Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento obsah je PR správa spoločnosti Trenčianske minerálne vody a.s. 
3. novembra 2020, 11:54
Čas čítania 3:11
Sponzorovaný obsah

Mitická v novej kampani #prelepšídeň motivuje k pozitívnej zmene

REFRESHER
Uložiť Uložené

Prostredníctvom rozhovorov predstavuje ľudí, ktorí menšia náš svet k lepšiemu. Jednou z nich je aj sociálna pracovníčka Karin Andrášiková.

Spoločnosť Trenčianske minerálne vody a.s. si vo svojej novej kampani #prelepšídeň uvedomuje, že nielen v ťažkých časoch je dôležité vnímať MY namiesto Ja. Práve preto je vzájomná podpora a ohľaduplnosť voči ostatným a okoliu čoraz viac dôležitá. Chce nás preto inšpirovať, aby sme sa na chvíľu zastavili a viac vnímali, čo sa deje okolo nás. 

„Myslím si, že je ten správny čas upriamiť pozornosť na to pozitívne a prospešné čo sa deje okolo nás. Čoraz viac ľudí sa venuje aktivitám či projektom, ktoré zlepšujú naše okolie a medziľudské vzťahy. Veríme, že sa môžeme najvzájom inšpirovať a každý z nás tak môže spraviť niečo #prelepšídeň. Nová kampaň má formu príbehov ľudí, ktorí svojím konaním a prístupom k životu pozitívne menia svoje okolie. Sú to obyčajní ľudia, ktorí veria v silu jednotlivca a dokážu motivovať k zmene.“, vyjadrila sa Monika Mišíková, Marketingová manažérka spoločnosti Trenčianske minerálne vody a.s.

Mitická počas nasledujúcich mesiacov predstaví ľudí, ktorí prostredníctvom rôznych projektov  menia našu spoločnosť k lepšiemu. Ako prvú Mitická predstavuje Karin Andrášikovú, sociálnu pracovníčku občianskeho združenia Mládež ulice.

Karin pred komunitným centrom „Stará jedáleň“
Karin pred komunitným centrom „Stará jedáleň“ Zdroj: Mitická

 

Povedz nám niečo o sebe

Mám 33 rokov, práci s ľuďmi sa venujem už asi 12 rokov. Vždy som mala pocit, že sa veľmi malá pozornosť venuje ľuďom, ktorí sú na okraji spoločnosti a ktorých často vnímame ako tých, „ktorí si za svoje problémy môžu sami“. Za jednu z najdôležitejších hodnôt v mojom živote považujem láskavosť. Preto som začala pracovať s ľuďmi, ktorí sa ocitli v náročných životných situáciách.

Čomu sa venuješ, čo je náplňou tvojej práce?

Pracujem ako sociálna pracovníčka pre organizáciu Mládež ulice. Venujem sa deťom, mládeži a rodinám, ktoré prechádzajú náročnými životnými obdobiami a potrebujú v tejto situácii podporu a sprevádzanie. Medzi moje hlavné projekty patria Nízkoprahové programy pre deti a mládež. Tie sú pre mladých ľudí, tínedžerov, ktorí svoj voľný čas trávia na ulici, nudia sa, častokrát nenavštevujú žiadne krúžky z rôznych dôvodov, a tiež pre mladých ľudí, ktorí majú rizikové správanie.

Máme pre nich klub pre mladých, kde môžu prísť, tráviť tu voľný čas a kde je pre nich sociálny pracovník, ktorý ich podporí v čase, keď im nie je ľahko. Ďalším z hlavných projektov je Rodinný program. Ten je určený pre rodiny, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácií a potrebujú sociálne poradenstvo. Chodievam priamo domov do rodín a podporujem ich pri riešení týchto situácií.

Ktorý z tvojich projektov považuješ za najdôležitejší?

Všetky naše projekty sú mimoriadne dôležité, pretože sa venujú komplexne celému systému života mladého človeka – jeho voľného času, dospievaniu, rodiny či školy. Myslím si však,  že aktuálne najviac času investujeme do rozvoja klubu pre mladých, ktorý sme otvorili v komunitnom centre „Stará jedáleň“. Mladí ľudia sem môžu prísť každý pracovný deň v poobedných časoch, tráviť tu voľný čas, rozprávať sa so sociálnym pracovníkom, zapojiť sa do rozvoja sídliska, organizovania komunitných podujatí a pod. Na otvorení klubu pre mladých sme intenzívne pracovali od roku 2016. V budove, v ktorej je komunitné centrum aj klub pre mladých sme museli prejsť komplexnou rekonštrukciou, čo nám zabralo takmer 4 roky. Práve teraz, v októbri, sa konala slávnostná kolaudácia a komunitná akcia v podobe „otváračky“ pre verejnosť.

Čo je pre vás každodennou motiváciou, ktorá vás posúva vpred?

Vždy, keď vojdem do toho klubu a vidím výsledok, uvedomím si, čo všetko je za tým a je to výborný pocit. A rovnako tak je mojou motiváciou to, že verím, že svojou prácou môžem reálne ovplyvniť niečí život v pozitívnom zmysle.

Karin spolu deťmi, ktoré chodievajú do komunitného centra „Stará jedáleň“
Karin spolu deťmi, ktoré chodievajú do komunitného centra „Stará jedáleň“ Zdroj: Mitická

“Mojou motiváciou je to, že verím že svojou prácou môžem reálne ovplyvniť niečí život v pozitívnom zmysle.”

Môžu sa “obyčajní” ľudia v prípade záujmu zapojiť do vášho projektu?

Veľmi radi privítame dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ktorí majú chuť byť aktívni a nájsť si svoju komunitu – pri organizovaní komunitných akcií sa vždy hodí pomocná ruka, pri upratovaní našich priestorov, pri pečení koláčov či varení jedla, až po prípravu voľnočasových aktivít pre mladých ľudí. Budeme však radi, keď prídu aj ako návštevnici priamo do klubu pre mladých alebo do komunitného centra počas aktivít, ktoré tu chystáme a prispejú tak k jeho rozvoju.

Ako môže každý z nás zlepšiť život vo svojom okolí?

Myslím si, že stačí ak sa ľudia začnú zaujímať viac o okolie. Komunitu tvoria ľudia a ich činnosti, takže stačí naozaj veľmi málo a na sídlisku sa nám môže žiť lepšie. Od organizovania pikniku pre susedov, vytvorenia priestoru pre to, aby mladí ľudia mohli svoje nápady realizovať priamo na sídlisku, po zbieranie odpadkov, spoločné hranie hier, ale najmä budovanie vzťahov a zaujímaním sa o životy tých druhých.

Karin pri vstupe do komunitného centra „Stará jedáleň“
Karin pri vstupe do komunitného centra „Stará jedáleň“ Zdroj: Mitická

 

„Komunitu tvoria ľudia a ich činnosti, takže stačí naozaj veľmi málo a na sídlisku sa nám môže žiť lepšie.“

Čo by si odkázala ľuďom?

Myslím si, že na to aby ste konali dobro vo vašom meste, alebo na vašom sídlisku nemusíte byť profesionál. Myslím si, že aj úplná drobnosť, ktorú urobíte je časť skladačky do toho veľkého celku dobra, ktoré môžete šíriť aj vy.

Karin spolu s deťmi v komunitnom centre “Stará jedáleň”
Karin spolu s deťmi v komunitnom centre “Stará jedáleň” Zdroj: Mitická
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.