Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 19. 1. 2021 meniny má Drahomíra, Mário

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Tech - Hry
0
Dominik Vetrák
23. júl 2020, 19:34
Čas čítania: 6:37

Xbox odhalil next-gen hry pre Series X! Sleduj gameplay pre Halo Infinite, STALKER 2, nové Fable či konkurenciu pre Call of Duty

Xbox Game Showcase odhalilo veľké množstvo exkluzívnych hier prichádzajúcich na PC a konzoly od Microsoftu.

Dominik Vetrák
23. júl 2020, 19:34
Čas čítania: 6:37
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

V máji sme sa videli prvé next-gen hry počas streamu Microsoftu. Šlo však o veľké sklamanie. Ukázali len málo z hier a okrem hororu The Medium si už človek ani nespomenie, čo vlastne predstavili.

 

Pokazenú chuť nám napravilo PlayStation s ich PS5 eventom, ktorý sa skončil nad očakávania. Tí dokázali hráčov a novinárov potešiť aj napriek tomu, že stále neohlásili všetky hry a nechávajú si ďalšie odhalenia na augustovú akciu. Pravdepodobne pôjde o State of Play, no oficiálne neoznámili ani existencia ďalšieho PS5 eventu.

 

 

Microsoft však dlho chystal protiúder. Je ním dnešná, cez hodinu trvajúca prezentácia prevažne hier od štúdií, ktoré vlastní Microsoft pod hlavičkou Xbox Game Studios – ďalej len XGS.

 

A tak sa môže Xbox Game Showcase 2020 začať. Všetky hry vyjdú aj na Game Pass.

 

Xbox odhalil next-gen hry pre Series X! Sleduj gameplay pre Halo Infinite, nové Fable, Hellblade 2 a mnohé ďalšie
Zdroj: imgur

Halo Infinite – launch Xbox Series X na jeseň

Štúdio 343 Industries – Xbox One, Xbox Series X, PC

 

Fanúšikovia série Halo s ňou veľmi spokojný nie sú. Zatiaľ čo vývoj série Gears of War prebralo po Epic Games štúdio The Coalition zložené z veteránov pracujúcich na Gearsoch, sériu Halo prebralo po Bungie štúdio 343 Industries

 

Ani stovky vývojárov, ktorými disponujú, však nedokázali priniesť taký kvalitný titul ako v prípade originálnych hier od Bungie. (Tamojší vývojári po skončení spolupráce s Microsoftom vytvorili hru Destiny.) Vyzerá to však tak, že sa konečne poučili a sériu vracajú ku koreňom. 

 

Má síce moderný kabát, nové herné mechanizmy a druhy nepriateľov, no zároveň je z prezentovaného gameplayu cítiť závan Halo: Combat Evolved. Master Chief sa po rokoch vracia zachraňovať galaxiu a tentokrát bude mať k dispozícii aj priťahovací hák. Budeš sa s ním vedieť priblížiť k nepriateľom, tajným priestorom a podobne.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1612 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Gameplay ukazuje tradičný Halo štýl, keď sa Chief postavil základniam plným nepriateľov a úspešne ich zlikvidoval. Hrateľnosť pôsobí stále zábavne, nakoniec, Halo hry sa vždy mohli pochváliť skvelým pocitom zo simulácie strieľania. V akcii sme videli aj priťahovací hák, ale nedá sa povedať, že by s ním Chief predvádzal niečo, čo sme predtým ešte nevideli. 

 

Vzhľadom na väčšie mapy a oblasti môžeme povedať, že je vizuál hry nadštandardný, no nejde o nič svetoborné. Vzhľadom na to, že ide o titul vyvíjaný aj pre Xbox One to ale nie je žiadnym prekvapením.

 

Pochváliť však musíme nádherné prostredie a zmenu dizajnu máp. Tá pramení práve z priťahovacieho háku. Chief sa vďaka nemu bude môcť presúvať na vyvýšené miesta a gameplay tak získa viac vertikality. 

 

 

Halo: Infinite vyzerá, že bude zábavné a určite bude skvelé, vžiť sa po rokoch znova do kože Master Chiefa. Hra nás však ničím neprekvapila a neposadila na zadok. Okrem priťahovacieho háku a vertikálneho gameplayu nám tvorcovia neukázali žiadne inovácie. Rozhodne tak nejde o titul, pre ktorý by sme si kupovali Xbox Series X.

Halo: Infinite bude bežať v 60FPS a ponúkne aj multiplayer. 

 

Hneď po Halo sme sa dočkali menšieho prekvapenia v podobe zombie, coop akcie State of Decay 3. Šlo o trailer, čo značí, že hra je ešte v skorom vývoji a záberov z hrania sa tak skoro nedočkáme. Nakoniec, dvojka vyšla len v roku 2018. 

 

 

Forza Motorsport – 2021

Turn 10 – Xbox Series X a PC

Štúdio Turn 10 už roky vyvíja dve automobilové série. Forza Motorsport je pre fanúšikov okruhov s reálnejším ovládaním vyžadujúcim trpezlivé zaobchádzanie s autom. Nejde o simulátor, no má k nemu bližšie ako Forza Horizon. Táto séria je čiste o arkádovom jazdení a zábave z riadenia auta po nádherných krajinách plných výziev.

 

Po skvelom Forza Horizon 4 je načase, aby sme sa dočkali ďalšieho Motorsportu. Ten nám aj dnes ukázali, no videli sme len veľmi málo záberov. Zdá sa, že hra vyjde najskôr v roku 2021. Budúci rok tak proti sebe pôjdu Forza na Xboxe a Gran Turismo na PlayStation. 

 


Tell Me Why – prvá epizóda už 27. augusta

Dontnod v partnerstve s XGS – Xbox One, Xbox Series X, PC

Dontnod je francúzska spoločnosť, ktorá vytvára hry špeciálne zamerané na príbeh a postavy. S Vampyr či Remember Me možno nemáš skúsenosti, no ich séria Life is Strange je celosvetovo známa a uznávaná. Obzvlášť druhá časť je nádherná, emotívna a skvelo napísaná. 

 

Ešte pred detektívnou hrou Twin Mirror sa od nich dočkáme Tell Me Why, ďalšej príbehovej adventúry. Pôjde o prvú veľkú hru od veľkého vydavateľa, v ktorej budeme hrať za transgender postavu. Príbeh nás zavedie do mesta na Aljaške, kde sa po 10 rokoch stretávajú 21-ročné dvojičky Tyler a Alyson.

 

 

Súrodenci dokážu zdieľať svoje myšlienky, pocity a spomienky. Práve to má byť kľúčom k odhaleniu záhady z ich detstva. Vývojári na autentickom zobrazení transgender postavy pracovali s organizáciou GLAAD (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation).

 

O slovo sa prihlásili vývojári z Moon Studios. Ohlásili, že pre Xbox Series X vyvíjajú už funkčnú hru  Ori and the Wills of Wisps v 120FPS. Ak ju vlastníš, vďaka Smart Delivery dostaneš vylepšenú verziu pre Series X celkom zadarmo. 

 

Everwild – dátum vydania neznámy

Rare – Xbox One, Xbox Series X, PC

Po pirátskom Sea of Thieves sa tvorcovia z Rare rozhodli vytvoriť o čosi poetickejšiu hru. O Everwild toho stále veľa nevieme. Má ísť o fantasy hru, ktorú môžeš hrať ako v singleplayeri, tak aj v multiplayeri. Ovládať budeme ľudí zbližujúcimi sa s magickými zvieratami, no nepochybne sa dočkáme aj súbojov a nepriateľských frakcií.

 

Videli sme nový trailer a my sme z hry nadšení. Rozhodne pôjde o príjemné spestrenie v nádhernom svete plnom emotívnych momentov. 

 

 

Grounded – dátum vydania neznámy

Obsidian Entertainment – Xbox One, Xbox Series X, PC

Vývojári z Obsidian si pomýlili Cyberpunk s The Last of Us: Part II, keď Cyberpunk vo vtipnom úvode k ich hre označili ako najväčšiu hru roka. Grounded bude práve naopak tou najmenšou. Je totiž o tom, ako sa človek zmenší na veľkosť mravca. 

 

 

Úlohou hráča bude v takomto svete prežiť čo najdlhšie a medzitým budovať svoju základňu z rôznych zdrojov. Či už to budú odpadky alebo miniatúrne veci zo záhrady. Všetko môže pomôcť v boji s obrovským a agresívnym hmyzom, ktorý zaútočí pri každej príležitosti. 

 

Grounded budeš môcť hrať sám, alebo spolu s ďalšími 3 hráčmi. Obsidian Entertainment okrem Grounded ukázalo aj prvé z dvoch rozšírení pre Outer Worlds, ktoré vydajú 7. septembra.

 

 

Avowed – najskôr v roku 2022

Obsidian Entertainment – Xbox Series X a PC

Potešili nás, aj keď odhalili svoje nové RPG. Volá sa Awoved a pôjde o fantasy, ktoré nás trailerom nadchlo. Od tvorcov Fallout: New Vegas, The Outer Worlds či Pillars of Eternity očakávame nezabudnuteľný zážitok. 

 

 

Senua’s Saga: Hellblade 2 – dátum vydania neznámy

Ninja Theory – Xbox One, Xbox Series X, PC

Tvorcovia z Ninja Theory ukázali minulý december trailer pre pokračovanie skvelej hry Hellblade. Všetci sme dúfali, že o pol roka neskôr uvidíme aj niečo viac, no opak je pravdou. Zdá sa, že pokračovanie nedorazí skôr, ako koncom budúceho roka, prípadne v roku 2022. V Ninja Theory teraz pracujú na viacerých tituloch, preto hráčov prosia, aby boli trpezliví. 


Psychonauts 2 – dátum vydania neznámy

Double Fine​ – Xbox One, Xbox Series X, PC

Double Fine je jedným zo štúdií, ktoré Microsoft pred pár rokmi kúpil. Vývojári potvrdili, že vďaka tomu majú dostatok peňazí na to, aby dokončili Psychonauts 2 presne tak, ako pôvodne chceli. Nemusia vystrihnúť niektoré často hry, súboje s bossmi a podobne.

 

Psychonauts 2 je pokračovanie ikonickej skákačky s adventúrnym podtónom vo fantasy svete. Jednotka vyšla ešte v roku 2005, takže pre fanúšikov značky ide o veľmi očakávaný titul. Pracuje na ňom aj komik a herec Jack Black.

 

 

Stalker 2 – dátum vydania neznámy

GSC Game World – Xbox One, Xbox Series X, PC

Slušným prekvapením bolo aj prvé video zo Stalker 2. Hru oznámili už dávnejšie a zrejme sa jej ešte pár rokov nedočkáme, no aj napriek tomu je skvelé vedieť, žena nej stále pracujú. Atmosféra vyzerá úžasne a my sa už nevieme dočkať, keď sa vrátime do polomŕtveho, post-apokalyptického sveta. Stalker 2 vyjde na PC a Xbox One/Xbox Series X. Na konzoly od PlayStation sa dostane až neskôr. 

 

 

Tetris Effect

Majitelia PlayStation budú zrejme Tetris Effect poznať. Hra je geniálna obzvlášť vo VR, kde som v nej strávil viac ako 10 hodín. Tvorcovia dokázali, že Tetris ťa dokáže pohltiť aj v roku 2019 a 2020. Ak nemáš VR a PlayStation/PC, určite si Tetris Effect zahraj aspoň na Xboxe. 

 

 

 

The Gunk – dátum vydania neznámy

Image a Form Games – Xbox One, Series X a PC

Milo pôsobila aj adventúra Gunk, o ktorej veľa informácií nemáme. Za jej vývojom stojí Image a Form Games. Tí sa postarali o vynikajúce hry zo série SteamWorld (Dig, Heist, Quest). Z 2D prostredia sa presunuli do 3D a do celkom iného žánru. Ak sa im nová značka podarí aspoň z polovice ako ich SteamWorld hry, stále to bude veľká zábava.

 

The Medium

Vytvorenie psychologického hororu bolo možné len na novej generácii konzol. Jedným zo základných prvkov hrateľnosti je totiž simultánne, duálne zobrazovanie alternatívnych realít, ktoré sú spolu úzko prepojené. Bez SSD, ktoré načítava herné dáta závratnou rýchlosťou, by hranie nebolo možné. Hra vyzerá naozaj pôsobivo. Neskôr sa jej zrejme dočkáme aj na PlayStation, no z doterajších záberov máme dojem, že ju budeme chcieť hrať už v deň vydania.

 

 

Crossfire X – 2020

Remedy Entertainment – Xbox One, Series X a PC

Multipalyerová akcia, ktorú odprezentovali s kampaňou pre jedného hráča. Podobne ako Call of Duty, aj v tomto prípade pôjde o adrenalínovú FPS akciu s množstvom zbraní, gadgetov a napínavého príbehu. Crossfire X vyjde najskôr na Xbox a PC predtým, než sa dostane na PS5. 

 

 

Fable

PlayGround Games – Xbox Series X a PC

Séria Fable bude mať reštart. Microsoft zavrelo štúdio Lionhead Games, ktoré sériu vytvorilo. Nový diel tak vytvoria PlayGround Games. Tvorcovia doteraz vytvorili 4 diely Forza Horizon a s RPG žánrom nemajú žiadne skúsenosti. Budeme im teda držať palce, aby sa im podarilo vytvoriť úžasnú hru vo fantasy svete.

 

Nakoniec, aj Guerilla Games vytvorilo Horizon: Zero Dawn, pričom dovtedy celé roky pracovalo len na akčnej FPS sérii Killzone. Z Fable sme nevideli žiaden gameplay, takže môžeme predpokladať, že hra vyjde až v roku 2022. 

 

 

 

Počas konferencie sme veľa dátumov nevideli. Môže za to fakt, že počas krízy spôsobenej koronavírusom je náročné odhadnúť, kedy vývojári stihnúť svoje hry dokončiť. Čo sa samotnej konferencie týka, objektívne musíme povedať, že PS5 je na tom zatiaľ z hľadiska hier o pár tried lepšie. 

 

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.