Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 26. 10. 2021 meniny má Demeter

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Na tejto britskej ulici sa sexuje dňom i nocou. Obyvatelia sú zhnusení a majú strach Na tejto britskej ulici sa sexuje dňom i nocou. Obyvatelia sú…
Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína daňové podvody Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína…
Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James Michael Tyler mal 59 rokov Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní…
Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou súťažiacich. Latinskoamerické Too Hot to Handle stráca všetky zábrany Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou…
Plačková a René obchodovali s kokaínom, tvrdia policajti z NAKA. Odpočúvali ich, doma im našli 6 telefónov a cudzí občiansky Plačková a René obchodovali s kokaínom, tvrdia policajti z NAKA.…
Tech

Je tu nový iOS 15, watchOS 8 a macOS Monterey. Apple ohlásil jednu z najväčších revolúcií v histórii iPhonov a Macov

Prinášame veľký prehľad zmien, ktorým sa potešia majitelia produktov Applu.

Richard Bonde
8. jún 2021, 8:45 Čas čítania: 6:36
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Je tu nový iOS 15, watchOS 8 a macOS Monterey. Apple ohlásil jednu z najväčších revolúcií v histórii iPhonov a Macov
Zdroj: Apple
Tech
0
Richard Bonde
8. jún 2021, 8:45
Čas čítania: 6:36

Je tu nový iOS 15, watchOS 8 a macOS Monterey. Apple ohlásil jednu z najväčších revolúcií v histórii iPhonov a Macov

Prinášame veľký prehľad zmien, ktorým sa potešia majitelia produktov Applu.

Richard Bonde
8. jún 2021, 8:45
Čas čítania: 6:36
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Je tu nový iOS 15, watchOS 8 a macOS Monterey. Apple ohlásil jednu z najväčších revolúcií v histórii iPhonov a Macov
Zdroj: Apple

Včera vo večerných hodinách vysielala americká spoločnosť Apple otvárací ceremoniál WWDC 2021, celosvetovej developerskej konferencie zameranej na vývoj systémov a aplikácií pre produkty Applu. Počas prezentácie predstavili nové verzie operačných systémov iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 a macOS Monterey, ktoré budú k dispozícii pre verejnosť už o niekoľko mesiacov – na jeseň tohto roka.

 

Aktualizácie systémov boli okrem prelomových funkcií zamerané aj na zvýšenie bezpečnosti a sprísnenie súkromia používateľov iPhonov, iPadov, hodiniek Apple Watch a počítačov Mac. Pozitívne je, že väčšina zmien sa netýka len jednotlivých platforiem, ale celého ekosystému výrobcu, ktorý je pre stovky miliónov používateľov po celom svete hlavným dôvodom, prečo si vybrali práve Apple.

iOS 15

Za najväčšiu revolúciu v histórii operačného systému iOS sa považuje prechod z verzie iOS 6 na verziu iOS 7, ktorý sa konal pred takmer ôsmimi rokmi. Odvtedy sa v operačnom systéme pre iPhony zmenilo skutočne veľa, ale ani jedna z aktualizácií sa v posledných ôsmich rokoch nedala považovať za „revolúciu“.

Platnosť tohto tvrdenia sa však končí. Čerstvo predstavený, ešte z pece teplý iOS 15 je masívnou novinkou pre používateľov iPhonov a znamená veľa zmien aj pre ostatné zariadenia ekosystému Apple. Po ôsmich rokoch je tu opäť to, na čo sa používatelia iPhonov tešili. Revolúcia.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2569 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Facetime, ako ho nepoznáme

Azda najveľkolepejšou novinkou v novom systéme iOS 15 sú zmeny vo funkciách Facetimu. Po nedávnom uvedení skupinových facetimových hovorov je tu novinka, na ktorú nečakali len používatelia iPhonov, ale aj majitelia zariadení s Windowsom a Androidom. Ekosystém Facetime je po novom dostupný na všetkých platformách.

 

Facetimové hovory, podobne ako videohovory cez Google Meet, Microsoft Teams alebo Zoom, sa po novom budú dať naplánovať vopred a bude sa na ne dať pripojiť prostredníctvom odkazu. Vývojári mysleli aj na tých, ktorí nemajú iPhony alebo Macy a odkaz na facetimový hovor sa bude dať otvoriť v prehliadači na akomkoľvek zariadení.

Ďalší posun vpred, ktorý poteší najmä tých, ktorí žijú ďaleko od seba alebo sú v karanténe, je funkcia Shareplay. Odteraz sa cez facetimový hovor dajú púšťať pesničky, pozerať filmy a zdieľať obrazovka. Médiá dokonca môže ovládať ktokoľvek a všetkým sa budú prehrávať v presnej synchronizácii.

 

Potešia sa aj tí, ktorí si počas spoločného počúvania či pozerania radšej píšu. Facetimový hovor môže bežať na pozadí, ale nikto nebude mať zapnuté reproduktory ani mikrofón a celá komunikácia môže prebiehať cez iMessage alebo inú komunikačnú službu.

 

Do Facetimu vo verzii iOS 15 pribudne aj priestorový zvuk, vďaka ktorému bude počuť rôznych členov hovoru z mierne odlišných smerov, izolácia hlasu, ktorá bude napomáhať jasnejšiemu zvuku reči a v prípade potreby sa dá vypnúť, ale aj režim portrétu, ktorý používateľovi rozmaže pozadie a postaví ho viac do popredia.

 

Zdroj: Apple

Novinky v apkách

Pokroky sa dostali aj do aplikácií Počasie či Wallet. Priamo v iPhone bude po novom k dispozícii meteomapa, ktorá zobrazuje informácie o zrážkach, teplote či tlaku vzduchu. Okrem nových funkcií sa v apke Počasie zmenil aj vzhľad, ktorý je modernejší a obsahuje oveľa viac animovaných tém, ktoré zodpovedajú vonkajším podmienkam.

 

Do aplikácie Wallet pribudla možnosť pridať si virtuálne kľúče od inteligentných domov či hotelových izieb. Navyše viaceré spoločnosti, ktoré vytvárajú zabezpečenie dverí čipovými kartami, budú čoskoro poskytovať aj virtuálne karty, vďaka ktorým budú môcť majitelia iPhonov či hodiniek Apple Watch otvárať elektronické zámky bez potreby fyzickej karty.

 

Zdroj: Apple

Notifikácie na správnom mieste

Redizajnom si prešli aj hlásenia. Okrem toho, že sú kompaktnejšie a prehľadnejšie, sú od vydania iOS 15 aj inteligentnejšie. Zoraďujú sa podľa priority a z času na čas sa zosumarizujú do skupiny, vďaka ktorej sa v nich jednoduchšie orientuje.

 

Inteligentné zoraďovanie podľa priority sa učí od jeho používateľa a do popredia dáva hlavne hlásenia, ktorým sa pozornosť dostaví skôr. Vo väčšine prípadov tak pôjde o súkromné správy, zmeškané hovory či pripomienky. Hlásenia, ktoré pre používateľa nie sú až také relevantné, sa na zamknutej ploche aj v sumároch budú zobrazovať nižšie.

 

V novom systéme iOS 15 bol okrem samotných hlásení prekopaný aj ich doručovací systém. Funkcia, ktorá doteraz niesla názov Nerušiť, sa po novom volá Sústredenie. Ponúkne viacero režimov, ktoré sú v systéme prednastavené a dokonca sa dajú aj manuálne vytvoriť.

 

Napríklad v režime Osobné sa uprednostnia zvuky a banery notifikácií od priateľov a z aplikácií na voľný čas, v režime Práca sa, práve naopak, tieto hlásenia zobrazovať nebudú. Namiesto nich budú uprednostnené maily, pripomienky či notifikácie od kolegov.

 

Stav sústredenia, ktorý si používateľ nastaví, sa dokonca bude zobrazovať ostatným používateľom v apke Správy. Napriek tomu bude môcť odosielateľ dôležitej správy poslať notifikáciu kliknutím na tlačidlo Napriek tomu poslať upozornenie.

Zdroj: Apple

Umelá inteligencia vo vrecku

Ďalšie vymoženosti bude po novom ponúkať aj vyhľadávanie Spotlight, ktoré bude priamo na obrazovke hľadania zobrazovať relevantné informácie o kontaktoch či posledných súboroch a fotkách, ale aj krátke informácie o vyhľadávaných ľuďoch, filmoch či veciach.

 

Systém iOS 15 bude vo fotkách v galérii iPhonu, ale aj na webe rozoznávať text. Vďaka tomu budú môcť používatelia pomocou Spotlightu nájsť napríklad aj svoje obľúbené meme. Popri texte bude umelá inteligencia vo fotkách schopná rozoznať aj atribúty ako plemená zvierat, druhy rastlín či kultúrne pamiatky.

 

Tešiť sa môžu aj milovníci Siri. Hlasový asistent bude po novom vedieť spracovať množstvo požiadaviek aj v režime offline a v snahe zachovať čo najväčšie súkromie už nebude odosielať žiadne audiosúbory na spracovanie mimo používateľovho iPhonu, iPadu, Apple Watch alebo Macu.

 

Zdroj: Apple

iPadOS 15

Systém iOS sa rozdelil na dva nezávislé systémy iOS 13 a iPadOS 13 v roku 2019, keď bolo do iPadu pridané nespočetné množstvo funkcií, ktoré iPhony nemali. Práve kvôli zachovaniu prehľadnosti a poriadku si od 13. verzie nesie iPad svoje vlastné označenie operačného systému – a dnes opäť dostal ďalšie exkluzívne funkcie, o ktorých môžu iPhony iba snívať.

Multitasking

Nepochybne najväčším vylepšením v novom systéme iPadOS 15 je fungovanie multitaskingu, teda viacerých aplikácií súčasne. Na iPade bude otváranie rozdelených okien oveľa jednoduchšie a intuitívnejšie a bude možné robiť ho priamo na domovskej obrazovke či v prepínači aplikácií. V minulosti sa do rozdeleného zobrazenia dali aplikácie dostať iba pomocou Docku.

Novinkou v oblasti multitaskingu je aj takzvaná Polička, kam si používateľ bude môcť odložiť minimalizované okná alebo rozdelené obrazovky. Vďaka nej sa mu spojené aplikácie po ich opustení nerozdelia. Táto funkcia ide navyše ruka v ruke s možnosťou otvorenia viacerých okien pre akúkoľvek aplikáciu.

 

Na domovskej obrazovke budú iPady od verzie iPadOS 15 navyše schopné zobrazovať aj widgety, ktoré boli od minulej jesene exkluzivitou pre iPhony, a nebude chýbať už ani milovaná alebo nenávidená Knižnica aplikácií, ku ktorej sa bude možné dostať aj z Docku.

 

Zdroj: Apple

Poznámky ako nikdy predtým

Okrem viacerých noviniek, ktoré pribudli priamo v apke Poznámky, je veľkým prínosom pre iPad funkcia s názvom Quick Note. Používateľ môže pomocou gesta vytvoriť rýchlu poznámku kdekoľvek na obrazovke a pridať do nej text alebo odkazy.

 

Skvelé je aj to, že pri ďalšom otvorení rovnakej webstránky či aplikácie, v ktorej bola poznámka vytvorená, sa k nej bude používateľ môcť vrátiť jediným klikom. Jednoduché je aj prepínanie medzi rôznymi poznámkami, na ktoré stačí obyčajné potiahnutie prstom.

 

Zdroj: Apple

watchOS 8

Hodinky Apple Watch sú už dlhší čas lídrom na trhu nositeľnej elektroniky. S predstavením novej verzie operačného systému watchOS 8 sa môžu ich súčasní aj budúci majitelia tešiť na viaceré skvelé vylepšenia.

Novinky v apkách

Apka, ktorá bola doteraz známa ako Dýchanie, sa v novej verzii bude volať Mindfulness. Okrem klasického a doteraz známeho dýchania, ktoré dostalo nový vzhľad, v nej bude môcť používateľ využiť aj novú funkciu Reflect, vďaka ktorej mu ľahká meditácia v sprievode novej animácie pozdvihne náladu a podľa Applu aj zvýši produktivitu.

 

Redizajnom prešla aj apka Fotky, kde sa odteraz budú zobrazovať aj spomienkové albumy a fotky odporúčané na pozretie či zdieľanie. Pribudli aj nové ciferníky, ktoré využijú potenciál portrétového režimu a používateľovi prinesú úplne nový zážitok z prvého pohľadu na svoje Apple Watch.

 

Zdroj: Apple

Šikovné zápästie

Novej verzii watchOS 8 sa môžu tešiť najmä tí používatelia, ktorí cez svoje Apple Watch radi píšu krátke správy. Odteraz sa budú dať pridať emoji priamo do textu, dokonca viac za seba, čo doteraz nebolo možné.

 

Ôsmu verziu softvéru pre Apple Watch ocenia aj majitelia inteligentných domov – vďaka aktualizácii budú mať nad svojím sídlom väčšiu kontrolu prostredníctvom vylepšenej aplikácie Domov.

 

Zdroj: Apple

Zdravie

Viaceré novinky pribudli aj do ekosystému Zdravie. Hodinky budú môcť počas spánku po novom sledovať aj frekvenciu dýchania a zapisovať ju do tzv. Trendov. Trendy sú nová funkcia, vďaka ktorej bude môcť používateľ lepšie poznať svoje zdravie a dostávať upozornenia na nedostatok spánku, fyzickej aktivity či nestabilitu pri chodení.

 

Upgradu sa dočkala aj služba Apple Fitness+, ktorá odteraz ponúka širšie spektrum tréningov a prostredníctvom umelej inteligencie bude používateľovi odporúčať playlisty.

 

Zdroj: Apple

macOS 12 Monterey

Štvrtým operačným systémom, ktorý sa na konferencii WWDC 2021 dočkal aktualizácie, bol macOS. Jeho tohtoročný názov je Monterey, podľa jedného z kalifornských zálivov, a prináša veľmi užitočné funkcie najmä pre majiteľov Macu a iPadu zároveň.

Čaro kontinuity

Úplne nová funkcia, ktorú si budú vo veľkom vychutnávať hlavne náročnejší používatelia, sa volá Univerzálny kurzor. Vďaka nej bude môcť majiteľ Macu a iPadu použiť klávesnicu a myš svojho počítača Apple na ovládanie blízko položeného tabletu. Nehovoríme však o funkcii Sidecar, ktorá pomocou iPadu obohatí Mac o externý displej – obe zariadenia budú mať otvorené svoje vlastné rozhranie.

Používateľ môže okrem ovládania iPadu svojím Macom aj presúvať súbory ich ťahaním z jedného zariadenia na druhé. Táto novinka bude bežať na báze funkcie Airdrop a okrem dvojice Mac – iPad bude dostupná aj vo dvojici Mac – Mac.

 

Počítače Mac sa od verzie Monterey budú dať použiť ako externé displeje Airplay pre iPhony a iPady. Vďaka tomu bude môcť majiteľ iPhonu a Macu zdieľať obrazovku svojho smartfónu od Applu priamo na Mac alebo si na veľkej obrazovke púšťať filmy z aplikácií Netflix či HBO pre iPhone.

 

Zdroj: Apple

Safari opäť boduje

Obrovským redizajnom, a to nielen v systéme macOS, ale naprieč celým ekosystémom, prešiel aj prehliadač Safari. Jeho ovládací panel je v najnovšom softvéri prehľadnejší a krajší – ubudli z neho niektoré tlačidlá a celkový vzhľad prispôsobuje webstránke, ktorú v danej chvíli zobrazuje.

 

Plusovým bodom pre Safari sú aj tzv. skupiny tabov, vďaka ktorým bude jednoduchšie orientovať sa v otvorených webstránkach. Vytváranie aj načítavanie skupín je veľmi jednoduché a každému používateľovi ušetrí od manuálneho otvárania tých istých tabov každú chvíľu.

 

Zdroj: Apple

Zhrnutie

Tohtoročná konferencia WWDC priniesla do povedomia fanúšikov produktov Applu skutočne zaujímavé novinky. Nové operačné systémy dostali skvelé zlepšenia pre bežných aj pokročilejších používateľov a spolu s nimi sa zvýšila aj ich bezpečnosť a dôraz na súkromie.

 

Pre mnohých sledovateľov konferencie bolo sklamaním, že spoločnosť Apple nepredstavila očakávané MacBooky Pro so 14- a 16-palcovými displejmi a s procesormi M1X. Je pravdepodobné, že budú namiesto leta predstavené až na jeseň – približne v rovnakom dátume, ako budú systémy iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 a macOS Monterey dostupné pre verejnosť.

 

Tí, ktorí sa ich skutočne nevedia dočkať, sa budú môcť prihlásiť do programu Apple Beta Software a získať tak nové operačné systémy už v júli. Prvé testovacie verzie pre developerov máme na našich zariadeniach už nainštalované – v redakcii ich budeme počas nasledujúcich dní testovať a v blízkom čase zverejníme aj ich praktickú recenziu.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Apple
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy tech
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:42
Európsky trh zaznamenal obrovský míľnik. Tesla sa stala najpredávanejším vozidlom na starom kontinente.
včera o 20:50
Diamantov bude málo a stáť budú viac. Najväčšia ťažobná firma sveta obmedzila prácu v doloch.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Na tejto britskej ulici sa sexuje dňom i nocou. Obyvatelia sú zhnusení a majú strach Na tejto britskej ulici sa sexuje dňom i nocou. Obyvatelia sú…
Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína daňové podvody Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína daňové…
Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James Michael Tyler mal 59 rokov Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James Michael…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu…
Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou súťažiacich. Latinskoamerické Too Hot to Handle stráca všetky zábrany Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou súťažiacich.…
Plačková a René obchodovali s kokaínom, tvrdia policajti z NAKA. Odpočúvali ich, doma im našli 6 telefónov a cudzí občiansky Plačková a René obchodovali s kokaínom, tvrdia policajti z NAKA.…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť