Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 30. 11. 2020 meniny má Ondrej, Andrej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie
0
Miriam Švecová
30. október 2020, 8:49
Čas čítania: 5:14
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Celoplošné testovanie: Košice avizujú, že nestihnú otestovať 70-tisíc ľudí. V Banskej Bystrici ešte inštalujú verejné osvetlenie

Niektoré veľké slovenské mestá nemajú dostatočný počet zdravotníkov na celoplošné testovanie.

Miriam Švecová
30. október 2020, 8:49
Čas čítania: 5:14
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Už počas tohto víkendu sa na Slovensku bude konať celoplošné testovanie na nový koronavírus. Testovanie sa zároveň oproti avizovaným termínom skráti o jeden deň. Uskutoční sa počas víkendov od 31. októbra do 1. novembra a od 7. do 8. novembra. Druhé kolo celoplošného testovania sa nemusí uskutočniť,  keďže minister obrany Jaroslav Naď na tlačovej konferencii skonštatoval, že budúcnosť druhého kola pretestovania je zatiaľ otázna.

 

Testovať sa môžeš počas soboty a nedele od 7:00 hod do 22:00 hod. Jaroslav Naď informoval, že poradie testovania bude podľa abecedy a  armáda má pripravených 4 901 odberných tímov a viac ako 5-tisíc odberných miest.
 
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej Republiky aktuálne eviduje približne 23 000 dobrovoľníkov, z nich asi 13 000 zdravotníkov, ktorí sa prihlásili na pomoc na celoplošné testovanie, uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
 
My sme sa pýtali hovorcov najväčších slovenských miest a mestských časti, ako sú na celoplošné testovanie pripravení.

 

 

Bratislava 

Bratislava - Ružinov

 V Ružinove žije podľa slov hovorkyne Tatiany Tóthovej okolo 100-obyvateľov a z toho približne 80-tisíc sa týka testovanie. „Pripravených máme 70 odberných miest a za nás spravíme všetko preto, aby boli vytvorené čo najlepšie podmienky pre testovanie. V tejto chvíli ale asi nik nedokáže povedať s istotou nič viac,“ povedala Tóthová pre Refresher. 

Bratislava - Petržalka

„Pre všetkých 96 odberných miest, ktoré mestská časť zriadila na území Petržalky, je zabezpečený dostatočný počet dobrovoľníkov, administratívnych pracovníkov aj koordinátorov na jednotlivé odberné miesta,“  informuje Mária Halašková, hovorkyňa mestskej časti Petržalka. V každom odbernom mieste budú zabezpečené ochranné pomôcky, dezinfekčné prostriedky aj strava a pitný režim pre dobrovoľníkov.

 

Aktuálne v Petržalke evidujú nedostatok zdravotníckeho personálu. Na zhruba polovicu odberných miest pripadajú 4 zdravotníci, na zvyšnú polovicu len dvaja. „Momentálne umiestňujeme na odberné miesta mobilné kontajnery, rozkladacie stany a stánky,“ opisuje situáciu v Petržalke Mária Halašková.

 

Veľké mestá nemajú dostatočný počet zdravotníkov na celoplošné testovanie. V Banskej Bystrici ešte inštalujú osvetlenie
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Z hľadiska organizácie aj času bude testovanie v najväčšej bratislavskej mestskej časti nepochybne náročné. V Petržalke žije cca 104-tisíc obyvateľov s trvalým pobytom plus okolo 30-tisíc ďalších ľudí bez trvalého pobytu. „Počet testovaných ľudí nevieme ovplyvniť a ťažko vopred odhadneme, koľko ich nakoniec príde. Každopádne sa pripravujeme na testovanie cca 100-tisíc ľudí. Pri tomto počte pripadá cca 400-500 ľudí na jedno odberné miesto za deň,“ dodala hovorkyňa.

 

Bratislava - Rača

Na celoplošné testovanie sa v Rači podľa slov referentky komunikácie Emy Ondruškovej momentálne ešte stále pripravujú. „Zo strany mestskej časti sme zabezpečili, čo sa týka materiálovo-technického vybavenia, administratívnych pracovník a dobrovoľníkov, všetko, čo bolo v našich silách za taký krátky čas zabezpečiť,“  povedala Ema Ondrušková. Momentálne v Rači čakajú na to, koľko zdravotníkov im bude pridelených. „Samozrejme, zdravotníkov zháňame aj po vlastnej línií, a tí, ktorí by nám mali záujem prísť pomôcť, sa môžu prihlásiť cez tento formulár, za čo budeme veľmi vďační,“  hovorí referentka komunikácie. 

 

Na záver Ema Ondrušková dodala, že v Rači veria, že ak sa im podarí personálne naplniť a otvoriť všetkých 18 plánovaných odberných miest, tak pri veľkej dávke súčinnosti, disciplinovanosti a trpezlivosti občanov zvládnu otestovať všetkých.

 

Veľké mestá nemajú dostatočný počet zdravotníkov na celoplošné testovanie. V Banskej Bystrici ešte inštalujú osvetlenie
Zdroj: TASR – František Iván

Bratislava - Staré Mesto 

Miestny úrad je podľa slov hovorcu Matej Števovea aktuálne plne vyťažený prípravou zajtrajšieho testovania. „Ide o organizačne náročnú akciu, preto veríme, že sa pre túto chvíľu uspokojíte so súhrnom najdôležitejších informácií týkajúcich sa bezprostredne testovania,“ povedal pre Refresher. 


Aktuálne sú v Starom Meste v poslednej fáze príprav a zajtra ráno bude všetko pripravené na spustenie celonárodného testovania. Odberových adries majú celkovo 22 a v rámci nich je 1-5 odberových miest (spolu 40 odberových miest). 80% všetkých odberových miest je exteriérových, vrátane 4 odberových miest na parkovisku, ktoré sú dostupné iba autom, avšak nejde o drive-in (pri novej budove Slovenského národného divadla pri Eurovei).

Bratislava - Nové Mesto

Podľa slov Mareka Tettingera, hovorcu mestskej časti Nové Mesto, každá zmena dohodnutých pravidiel predstavuje komplikáciu a v prípade testovania sa takéto zmeny dejú neustále. Pokyny zo strany štátu sa menili v priebehu hodín a nebolo výnimkou, aby dva štátne orgány dávali protichodné pokyny.

 

„Takto sme sa postupne dozvedali, že testovanie nepotrvá 3 dni, ale len dva, že denná smena potrvá o niekoľko hodín dlhšie, že ochranné pomôcky máme pre dobrovoľníkov zabezpečiť sami, že im máme zabezpečiť celodennú stravu, že stany dodá armáda a o deň neskôr, že si ich máme zohnať sami, že pre testovaných najskôr nesmie a o deň na to musí byť zabezpečené toalety a voda, že sme si zbytočne vytypovali miesta na drive-in, lebo hygiena nám ich odmietne schváliť,“  povedal Marek Tettinger pre Refresher.  

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1455 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Ďalej museli v mestskej časti Nové mesto zabezpečiť školenie pre zdravotníkov a neskôr ich aj svojpomocne zháňať. Marek Tettinger doplnil, že všetky tieto problémy sú  bez zodpovedania otázky, ako alebo v akej miere štát samosprávam uhradí vzniknuté náklady.

 

„Ku všetkým povinnostiam sme sa však postavili s maximálnou snahou zabezpečiť priebeh testovania čo najlepšie. Kolegovia na úrade, podobne ako v iných samosprávach robia, čo je v ich silách. Veľmi tomu pomáhajú stovky dobrovoľníkov, ktorí sa nám prihlásili a ponúkli pomoc,“  dodal hovorca Marek Tettinger. Nezabudol poznamenať, že je vďačný aj firmám, ktoré často bezplatne alebo len za náklady poskytujú materiálnu pomoc. 

 

„Napriek maximálnemu nasadeniu samospráv myslím, že nikto dnes nemôže predpokladať, že sa stihnú otestovať všetci, ktorí sa otestovať chcú, nakoľko už dnes je zrejmé, že bude nedostatok zdravotníkov a určité percento vypadne hneď v sobotu ráno, keď sa zistí, že sú pozitívni,“ povedal Marek Tettinger no aj napriek všetkému budú členovia Miestneho Úradu Bratislava-Nové Mesto spolu s dobrovoľníkmi, zdravotníkmi, príslušníkmi ozbrojených síl a polície robiť maximum, aby zvládli otestovať čo najviac ľudí.

 

Celoplošné testovanie: Košice avizujú, že nestihnú otestovať 70-tisíc ľudí. V Banskej Bystrici ešte inštalujú verejné osvetlenie
Zdroj: TASR – František Iván

Košice

O prípravách na celoplošné testovanie dnes informoval na tlačovej konferencii primátor mesta Jaroslav Polaček. Na úvod oznámil, že mesto pripravilo objekty aj administratívu, ktorá je potrebná na testovanie. Jaroslav Poláček so zhrozením v hlase konštatoval, že pre Košice je vyčlenených len 139 odberných tímov. „Ostali sme zhrození, keď sme zistili, že štát bude inštalovať 138 tímov a my ževraj nevieme rátať a Košičania budú otestovaní bez akýchkoľvek problémov,“  povedal primátor mesta Košice.

 

Samotné ministerstvo poskytlo údaje, že sa bude testovať približne 13 hodín, 35 ľudí za hodinu. Tým pádom sme v Košiciach schopní otestovať 130 tisíc ľudí,“ opisuje situáciu Jaroslav Polaček.

 

 

Primátor ďalej hovorí, že mesto Košice má 250 tisíc obyvateľov a nikomu nemôžu zakázať sa ísť otestovať. „To ešte nerátame študentov alebo zamestnancov zahraničných firiem. V bežnom dni sa tu pohybuje oveľa viac ľudí, ako si myslíme,“  dodáva Polaček.

 

Podľa slov primátora nebude otestovaných najmenej 70 tisíc Košičanov. „To, že potrebujeme podporu sa snažíme tlmočiť už niekoľko dní. Košice sú asi príliš ďaleko od Bratislavy a jednoducho nikto neráta s tým, že môžeme mať toľko odberných miest, ako má mestská časť Petržalka,“ dodal primátor mesta Košice na záver tlačovej konferencie. 

 

Košice avizujú, že 70-tisíc Košičanov sa vôbec nestihne otestovať. V Banskej Bystrici ešte inštalujú osvetlenie
Zdroj: Mesto Košice

Žilina

Hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík hovorí, že celoplošné testovanie je mimoriadne rozsiahla a zložitá akcia. V podmienkach Slovenska neexistuje historická skúsenosť s niečím podobným. „Iste, potrebovali by sme, podobne ako iné veľké samosprávy, viac času na organizáciu. Povinnosti nám pribúdajú takmer denne, mnohé si vyžadujú čas a ďalšie materiálne a personálne kapacity,“  povedal pre Refresher Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Žilina. 

 

Ako problém sa  z jeho pohľadu javí najmä dostatok zdravotníckeho personálu pre jednotlivé odberné miesta, čo riešia v Žiline denne. „Napriek tomu, sme Ozbrojeným silám Slovenskej republiky plne k dispozícii a nápomocní v organizácii testovania,“ dodal Vladimír Miškovčík. 

 

Na otázku, či mesto zvládne otestovať počas dvoch víkendových dní všetkých obyvateľov odpovedal hovorca Vladimír Miškovčík takto: „Toto je otázka na Ozbrojené sily Slovenskej republiky prípadne Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, ktorým bola vládou zverená úloha zorganizovať operáciu Spoločná zodpovednosť - celoplošné testovanie na COVID-19.“

 

Mapa pre celoplošné testovanie v Žiline
Mapa pre celoplošné testovanie v ŽilineZdroj: www.zilinak.sk

Banská Bystrica 

V Banskej Bystrici vytypovali 68 odberných miest, ktoré sú rozmiestnené po celom území mesta v areáloch základných škôl, stredných škôl a jednej vysokej školy. V súčasnosti odberné miesta vybavujú potrebným materiálom. „Keďže sa odberné miesta nachádzajú najmä v exteriéri, tam, kde je to nevyhnutné inštalujeme potrebné verejné osvetlenie. Robíme maximum, aby sme boli schopní v sobotu a v nedeľu celoplošné testovanie v Banskej Bystrici zrealizovať,“ povedala pre Refresher hovorkyňa primátora mesta Banská Bystrica Zdenka Marhefková. 

 

„Urobili sme všetko preto, aby sme splnili požiadavky, ktoré nám vyplývajú z rozhodnutia Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky. Zriadili sme odberné miestnosti, ktorých fungovanie nám odsúhlasil banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva,“  hovorí Zdenka Marhefková. V Banskej Bystrici podľa slov hovorkyne zabezpečili dostatočný počet administratívnych pracovníkov potrebných na každé jedno odberné miesto aj s náhradníkmi. „Veríme, že sa Ozbrojeným silám Slovenskej republiky podarí zabezpečiť potrebný zdravotnícky personál im potrebné a celoplošné testovanie na COVID-19 spoločne zvládneme,“  dodala Zdenka Marhefková na záver. 

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Erika Ďurčová, Facebook/Igor Matovič Tagy: Banská Bystrica, bratislava, zilina, Košice (Slovenská republika), Koronavírus, COVID-19, Igor Matovič, celoplošné testovanie
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.