V aktuálnej dobe by bola púť do Mekky značne riziková.
Púť do Mekky, rodného mesta proroka Mohameda, musí absolvovať aspoň raz za život každý moslim, ktorý si ju môže dovoliť. V priebehu júla a augusta malo do Mekky a Mediny podľa predpokladov cestovať zhruba 2 milióny veriacich , píše BBC.
Saudská Arábia ale pre pandémiu koronavírusu moslimov žiada, aby odložili svoje rezervácie na neskoršie obdobie. Minister Mohamed Banten v mene kráľovstva vyjadril obavy o bezpečnosť pútnikov.
Saudská Arábia má byť podľa jeho slov pripravená slúžiť pútnikom za akýchkoľvek okolností, no v momentálnom období chce kráľovstvo chrániť zdravie moslimov a občanov, povedal Banten v štátnej televízii.
„Požiadali sme preto svojich bratov moslimov zo všetkých krajín, aby počkali s uzavretím zmlúv s cestovnými kanceláriami, dokým nebude situácia jasnejšia,“ dodal. Podľa aktuálnych opatrení ľudia nemôžu vstúpiť do Mekky, Mediny, ani do hlavného mesta Rijád, informuje BBC.
Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti kontroluje hotely, ktoré boli využívané ľuďmi podstupujúcimi púť pred menovanými zákazmi. Tí museli následne podstúpiť izoláciu. Banten sa ďalej vyjadril, že náklady na rezervácie kvôli púti do Mekky, ktorú aktuálne nemôžu moslimovia vykonávať, im budú preplatené.