Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 20. 1. 2022 meniny má Dalibor

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší opatrenia a k Zemi sa rúti asteroid TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší…
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení…
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Zdravie

Po stromček áno, po ozdoby nie, do kostola áno, k rodine nie. Začne platiť zákaz vychádzania s 19 výnimkami (otázky a odpovede)

Pripravili sme podrobný vianočný prehľad opatrení, podľa najnovšej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva. Platí zákaz vychádzania, s ním však aj množstvo výnimiek.

Viktor Kniš
18. december 2020, 12:14 Čas čítania: 5:53
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Po stromček áno, po ozdoby nie, do kostola áno, k rodine nie. Začne platiť zákaz vychádzania s 19 výnimkami (otázky a odpovede)
Zdroj: TASR - Martin Baumann
Zdravie
4
Viktor Kniš
18. december 2020, 12:14
Čas čítania: 5:53

Po stromček áno, po ozdoby nie, do kostola áno, k rodine nie. Začne platiť zákaz vychádzania s 19 výnimkami (otázky a odpovede)

Pripravili sme podrobný vianočný prehľad opatrení, podľa najnovšej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva. Platí zákaz vychádzania, s ním však aj množstvo výnimiek.

Viktor Kniš
18. december 2020, 12:14
Čas čítania: 5:53
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Po stromček áno, po ozdoby nie, do kostola áno, k rodine nie. Začne platiť zákaz vychádzania s 19 výnimkami (otázky a odpovede)
Zdroj: TASR - Martin Baumann
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Vláda a Úrad verejného zdravotníctva definitívne skompletizovali všetky pravidlá, ktoré budú platiť na Slovensku počas Vianoc. Platnosť nadobúdajú 19. decembra 2020 od 5:00 a budú trvať do 29. decembra. Následne chce vláda presadiť predĺženie núdzového stavu a platnosť opatrení tak rozšíriť až do 10. januára. 

 

Následne by malo Slovensko prejsť na tzv. Covid automat ministerstva zdravotníctva.  Ak bude chcieť nejaký región uvoľniť opatrenia, musí dosiahnuť potrebný znížený počet hospitalizácií a buď potrebné znížené reprodukčné číslo Rt alebo priemerný počet prípadov.

 

 

 Pripravili sme podrobný prehľad otázok a odpovedí, ktoré ľuďom pomôžu orientovať sa v opatreniach počas vianočných sviatkov a Nového roka. Týkajú sa najmä zákazu vychádzania a výnimiek, ale aj zatvorených prevádzok, služieb a škôl.

 

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Zákaz vychádzania nebude platiť v čase od 1:00 do 5:00 ráno. Aké výnimky platia počas dňa?

Naďalej platí zákaz zhromažďovania. Zakázané sú oslavy, večierky, svadby aj kary. Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska budú mať ľudia: 

  • na cestu do zamestnania alebo za výkonom podnikateľskej činnosti, doprovod dieťaťa do školy
  • na cesty v nevyhnutnom rozsahu: najbližšie obchody, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat, pohreby, cesta za rekreáciou, športom, do kostolov, na úrady či do banky.

Nakupujem na poslednú chvíľu. Čo môžem a nemôžem kúpiť? 

Od 19. decembra zostanú na Slovensku otvorené len „esenciálne obchody a služby“. Bude platiť pravidlo na obmedzený počet ľudí – 1 človek na 15 metrov štvorcových. Otvorené budú okrem predajní potravnín aj:

  • Lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok a očné optiky, vrátane vyšetrenia a merania zraku
  • Predajne novín a tlačovín
  • Predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie
  • Predajne náhradných dielov motorových vozidiel, pneuservisy a odťahové služby, autoservisy a servisy bicyklov, servisy a požičovne lyží, služby technickej a emisnej kontroly, servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky, práčovne a čistiarne odevov
  • Predajne živých rýb a stromčekov – v oboch prípadoch len v exteriéri
  • Čerpacie stanice, pohrebné služby, pohrebiská a krematóriá, kľúčové služby, zberné dvory

Nestihol som kúpiť darčeky, môžem ich objednať cez internet a vyzdvihnúť osobne? 

Výnimku majú aj odberné miesta pre tovar zakúpený cez internet, mail alebo telefonicky, zásielkový predaj a balíkomaty vrátane Zásielkovne.

 

Pri čakaní na výdaj tovaru musí prevádzkovateľ zabezpečiť, aby ľudia dodržali odstup aspoň 2 metre, mali prekryté horné dýchacie cesty; v priestore, kde sa tovar vydáva, môže byť naraz iba jeden zákazník.

Čo sú tie „bubliny“, o ktorých rozprávajú epidemiológovia, prezidentka aj vláda? 

Podľa opatrení by sa mali počas sviatkov stretávať najviac dve domácnosti. Ide o koncept bublín. Ideálne je, aby už 7 dní pred Vianocami nemali žiadne ďalšie kontakty. Prípadne by sa mali dve domácnosti, ktoré vytvoria tzv. bublinu, dať pred kontaktom otestovať. 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2902 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, aby sa tieto bubliny vyhýbali kontaktu s ďalšími ľuďmi aj v exteriéri. 

Bývam v jednom okrese a ďalší členovia rodiny z „bubliny“ v druhom, je to problém?

Pohybovať sa môžeme voľne, ak ide po pohyb spadajúci medzi zoznam výnimiek. Cestovanie medzi okresmi zakázané nie je. Obyvatelia Slovenska nepotrebujú pri prechode z jedného okresu do druhého žiadne potvrdenie, ani potvrdenie o negatívnom výsledku antigénového alebo PCR testu. 

 

Príklad: Môže sa strenúť trojčlenná rodina z Bratislavy s ďalšou štvorčlennou rodinou z Bardejova v spoločnej domácnosti, stráviť spolu Štedrý deň aj nasledujúce dva či tri dni. Ďalšia rodina z Popradu sa k ním už pripojiť nemôže.

Môžem sa odviesť taxíkom?

Áno. Pasažieri môžu sedieť iba na zadných sedadlách a najviac dvaja v jednom rade. 

Budem potrebovať vybehať vyprážaného kapra a šalát, kde môžem cvičiť? 

Posilňovne budú minimálne do 10. januára zatvorené. Rekreačný šport budú môcť ľudia na území Slovenska vykonávať individuálne v exteriéri v extraviláne okresov.

Môžem ísť na Polnočnú omšu? Budú kostoly otvorené aj počas vianočných sviatkov? 

Áno. Cesty na bohoslužby, resp. za náboženskými úkonmi platia medzi výnimky zo zákazu vychádzania. 

 

Ľudia budú môcť sedieť len v každom druhom rade a zároveň medzi obsadenými miestami musí ostať jedno miesto neobsadené.


Bohoslužby sa môžu organizovať stále len pre sediacich účastníkov. „Pred rozdávaním svätého prijímania, posvätených chlebov, agapé si musí rozdávajúci dezinfikovať ruky, v prípade kontaktu rozdávajúceho s ústami veriaceho si musí rozdávajúci zakaždým vydezinfikovať ruky. Pri prijímaní "pod obojím" striktne dodržiavať iba podávanie chleba na ruku,“ uvádza ÚVZ SR.

Štefanská zábava nebude, a čo iné kultúrne vyžitie?

Od soboty sa zakazujú všetky hromadné podujatia, teda aj s menej ako šiestimi účastníkmi. Z vyhlášky ÚVZ vyplýva, že nebudú povolené ani divadelné, filmové, hudobné a iné umelecké predstavenia. Ostatné výnimky (podujatia konané na základe zákona, podujatia s účastníkmi s 12-hodinovým testom a ostatné) ostávajú v platnosti.

 

Zatvorené sú povinne aj všetky prevádzky, bary, diskotéky a kluby. 

 

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na poslednú chvíľu sa vraciam domov z krajiny EÚ, čo mám robiť?

Naďalej platí, že pre návrat z krajín EÚ je potrebné potvrdenie negatívneho výsledku PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Výnimky platia pre študentov a pendlerov z okolitých štátov, ktorí môžu mať aj antigénový test, nie však starší ako 14 dní. 

 

Po príchode z rizikovej krajiny sa veková hranica detí pri povinnosti otestovať sa alebo preukazovať sa negatívnym výsledkom testu zvyšuje zo siedmich na desať rokov.

Potrebujem zaplatiť faktúru za telefón, vybrať peniaze z banky alebo poslať balík, musím počkať do 10. januára? 

Otvorené budú pravdepodobne s obmedzenými otváracími hodinami aj pošty, banky, poisťovne a leasingové služby, prevádzky telekomunikačných operátorov. 

 

Slováci môžu do 10. januára bez omedzení vybaviť aj potrebné doklady. Medzi výnimky patria advokáti, notári, súdni exekútori, správcovia konkurzných podstát, mediátori, dražobníci, rozhodcovia, znalci, tlmočníci a prekladatelia.

Kúpim v Kauflande alebo Bille baterky do ovládača alebo ozdoby na vianočný stromček?

Podľa Úradu verejného zdravotníctva by takúto možnosť reťazce mať nemali. „ÚVZ SR považoval za potrebné vo vyhláške zdôrazniť, že sa nepredpokladá predaj sortimentu, ktorý v zmysle uznesenia vlády nepredstavuje sortiment potrebný k uspokojeniu základných potrieb.“

Kedy môžu nakupovať seniori? 

Aj naďalej platia vyhradené hodiny pre seniorov od 9:00 do 11:00 dopoludnia. Ľudia nad 65 rokov môžu však v predajniach potravín a drogérií nakupovať aj mimo týchto vyhradených hodín. Novinkou vydanou Úradom verejného zdravotníctva je zmena v čase od Vianonc do Nového roka.  V dňoch 24. 12. 2020 a 31. 12. 2020 sa hodiny vyhradené pre ľudí nad 65 rokov skracujú na 9:00 – 10:00.

Už mesiac máme s kamarátmi na Silvestra rezervovanú chatu, musíme ju zrušiť? 

Áno, ak sa nestretávate len s ľuďmi z ďalšej domácnosti alebo nemáte všetci PCR test starý najviac 12 hodín. 

Priateľku chcem zobrať do Tatier, lyžovať nebudeme. Môžeme si taký výlet už naplno?

Výnimka zo zákazu vychádzania platí aj pre návštevu hotelových zariadení. Zakázané sú wellness, aquaparky a kúpele mimo zdravotnej indikácie. Zatvorené sú tiež hotelové reštaurácie. 

Chcem ísť na 5-dňovú lyžovačku, ako je to s PCR testovaním?

Lyžiarské strediská môžu mať otvorené svahy a vleky pod podmienkou, že budú mať návštevníci negatívny Ag alebo PCR test, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Znamená to, že sa lyžiari musia ísť otestovať aj uprostred pobytu v horách. 

 

V kabíne lanovky bude môcť byť buď len jeden človek, alebo rodinní príslušníci.

Mám prácu, ktorá umožňuje homeoffice, ale zamestnávateľ chce, aby som chodil do práce, čo mám robiť?

V takom prípade musí zamestnanec ísť do práce. Vláda vydala niekoľko konkrétnych odporúčaní, ktoré však nie sú nariadeniami. 

 

Vláda odporúča, aby ľudia spájali prostredníctvom internetových aplikácii (napr. Skype), aby necestovali v hromadných dopravných prostriedkoch, aby zamestnávatelia umožnili každému zamestnancovi homeoffice, ak to výkon práce dovoľuje.

Nechce sa mi variť, môžem sa najesť vonku?

Maximálne na lavičke. V platnosti zostávajú aj zatvorené interiéry reštaurácií a terasy. Prevádzky môžu jedlo vydávať buď cez okienkový predaj, alebo prostredníctvom rozvozu. 

Mám sa pripraviť na celoplošné testovanie? 

Nie je to vylúčené, avšak pravdepodobne až tesne pred skončením zákazu vychádzania. Slovensko zatiaľ nemá dostatočný počet antigénových testov. Nakúpiť ich má ministerstvo hospodárstva Richarda Sulíka, to tvrdí, že budú k dispozícii najskôr okolo 7 januára.

Starí rodičia sú v zariadeniach sociálnych služieb. Môžem ich navštíviť?

Na návštevu do domova sociálnych služieb bude môcť ísť osoba s negatívnym výsledkom PCR testu. Nesmie však byť starší ako 72 hodín. Môže tiež mať negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín.  Ide o výnimku zo zákazu vychádzania. 

 

Stretnutia môžu trvať maximálne hodinu a medzi stretnutiami musí zabezpečiť prevádzkovateľ zariadenia dezinfekciu priestorov. Každé zariadenie si môže tieto pravidla modifikovať.

Môžem si starého otca alebo mamu zobrať domov na Vianoce z domova sociálnych služieb?

Áno, ak nie je v karanténe ako pozitívny pacient s koronavírusom. Domácnosť, v ktorej senior bude, by nemala prijímať návštevy ani chodiť na návštevy do iných domácností. Pri návrate seniora do zariadenia by mal byť otestovaný aspoň antigénovým testom starým najviac 1 deň. V prípade, že by nebol otestovaný, otestujú ho v DSS. 

 

Ministerstvo práce taktiež odporúča, aby sa dala otestovať pred príchodom seniora celá domácnosť. 

Kedy pôjdu žiaci do škôl a za akých podmienok? 

Do Vianoc môžu byť otvorené len materské školy a prvý stupeň základných škôl. Výnimku majú špeciálne školy a deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne, avšak za podmienky maximálne 5 detí + jeden učiteľ. Výnimka platí do Vianoc aj pre 2. stupeň a stredné školy s negatívnym výsledkom antigénového testu. Vysoké školy naďalej vyučujú dištančnou formou.

 

Školy budú zatvorené do 10. januára, následne bude vláda vyhodnocovať situáciu na základe COVID automatu.

 

Podľa toho sa majú stredoškoláci v okresoch v I. až III. stupni varovania naďalej vzdelávať iba dištančne. Vyučovanie na diaľku platí pre žiakov druhého stupňa základných škôl v II. až III. stupni varovania.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zdravie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:02
Kórejský remake Money Heist uvidíme už tento rok. Pozri si prvé zábery s novými hercami a maskami zlodejov.
včera o 20:09
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší opatrenia a k Zemi sa rúti asteroid TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší…
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami.…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť