Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. marca 2020, 16:42
Čas čítania 0:36
Matej Krajčovič

Sonda Curiosity poslala z Marsu zatiaľ najdetailnejšiu panorámu. Je zložená z vyše 1 000 fotografií

TECH NASA VESMÍR
Uložiť Uložené

Spolu má približne 1,8 miliardy pixelov.

Rover Curiosity, ktorý je na Marse už sedem rokov, opäť potešil všetkých na Zemi. Informuje o tom web New Atlas. 

NASA s pomocou 900-kilogramovej sondy vytvorila doteraz najväčšiu a najdetailnejšiu panorámu povrchu na červenej planéte. Pospájané zábery majú spolu až 1,8 miliardy pixelov a zachytávajú región okolo Galeovho krátera, kde v auguste 2012 vozidlo pristálo. 

Odporúčané
„Marsotrasenie“, teda otrasy pod povrchom Marsu, existujú. Potvrdila to americká sonda „Marsotrasenie“, teda otrasy pod povrchom Marsu, existujú. Potvrdila to americká sonda 25. februára 2020, 18:23

Výsledný záber pospájali z vyše tisícky fotografií, ktoré kamery nasnímali počas štyroch dní. Curiosoty však mohla „cvakať“ len v dvojhodinovom okne od marťanského poludnia do druhej poobede, aby bolo svetlo na všetkých záberoch približne rovnaké. 

NASA využila najmä tele-objektív, kým ďalšou optikou zachytila ešte jednu podobnú panorámu s trochu nižším rozlíšením. Na tej vidno viac aj zo samotného roveru.

Priložené vysvetľujúce video ti ukáže aj niečo z jeho výbavy (senzor radiácie zo Slnka a vesmíru), chladenia a stôp, ktoré po sebe zanechal v prachu. 

Sonda Curiosity poslala z Marsu zatiaľ najdetailnejšiu panorámu. Je zložená z vyše 1 000 fotografií
Zdroj: NASA

Teoreticky si ju môžeš celú stiahnuť. Má však 2,43 GB a dosť pochybujeme, že ju tvoj počítač vôbec zvládne otvoriť. 

Domov
Zdieľať
Diskusia