Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 23. 9. 2021 meniny má Zdenka

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (ODPOVEDÁ POLICAJTKA) Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (ODPOVEDÁ POLICAJTKA)
Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov vypísal obrovskú odmenu Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy…
David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA? David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom…
Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil bez nej. Mlčal, zatiaľ čo jej mŕtve telo našli v národnom parku Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov…
Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená zostáva už len Dunajská Streda Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe.…
Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci podvádzajú, oslavy presúvajú do lepších okresov, tvrdia analytici Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci…
News

ZÁZNAM: „Zombíci,“ pokrikujú na podporovateľov očkovania antivaxeri. V Bratislave sa dnes demonštruje za aj proti (+ foto a video)

Demonštranti opäť protestujú proti vláde Eduarda Hegera, proti opatreniam, očkovaniu a testovaniu.

Viktor Kniš, Lukáš Čelka
30. júl 2021, 13:12 Čas čítania: 4:54
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
1
Viktor Kniš
Lukáš Čelka
30. júl 2021, 13:12
Čas čítania: 4:54

ZÁZNAM: „Zombíci,“ pokrikujú na podporovateľov očkovania antivaxeri. V Bratislave sa dnes demonštruje za aj proti (+ foto a video)

Demonštranti opäť protestujú proti vláde Eduarda Hegera, proti opatreniam, očkovaniu a testovaniu.

Viktor Kniš
Lukáš Čelka
30. júl 2021, 13:12
Čas čítania: 4:54
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Sledovanie protestov v Bratislave naživo sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. 

 

18:51 – Skupinka protestujúcich na Hodžovom námestí sa postupne rozchádza, na mieste je posledných zopár desiatok skalných s vlajkami bez transparentov. 

 

Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

 

18:40 – Mobilnú očkovaciu jednotku poskytol Bratislavský kraj. Celkovo zaočkovali 37 ľudí, pripravených mali 99 jednodávkových vakcín Johnson & Johnson. 

 

Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

 

18:30 – Irena Bihariová na margo účasti povedala, že dúfala, že zaočkovaných príde viac ako antivaxerov. Potešilo ma to, ľudia majú odvahu nielen sa dať zaočkovať, ale aj sa k tomu verejne prihlásiť,“ povedala Refresheru. 

 

„Mali sme internú dohodu, že ak by sa schyľovalo k niečomu, čo by mohlo ohroziť účastníkov, udalosť by sme okamžite rozpustili,“ dodala k bezpečnosti s tým, že akciu koordinovali s mestom aj políciou. 

 

18:15 – Akcia Progresívneho Slovenska skončila po hodine, ako to organizátori vopred avizovali. Účasť odhadli na približne 300 ľudí. Demonštrácie na Hodžovom námestí pokračujú, ale protestujúcich je veľmi málo, len niekoľko desiatok. 

 

17:40 – Progresívne Slovensko umožnilo ľuďom dať sa očkovať v mobilnom vakcinačnom centre vakcínou Johnson & Johnson. „Len som išiel okolo,“ povedal jeden z ľudí, ktorí sa dali zaočkovať. Protest ani manifestácia ho nezaujímajú.

 

17:28 – Aj keď sa demonštranti snažia vyprovokovať zaočkovaných, nikto si ich nevšíma. Na manifestáciu Progresívneho Slovenska prišlo odhadom viac ľudí ako na demonštráciu proti očkovaniu. Nesie sa v pokojnom duchu, na trávniku posedávajú aj celé rodiny s malými deťmi či so psami a počúvajú príhovory organizátorov. 

 

17:15 – Demonštrantov do priestoru k podporovateľom očkovania nepustia, pretože nie sú zaočkovaní. Progresívne Slovensko si vyhradilo priestor, do ktorého pustia len ľudí s negatívnym testom alebo aspoň jednou dávkou očkovania. Protestujúci z diaľky na podporovateľov manifestu PS pokrikovali, že sú „zombíci“.

 

Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka
Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

 

17:10 – Začala sa manifestácia Za očkované Slovensko, ktorú organizuje mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko. „Mám pocit a cítim aj vinu za to, že sme mnohé informačné vojny a zápasy o pravdu prehrali, keď som pôsobila v mimovládnom sektore. Ostali sme vystrnadení z online diskusií,“ skonštatovala predsedníčka PS vo svojom príhovore k zaočkovaným. 

 

Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

 

16:55 – O malú chvíľu sa začne krátka manifestácia na Námestí slobody. Od 17.00 h spustia aj mobilné očkovacie centrum, okrem pár desiatok priaznivcov očkovania stoja neďaleko aj demonštranti z Hodžovho námestia. Konflikt sa nepredpokladá. 

 

16:20 – Demonštrantom sa dnes pravdepodobne nepodarí zablokovať frekventované cesty v blízkosti Hodžovho námestia tak ako včera. Je ich príliš málo, maximálne niečo viac ako stovka. 

 

Marian Kotleba pred pár minútami zverejnil video, kde vyzval svojich podporovateľov, aby sa na protestoch zúčastnili. Približne 20-krát zopakoval, že problémom sú tzv. „mainstreamoví novinári“, ktorí podľa neho nabádali políciu, aby prelievala krv. Dodal, že jeho extrémistická strana včera zabezpečovala protest technicky a vyzbierala asi 1 000 podpisov za vystúpenie z NATO.

 

Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka
Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

 

16:00 – Minister vnútra Roman Mikulec tvrdí, že nie je pravdou, že v prípade včerajšieho protestu sa polícia celé hodiny len nečinne prizerala: „Štáb KR PZ BA celý priebeh podujatia monitoroval a zaznamenával, aby tí, ktorí sa nevedeli zmestiť do kože, mohli byť v najbližšej dobe riešení príslušnými orgánmi.“


Zároveň sa na Facebooku snaží vysvetliť včerajšie vyjadrenie policajtov, podľa ktorého proti demonštrantom nezasahovali, lebo ich nevedeli rozlíšiť od turistov. „Polícia, samozrejme, vie odlíšiť demonštrujúcich, ale nemôžeme chcieť, aby riešila na masovom podujatí jedincov prostredníctvom riskantného zákroku, keď na to má aj iné možnosti. Občania sa môžu cítiť bezpečne práve preto, lebo pri podujatiach takéhoto charakteru neeskalujeme napätie neprimeranou silou, ktorá by mohla mať v konečnom dôsledku opačný efekt,“ dodal Mikulec.  

 

 

15:43 – Starostka bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Zuzana Aufrichtová sa v piatok ráno zúčastnila na zasadnutí krajského policajného koordinačného orgánu na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Bratislave. Týkalo sa opatrení na zabezpečenie pokojného priebehu a bezpečnosti počas piatkového neoznámeného verejného zhromaždenia na Hodžovom námestí.


„Zástupcovia štátnej polície nás ubezpečili, že v súvislosti s piatkovým zhromaždením prijali adekvátne opatrenia. Prioritou pre Staré Mesto je, aby nedošlo k narušeniu riadne oznámeného verejného zhromaždenia na Námestí slobody. Zvolávateľ neoznámeného verejného zhromaždenia sa mestskej časti vyjadril, že nie je jeho úmyslom blokovať dopravu ani narušiť pokojný priebeh iného zhromaždenia,“ uviedol pre TASR hovorca Starého Mesta Matej Števove.

 

15:20 – Protest naďalej pokračuje v pokojnom duchu, dav sa rozšíril len o niekoľko desiatok okoloidúcich. Demonštranti postávajú, kým niekto do mikrofónu reční o pochybnom zložení dezinfekcie. Na miesto už prišlo aj niekoľko policajtov na koňoch, zatiaľ však žiadnym spôsobom nezasahujú. 

 

O 17.00 h sa začne manifestácia Progresívneho Slovenska.

 

Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka
Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka
Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

 

14:55 – Policajti žiadajú ľudí, aby im zaslali videá zo štvrtkového protestu v Bratislave, ktoré zachytávajú protiprávne konanie demonštrantov. Informoval o tom hovorca bratislavskej polície Michal Szeiff.


„V prípade, ak občania disponujú audiovizuálnymi záznamami, zachytávajúcimi protiprávne konania účastníkov včerajšieho neoznámeného zhromaždenia vo vzťahu k občanom Bratislavy alebo k návštevníkom mesta (napríklad fyzické napadnutia, výtržnosti a podobne), žiadame ich, aby ich poskytli polícii s cieľom ďalšieho objasňovania,“ uviedol Szeiff.


Po analýze videí bude podľa Szeiffa prebiehať stotožňovanie trestne zodpovedných osôb. Príslušné útvary Policajného zboru potom vykonávajú úkony smerujúce k vyvodeniu možnej trestnoprávnej zodpovednosti.  

 

14:32 – Strana Sloboda a solidarita upozorňuje, že ak by sa podobná situácia zo včera zopakovala aj dnes, považovala by to za závažné zlyhanie policajného vedenia.

 

 

14:10 – V reakcii na protesty v Bratislave prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že občania majú právo protestovať proti opatreniam, ktoré majú chrániť ich zdravie a životy. Vyjadrenie názoru však nemôže prerásť do agresívnych výziev ani do fyzických konfliktov. 

 

Vládou prijaté opatrenia sa podľa hlavy štátu môžu v súčasnosti zdať ako predčasné a zbytočne tvrdé, s nástupom tretej vlny sa však ukáže ich opodstatnenie.


„Nikto nenúti nikoho očkovať sa, nesmieme však zabúdať, že tu nejde len o slobodné rozhodnutie nezaočkovať sa, ale zároveň ide aj o právo ostatných na ochranu svojho zdravia,“ poznamenala Čaputová. Dodala, že nezaočkovaní nemajú pred vírusom ochranu a preťažený zdravotnícky systém nezvládne naplno pomáhať ľuďom s ochorením covid-19 aj ľuďom s inými diagnózami.

 

13:37 – Demonštranti momentálne nestoja v skupinách, roztrúsili sa po okolí. Situácia je pokojná, na protest dohliada aj niekoľko policajtov. 

 

13:24 – Demonštranti tvrdia, že ich prišlo podporiť aj niekoľko obyvateľov Rakúska. 

 

„My potrebujeme podporu zo všetkých okolitých krajín. Česko, Maďarsko, Poľsko… Nejde len o Slovensko, ale o celú Európu,“ zaznelo od organizátorov protestu. Následne všetci skandovali heslo „Všetci spolu“.

 

Pri vstupe na Slovensko momentálne platí, že len človek zaočkovaný dvoma dávkami vakcíny nemusí absolvovať karanténu. Človek zaočkovaný jednou dávkou ju môže opustiť na druhý deň od návratu a nezaočkovaný musí absolvovať minimálne 5-dňovú karanténu. 

 

Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

 

12:50 – Okrem demonštrácie antivaxerov bude v Bratislave od 17.00 h aj demonštrácia na podporu očkovania. Na mieste budú dostupné aj mobilné očkovacie jednotky, kde si ľudia budú môcť dať pichnúť vakcínu proti koronavírusu. Manifestáciu organizuje mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko. Jeho šéfka Irena Bihariová tvrdí, že nechcú byť protitáborom antivaxerov. 

 

S ohľadom na avizovaný príchod tretej vlny a všeobecnú bezpečnosť budú od účastníkov pri vstupe do areálu vyžadovať:

– potvrdenie o očkovaní minimálne prvou dávkou akejkoľvek vakcíny proti covidu-19
– alebo potvrdenie o PCR teste nie staršom ako 24 hodín
– a zároveň prekrytie horných dýchacích ciest ochranným rúškom počas trvania udalosti (cca 1 hodina).

 

 

12:24 – Protest proti očkovaniu sa oficiálne začal príhovorom neznámej ženy. Tá konštatuje, že dnešná účasť je veľmi slabá, zároveň vyzýva dav, aby nereagoval na večerný pochod, ktorý organizuje mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko. „Proti zaočkovaným nič nemám, zaočkovaných mám rada ako nezaočkovaných, keď provokujú, nevšímajte si ich. Medzi nimi aj medzi nami sú provokatéri,“ prihovorila sa žena do mikrofónu. Žiada, aby si zaočkovaní vypočuli ich verziu.

 

 

12:15 Prvý konflikt medzi kameramanom TA3 a demonštrantmi vznikol len krátko po neoficiálnom štarte protestu. „Nechceme byť podmieňovaní očkovaním. Viete vy vôbec spávať? Verejne podporujete zabíjanie rodín a detí?“ kričala účastníčka protestu na kameramana a bránila mu v natáčaní.

 

Demonštranti majú aj dnes v pláne blokovať premávku, zatiaľ sa však jeden druhému sťažuje, že ich je príliš málo. 

 

Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

 

12:00 V Bratislave sa na Hodžovom námestí opäť začínajú zbierať skupinky demonštrantov. Zatiaľ sú ich len desiatky. Pripravené sú aj policajné jednotky, približne 100 metrov od námestia je zaparkovaných 7 policajných áut a príslušníci zatiaľ monitorujú situáciu. 

 

Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka
Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Refresher/Lukáš Čelka
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 26 minútami
Záhadné úmrtie Gabby Petitovej vynieslo na svetlo ďalšie zmiznutie. Lauren Cho sa stratila na road tripe s bývalým priateľom.
pred hodinou
Netflix oznamuje 2. sériu Tiger King. Uvidíme ju už koncom roka, z väzenia sa v nej zúčastnil aj Joe Exotic.
pred 2 hodinami
Bratislava sa už nikdy nedostane do čiernej ani bordovej fázy. Dosiahla totiž 75-percentnú zaočkovanosť u ľudí nad 50 rokov.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (ODPOVEDÁ POLICAJTKA) Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (ODPOVEDÁ POLICAJTKA)
Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov vypísal obrovskú odmenu Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov…
David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA? David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA?
Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil bez nej. Mlčal, zatiaľ čo jej mŕtve telo našli v národnom parku Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil…
Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená zostáva už len Dunajská Streda Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená…
Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci podvádzajú, oslavy presúvajú do lepších okresov, tvrdia analytici Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť