Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. februára 2021, 15:40
Čas čítania 1:24
Adam Novosad

Množstvo mladých Slovákov preferuje prvý sex bez ochrany. Ženy v stálom vzťahu obľubujú prerušovanú súlož napriek rizikám

NEWS ANTIKONCEPCIA PRIESKUM VEREJNEJ MIENKY SEXUALITA SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Výskumník Štefan Petrík sa zameral na sexuálne správanie prevažne mladej generácie.

Množstvo mladých žien na Slovensku sa pri sexe nechráni žiadnou formou antikoncepcie alebo preferuje prerušovaný pohlavný styk. Aj takéto závery vyšli z prieskumu výskumníka a štatistického analytika Štefana Petríka, informuje SME.

Vo svojom novom prieskume bol zvedavý na postoje mladých ľudí zo Slovenska k sexuálnym aktivitám, ale aj k masturbácii. Zo vzorky 2152 respondentov, ktorých tvorilo 1 610 žien a 542 mužov však nemožno odvodzovať všeobecné závery, pretože prevaha žien a mladých ľudí spôsobila, že prieskum nie je pre slovenskú populáciu reprezentatívny.

Odporúčané
Too hot for OnlyFans? Tieto známe Slovenky by mohli inkasovať za svoje fotky aj tisícky eur, ale nerobia to Too hot for OnlyFans? Tieto známe Slovenky by mohli inkasovať za svoje fotky aj tisícky eur, ale nerobia to 24. januára 2021, 9:31

Z prieskumu vyplýva, že postupom rokov sa znižuje priemerný vek prvého sexu. V roku 2004 bol u mužov nad 18 rokov, zatiaľ čo dnes podľa získaných dát klesol u mužov na 16,8 roka a u žien na 17,4 roka. Aj preto sa Petrík zameriaval na otázky o prvom pohlavnom styku. Ten pritom okolo 40 percent Slovákov označilo za pozitívny zážitok, pričom 20 percent mladých žien ho opísalo ako bolestivý a nepríjemný.

Na druhej strane, medzi mužmi tento názor neprevládal a za bolestivý označilo svoj prvý sex len menej ako percento z nich. Príjemný prvý pohlavný styk bez vyvrcholenia zažilo 34 percent žien a 6 percent mužov, príjemné pocity s vyvrcholením zase pociťovalo 15 percent žien a 5 percent mužov.

Najzaujímavejšie azda vyznievajú odpovede na otázky o využívaní antikoncepcie. Až 62 percent účastníkov prieskumu označilo za preferovanú ochranu pri prvom sexe prezervatív. Medzi pohlaviami je to však trochu rozdielne. Kondómy preferuje skoro polovica žien, ale iba 15 percent mužov. Zastúpenie hormonálnej antikoncepcie pri prvom sexe dosahuje len 7 percent u žien a 1,5 percenta u mužov.

Odporúčané
Opýtali sme sa AI sexuálneho kouča, ako iniciovať sex a čo robiť pre dosiahnutie orgazmu. Toto sú jeho odpovede Opýtali sme sa AI sexuálneho kouča, ako iniciovať sex a čo robiť pre dosiahnutie orgazmu. Toto sú jeho odpovede 28. septembra 2023, 9:00

Zarážajúco však vyznieva, že 18,5 percenta mladých ľudí považuje za ideálny prvý sex bez akejkoľvek ochrany. Okolo 10 percent zvolilo formu prerušovanej súlože. Prvý sex bez ochrany pritom preferuje 11,8 percent žien a len 6,7 percenta mužov.

V dlhodobom vzťahu 22 percent respondentov odmieta akúkoľvek antikoncepciu, z toho 15 percent žien a 7 percent mužov. Až 15 percent žien považuje za ideálnu ochranu v stálom vzťahu prerušovanú súlož, zatiaľ čo tento spôsob pohlavného styku uprednostnili len 3 percentá mužov. Okolo 30 percent respondentov sa stále chráni prezervatívmi, zatiaľ čo 26 percent preferuje hormonálnu antikoncepciu.

Domov
Zdieľať
Diskusia
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.