
V Poľsku žije v „zónach bez LGBTI“ až dvanásť miliónov ľudí, mestá a obce postupne prijímajú diskriminačné rozhodnutia
Tieto rozhodnutia sú vraj o ochrane mládeže „pred skazenosťou a sexuálnou indoktrináciou“.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Už jedna tretina poľských obcí prijala rozhodnutia, ktoré diskriminujú LGBTI komunitu a uvoľňujú cestu nielen intolerancii, ale aj nenávisti a násiliu.
Na základe týchto rozhodnutí môžu mestské zastupiteľstvá odmietnuť poskytnúť komunite napríklad peniaze zo štátneho rozpočtu, môžu im zakázať používať budovy, ktoré patria mestu či regiónu a snažia sa tiež zrušiť dúhové pochody. Argumentujú pritom kresťanskými základmi poľskej spoločnosti a tvrdia, že tým ochránia deti pred skazenosťou. O situácii u našich susedov píše portál Balkan Insight.
Chcú ochrániť mládež
Tieto rozhodnutia sú vraj o ochrane mládeže „pred skazenosťou a sexuálnou indoktrináciou“. Na diskriminačné praktiky už upozornili medzinárodné inštitúcie, vrátane inštitúcií EÚ. Európsky parlament napríklad odsudzuje takúto diskrimináciu a pripomína, že školy by mali chrániť práva všetkých žiakov. Preto žiada členské štáty, aby podnikli kroky, ktoré môžu viesť k zastaveniu šikanovania, zneužívania či izolácie, ktorú môžu zažívať ľudia s inou než heterosexuálnou orientáciou.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1603 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOMKrajina prijala už 98 tzv. rezolúcií a jeden miestny zákon, ktoré sú orientované proti LGBTI komunite. Najviac zón bez LGBTI sa nachádza na hranici so Slovenskom a na juhovýchode krajiny, ilustruje to Atlas nenávisti.
A third of #Poland declared ‘LGBT-free zone'https://t.co/eOwVYh1Nmt#LGBT #EqualRights #HumanRights #Europe #shame @EU_Commission @benjaaquila pic.twitter.com/VgarOz0M3U
— Ben Aquila (@benjaaquila) February 25, 2020
Rozhodnutia obcí v podstate znamenajú, že odmietajú urobiť akékoľvek kroky, ktoré by podporili toleranciu voči LGBT ľuďom. Tiež odmietajú finančnú pomoc mimovládnym organizáciám, ktoré pracujú na presadzovaní rovnoprávnosti pre všetkých. LGBTI označili za zahraničnú agresívnu propagandu a ľudí s inou než heterosexuálnou orientáciou nazývajú jednotlivcami, ktorí „ohrozujú základné normy a hodnoty spoločenského života,“ píše Balkan Insight.
Obavy z LGBTI komunity pritom spájajú so zvýšenou kriminalitou (predovšetkým s nárastom sexuálnych zločinov) a s väčšou podporou pre eutanáziu, registrované partnerstvá medzi osobami rovnakého pohlavia či so sodomiou.
Rétorika proti LGBT skupinám narástla po tom, čo vo februári 2019 predstavil varšavský primátor Rafal Trzaskowski z opozičnej Občianskej koalície tzv. Chartu LGBT. Sľubovala boj proti diskriminácii a podporu pre zraniteľné komunity homosexuálov a transrodových jednotlivcov, vysvetľuje portál Euractiv. Boj proti LGBTI komunite pritom vedie vládna strana Právo a Spravodlivosť (PiS).
Niektoré z miestnych rozhodnutí sú ostro anti-LGBTI, iné zvolili odlišnú rétoriku a sústreďujú sa na podporu „normálnej“ či tradičnej (teda heterosexuálnej) rodiny. Vyhýbajú sa zmienkam o LGBTI a skôr sa sústreďujú na morálne prostredie, v ktorom vyrastá poľská mládež.
Tieto rozhodnutia však znamenajú, že sa ľudia s inou sexuálnou orientáciou nielenže cítia vytlačení na okraj spoločnosti, ale denno-denne zažívajú následky. Mnohí sa tak podľa Balkan Insight radšej stiahnu do úzadia a pri akejkoľvek interakcii s inými si dávajú väčší pozor na to, koho si pustia k telu a čo im povedia. Ľudia tak žijú v strachu z toho, čo sa im môže stať, keď iní zistia, kým v skutočnosti sú.
Takéto prostredie je živnou pôdou aj pre šikanu.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
