Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
18. januára 2021, 18:11
Čas čítania 0:40
Adam Novosad

Chystá sa koniec jedno a dvojcentoviek na Slovensku. Ministerstvo financií predložilo návrh zákona na zaokrúhľovanie cien

NEWS
Uložiť Uložené

Zaokrúhľovanie cien by malo obmedziť používanie mincí s najnižšou hodnotou.

Jedno a dvojcentové mince začnú pomaly miznúť z pultov slovenských obchodov. Ministerstvo financií predložilo návrh zákona, ktorým chce obmedziť ich používanie pomocou zaokrúhľovania cien, upozorňuje Denník E. Spočiatku by tak zavedenie zaokrúhľovania malo výrazne obmedziť používanie týchto mincí, zatiaľ čo postupne by mohli byť zrušené naprieč celou eurozónou.

Na zaokrúhľovanie sa bude používať matematická zákonitosť, ale samotné ceny produktov zostanú rovnaké. Zaokrúhlená bude až výsledná cena nákupu. „Slovenská republika tak nasleduje niektoré krajiny eurozóny, ktoré sa pre takéto riešenie rozhodli na národnej úrovni,“ vysvetľuje svoj zámer ministerstvo v návrhu zákona.

Odporúčané
Richard Sulík: Matovič mi sľúbil, že toto je posledné masívne plošné testovanie Richard Sulík: Matovič mi sľúbil, že toto je posledné masívne plošné testovanie 18. januára 2021, 14:03

Kozmetická zmena sa dotkne nákupov do 5 centov, ktoré budú zakaždým zaokrúhlené práve na cenu 5 centov. Ak teda nakúpiš za jeden či dva centy nejakú drobnosť, vždy za ňu pri pokladni zaplatíš 5 centov.

Ako vysvetľuje Denník N, nákup za 3,66 eura bude stáť 3,65 eura, nákup za 40,68 eura ťa vyjde na 40,70 eura, ale za nákup v hodnote 19,02 eura po zaokrúhlení zaplatíš 19,05 eura.

V prípade, že návrh zákona napokon parlament schváli, bude sa zaokrúhľovanie postupne zavádzať do praxe. V konečnom dôsledku môže Rada EÚ rozhodnúť o celkovom zrušení najmenších mincí.

Domov
Zdieľať
Diskusia