Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 5. 10. 2022 meniny má Viera

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Sponzorovaný obsah

Tento článok je sponzorovaný obsah spoločnosti TV Markíza. 

Čo je sponzorovaný článok?

Inzerent dodal podklady ku článku, definoval, čo má článok obsahovať a komunikovať, text písal na základe zadania niekto z Refresheru.

Zaujímavosti - Slovensko

Kedy začínajú stredoškoláci so sexom? Vek prvého pohlavného styku je stále nižší

Akým problémom a rizikám mladí čelia, ak začnú so sexom v mladom veku?

Sponzorovaný obsah
26. február 2021, 15:31 Čas čítania: 2:53
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Kedy začínajú stredoškoláci so sexom? Vek prvého pohlavného styku je stále nižší
Zdroj: Womanizer WOW Tech, Unsplash
Zaujímavosti - Slovensko
4
Sponzorovaný obsah
26. február 2021, 15:31
Čas čítania: 2:53

Kedy začínajú stredoškoláci so sexom? Vek prvého pohlavného styku je stále nižší

Akým problémom a rizikám mladí čelia, ak začnú so sexom v mladom veku?

Sponzorovaný obsah
26. február 2021, 15:31
Čas čítania: 2:53
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Kedy začínajú stredoškoláci so sexom? Vek prvého pohlavného styku je stále nižší
Zdroj: Womanizer WOW Tech, Unsplash
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.
Sponzorovaný obsah

Tento článok je sponzorovaný obsah spoločnosti TV Markíza. 

Viac info

Mladí začínajú so sexom skôr, ako predošlé generácie. Ukazujú to svetové, ale aj domáce štatistiky. Ako môže stredoškolákov ovplyvniť skorý začiatok pohlavného života? V spolupráci s TV Markíza, ktorá vo svojom seriáli Pán profesor rieši aj túto tému, sme sa bližšie pozreli na sexuálny život mladých a problémy, ktoré s nim môžu byť spojené. 

 

Nedávny výskum Štefana Petríka, ktorý sa zameral na sexuálne správanie prevažne mladej generácie ukázal, že až 18,5 % mladých považuje za ideálny prvý sex bez ochrany. Aj tu sa potvrdilo, že oproti minulým rokom sa priemerný vek prvého pohlavného styku znižuje. Malý prieskum sme urobili aj na našom Instagramovom profile, do ktorého sa zapojilo takmer 20 000 fanúšikov. Boli sme zvedaví, kedy mali svoj prvý sex, aj to, či sa pri pohlavnom styku chránia.

 

Zdroj: TV Markíza

 

Aj v našej ankete sa potvrdilo, že najčastejšie mali mladí ľudia svoj prvý sex v 16 a 17 roku, čo predstavuje 42 %. 29 % z nich malo svoj prvý sex v 15 roku alebo ešte skoršom veku. 21 % opýtaných malo prvý sex v 18 či 20 roku a najmenej, 7% ľudí malo prvý sex ako 20-roční alebo neskoršom veku. 

 

 

Zaujímali sme sa tiež, či sa pri pohlavnom styku chránia. Ochranu používa 60 % respondentov a zvyšných 40 % sa pri sexe nechráni. Pri otázke, akú ochranu používajú, boli najčastejšie odpovede kondómy, antikoncepčné tabletky a často sa vyskytovala medzi odpoveďami aj prerušovaná súlož.

 

 

Priemerný vek prvého pohlavného styku sa znižuje

Je potvrdené že oproti minulým rokom sa vek, v ktorom mladí začínajú so sexom, znižuje. S nízkym vekom prvého pohlavného styku je spojených hneď niekoľko rizík. „Náš výskum z 90. rokov ukázal jednoznačnú súvislosť medzi na jednej strane začiatkom sexuálneho života pred 16. rokom veku a na druhej strane vyšším počtom sexuálnych partnerov za život, častejším výskytom sexuálne prenosných ochorení a častejšou skúsenosťou s návykovými látkami,“ vysvetľuje Gabriel Bianchi u Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV. 

 

Okrem toho môže byť skorý začiatok sexuálneho života spojený aj s ďalšími problémami. „Existuje viacero štúdií, ktoré jednoznačne poukazujú na spojenie skorého sexuálneho debutu s rizikovejším sexuálnym správaním vo vyššom veku. Ide najmä o vyššie počty príležitostných sexuálnych pomerov, o vyšší počet sexuálnych partnerov či o vyššiu toleranciu voči nechránenému pohlavnému styku, s čím súvisí aj vyšší výskyt pohlavných ochorení, prípadne nechcené tehotenstvo,“ dodáva psychologička Denisa Šukolová.

 

Zdroj: Instagram @panprofesor.markiza

Mladí majú problém komunikovať nielen o sexe

Zatiaľ, čo vek prvého pohlavného styku klesá, ukazuje sa, že mladí ľudia javia o sex stále menší záujem. „Veľká časť intímnych potrieb, uspokojovaných v dyadickom vzťahu, sa presúva do on-line prostredia. Mladí ľudia cielene získavajú masívnu pozitívnu spätnú väzbu na svoj vzhľad a štylizáciu cez Instagram a podobné kanály. Dosahujú emočné vzrušenie a pseudouspokojenie ohľadom svojej identity (emocionálna masturbácia). O to vyberavejší a handicapovanejší sú potom, ak chcú vstúpiť do reálneho vzťahu s konkrétnym človekom, z ktorého nevyskakujú iba „lajky“ a „smajlíky“,“ opisuje problémy spojené s nezáujmom o sex Gabriel Bianchi. 

 

Zdroj: TV Markíza

 

Sexuálna výchova na školách stále absentuje a mladí ľudia sa dozvedajú dôležité informácie o sexe a pohlavnom živote z internetu, pornografie, či od kamarátov, čo môže do veľkej miery ich očakávania deformovať. Zároveň tiež touto cestou nezískavajú potrebné informácie, mnohokrát si nie sú vedomí rôznych rizík. „Problémom je, že sa o sexe nerozprávajú predtým, než ho robia. Spôsobilosť porozprávať sa s partnerom o tom, že chceme sex, prečo, ako, kedy, by mala byť základnou podmienkou jeho uskutočnenia. Aj tomu by mohla výrazne napomôcť systematická sexuálna výchova,“ dodáva Gabriel Bianchi. 

Správna komunikácia je kľúčová

Okrem funkčnej sexuálnej výchovy, by sa u mladých ľudí malo dbať zároveň aj na zlepšenie komunikácie, keďže túto schopnosť čoraz viac stredoškolákov stráca. „Pokiaľ pomáhame mladým ľuďom k tomu, aby sa mali radi, vážili si svoje telo, a aby lepšie zvládali a komunikovali svoje emócie, ktoré súvisia s láskou a prvými sexuálnymi zážitkami, budú sa chrániť omnoho prirodzenejšie a hlavne, pociťujú to ako vnútornú potrebu, nie ako tému, ktorú ste do ich života priniesli „zvonku“. U mladých ľudí nesmeruje sexuálny ani partnerský život k reprodukčným cieľom – ide o témy a ľudí, prostredníctvom ktorých sa hľadajú a definujú samých seba. A tomu je potrebné porozumieť,“ vysvetľuje psychologička Denisa Šukolová.

 

Mladí ľudia si čoraz častejšie nechávajú ohľadne svojho sexuálneho života poradiť na internete od svojich obľúbených influencerov, youtuberov a často sa dostávajú k potrebným informáciám napríklad aj cez podcasty či články. Témy blízke mladým ľuďom, medzi ktoré patrí aj sexuálny život či prvý sex, boli nie raz ústrednými témami obľúbeného markizáckeho seriálu Pán profesor. Na príklade seriálovej triedy gymnazistov mnohokrát ukazuje spôsob, ktorým môžu svoje problémy riešiť.

 

 

Najnovšie časti seriálu Pán profesor si budeš môcť pozrieť každý pondelok o 20:30 už od 1. marca na TV Markíza. Všetky časti z novej série si zároveň môžeš pozrieť bez čakania na VOYO.
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TV Markíza / Dainis Graveris, Unsplash
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.