfam, že mi to poviete vy,“ odpovedal na otázku policajtov vo veci motívu.

V aute sa ho detektívi spýtali, či ide o časti jednej alebo dvoch obetí. Keď im povedal, že zabil 15 až 16 ľudí, úplne ich šokoval. Na policajnej stanici odpovedal na otázky vyšetrovateľov pokojne a jediné, o čo sa zaujímal, bola jeho kólia Bleep, o ktorú sa vždy dôkladne staral.

Detailne sa rozpovedal o svojej „vražednej kariére“ a priznal sa, že zabíjal už v predošlom mieste bydliska na 195 Melrose Avenue, kde kusy tiel pálil v záhrade. Policajti na mieste vykopali obrovské množstvo kostrových pozostatkov.

Dennis Nilsen.
Dennis Nilsen. Zdroj: Multistory Media

Údajne ho sexuálne zneužil starý otec

Dennis Nilsen, podobne ako mnohí iní sérioví vrahovia, vyrastal v rozvrátenej rodine. Do jeho 4 rokoch s nimi žil násilný otec, ktorý sa stával po požití alkoholu veľmi agresívnym. Keď si Nilsenova matka našla nového partnera, jeho výchovy sa ujal dedko.

Odporúčané
Vraždil ženy, pretože mu žiadna „nedala“: 22-ročný frustrovaný panic sa pri vraždení inšpiroval filmom Americké psycho Vraždil ženy, pretože mu žiadna „nedala“: 22-ročný frustrovaný panic sa pri vraždení inšpiroval filmom Americké psycho 20. novembra 2023, 16:30

Chlapec si ho veľmi obľúbil a opisoval ho ako „veľkého hrdinu a ochrancu“. Keď však mal Dennis Nilsen 5 rokov, jeho starý otec zomrel. Pohľad na telo v truhle opísal ako svoju najživšiu detskú spomienku, píše The Herald.

Neskôr vo väzení, paradoxne, tvrdil, že jeho starý otec, ktorého mal veľmi rád, bol v skutočnosti pedofil. Po tom, ako ho údajne sexuálne obťažoval, si ako 5-ročný prial, aby zomrel.

Druhý traumatizujúci sexuálny incident Dennis Nilsen zažil ako 8-ročný (niektoré zdroje uvádzajú, že mal 9 rokov). Keď sa topil, z vody ho vytiahol starší chlapec. Záchranca ho však po vytiahnutí na súš vyzliekol do naha, začal sa ukájať a ejakuloval na jeho telo, píše Nigel Cawthome, autor knihy The World's Ten Most Evil Men.

Dennis Nilsen.
Dennis Nilsen. Zdroj: Harry Dempster/Stringer/Hulton Archive/Getty Images

Smrť sa v jeho hlave spájala so sexuálnym vzrušením

Na základnej škole zistil, že je homosexuál, a bál sa, že sa bude musieť celý život skrývať. V 15 rokoch pri pátracej akcii našiel torzo ľudského tela a dostal záchvat, píše v knihe Psychologie sériových vrahů etopéd Andrej Drbohlav. Po svojej dvadsiatke pravidelne fantazíroval nad mŕtvolami alebo ľuďmi v bezvedomí a pri tejto predstave masturboval, píše autor knihy Boy Under Water.

Odporúčané
Desivé pozadie filmu Vreskot: horor inšpirovaný skutočným sériovým vrahom prebudil k činu aj ďalších zabijakov Desivé pozadie filmu Vreskot: horor inšpirovaný skutočným sériovým vrahom prebudil k činu aj ďalších zabijakov 12. novembra 2023, 9:30

Od začiatku 60. rokov 20. storočia slúžil v armáde ako kuchár. V tomto období vraj sexuálne zneužíval „chlapca, z ktorého si spravil sluhu“, píše The Sun. Sprchoval sa však vždy sám, pretože sa bál, že by mal pri pohľade na nahé telá mužov erekciu, informuje The Mirror. Po skončení služby na vojne sa stal medzi rokmi 1972 až 1973 policajtom. Svoj odchod zo zboru odôvodňoval tým, že sa k nemu kolegovia správali homofóbne.

Dennis Nilsen.
Dennis Nilsen. Zdroj: Netflix

Neskôr sa zamestnal na úrade práce, kde si začal hľadať obete, ktorým sa predstavoval ako Des. Využil situáciu v Británii, kde koncom 70. rokov vládla vysoká nezamestnanosť. Mužov z nižších vrstiev lákal na alkohol a po jeho značnom požití ich vraždil. Podobným spôsobom opíjal aj mladých mužov v kluboch a zabíjal aj prostitútov, ktorých zväčša nikto nehľadal.

V knihe History of a Drowning Boy z roku 2021, ktorá pozostáva z jeho zápiskov a nahrávok z väzenia, sa priznal, že údajne zvažoval zjesť svoje obete alebo nimi po malých kúskoch nakŕmiť svojho psa. Nakoniec sa vraj na to neodhodlal. Autobiografiu Dennisa Nilsena kritizuje množstvo ľudí a tvrdia, že sériový vrah sa ňou vysmieva obetiam aj zo záhrobia. Podobnú kritiku si vyslúžila aj londýnska platená prehliadka miest, na ktorých Dennis Nilsen lovil svoje obete, uvádza The Mirror. Cena za „vražednú turistiku“ je 29,99 libry, čiže zhruba 35,20 eura.

Vo väzení sa skamarátil s Češkou

I keď pred políciou opísal detaily svojich vrážd, na súde v roku 1983 neočakávane vyhlásil, že je nevinný. Obhajoba sa pokúšala odvolať na jeho údajnú nepríčetnosť, no neuspela. Proti vrahovi začalo svedčiť viacero jeho obetí, ktorým sa podarilo utiecť.

Odporúčané
KVÍZ – halloweensky špeciál: Ako dobre poznáš známych sériových vrahov? KVÍZ – halloweensky špeciál: Ako dobre poznáš známych sériových vrahov? 31. októbra 2023, 14:00

Jeden z mužov, vtedy 21-ročný Carl Stotter, pred súdom opísal, ako sa ho Nilsen pokúsil zaškrtiť zipsom zo spacieho vaku a následne utopiť vo vani, informuje The Sun. Nilsen si to však potom rozmyslel, dal mu dýchanie z úst do úst a poslal ho preč.

Súd nakoniec uznal 37-ročného sériového vraha za vinného zo 6 vrážd a z 2 pokusov o vraždu, za ktoré dostal doživotie. Jeho najmladšou oficiálnou obeťou bol 14-ročný Stephen Dean Holmes a najstaršou 27-ročný Graham Allen.

Počas pobytu vo väzení nadviazal kamarátstvo s Andreou Kubínovou z Česka, ktorú zaujal jeho príbeh, a tak ho kontaktovala. Podľa jej výpovede pre Good Morning Britain ju okrem iného fascinoval jeho výnimočný vzťah k zvieratám. Staral sa o psa a vo väzení zase o dvojicu anduliek Hamisha a Tweetlesa, píšu Times.

Andrea Kubínová a Dennis Nilsen si vymenili zhruba 300 listov. Češka ho dokonca navštívila vo väzení, kde sa k nej vraj správal milo, a tak sa z nich stali priatelia. V súčasnosti vlastní jeho okuliare a popol. Vraha zaujala v liste tým, že mu poslala svoju vlastnoručnú kresbu Nilsenovho psa.

Dennis Nilsen so psom.
Dennis Nilsen so psom. Zdroj: Multistory Media

Dennis Nilsen zomrel v bolestiach v roku 2018 ako 72-ročný následkom prasknutia aneuryzmy. Svoj trest si odpykával vo väzení v obci Full Sutton, v ktorom strávil zhruba 35 rokov.

Domov
Zdieľať
Diskusia