Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
2. februára 2020, 9:45
Čas čítania 1:58
Viktor Kniš

Kontrafakt má na albume kradnutý beat. Slovenský producent sa priznal, Rytmus by skladbu najradšej vymazal

HUDBA KONTRAFAKT
Uložiť Uložené

Kopírovanie a kradnutie hudieb sa dotklo aj legendárnej crew z Piešťan. Skladba Real Newz z rovnomenného albumu bola vytvorená do beatu, ktorý producent nevytvoril vlastnou hlavou.

Kým Kontrafakt drví rebríčky streamovacích služieb novým albumom, zároveň musí riešiť nepríjemnosti v súvislosti s informáciami, ktoré vyplávali na povrch vďaka členovi DMS Smartovi. Práve on poukázal na existenciu tohto videa na YouTube, po ktorého prehratí by sme nemuseli ďalej situáciu komentovať. 

Slovenský producent odhalil, že beatmaker Baret uvedený ako autor hudby ku skladbe Real Newz z rovnomenného albumu v skutočnosti vydával za svoju cudziu prácu, ktorú len veľmi mierne poupravil. Netrvalo dlho a informácia sa dostala až k Rytmusovi. Ten situáciu patrične okomentoval, najprv však fanúšikov nechal, aby si obe verzie vypočuli a pochopili, kde je problém.

Kontrafakt má na albume kradnutý beat. Slovenský producent sa priznal, Rytmus by skladbu najradšej vymazal
Zdroj: Rytmusking/IG

Reakcia obvineného producenta

Nie je jasné, ako a či vôbec obhájil situáciu Baret pred svojimi sledovateľmi na súkromnom profile, preto sme ho požiadali aj o oficiálne stanovisko.

Chybu priznáva, pomenúva ju skratovým konaním a ľutuje ju: „Extrémne ma mrzí cela situácia, ktorá vznikla kvôli mojej chybe a môjmu skratovému konaniu. Ak by som mohol vrátiť späť čas, nikdy by som svoju chybu nezopakoval. Ospravedlňujem sa chalanom z Kontrafaktu, ktorí verili v moje schopnosti a sklamal som ich,“ povedal pre Refresher.

Odporúčané
Samey, Separ, Rytmus alebo P.A.T. podľa neho rapujú do kradnutej hudby. Kto má pravdu? (Rozhovor) Samey, Separ, Rytmus alebo P.A.T. podľa neho rapujú do kradnutej hudby. Kto má pravdu? (Rozhovor) 15. septembra 2019, 11:13

Ďalej dodáva, že sa bude snažiť nájsť spôsob, ako chybu odčiniť. Je tu však jeden paradox: „Takisto sa ospravedlňujem teamu ľudí okolo mňa a všetkým fanúšikom, ktorých som sklamal. Svoju chybu si priznávam a verejne ľutujem. Chápem, že to, čo sa stalo, je neodpustiteľné, ale budem sa zo všetkých síl snažiť a pracovať na tom, aby som odčinil to, čo som spôsobil a dokázal ľuďom, že hudbu milujem, pretože je celý môj život,“ dodal. 

Aj napriek tomu, že sa priznal k plagiátorstvu, Kontrafakt si na profile nechal medzi referenciami, na základe ktorých by sa mu mali ozývať záujemcovia o hudobné produkcie na e-mail.

Kontrafakt má na albume kradnutý beat. Slovenský producent sa priznal, Rytmus by skladbu najradšej vymazal

Reakcia Kontrafaktu

Rytmus na počudovanie vyriešil situáciu s chladnejšou hlavou, ako v iných prípadoch. Namiesto verejnej výzvy pre Bareta, napríklad ako v prípade Petra Kareša, zvolil miernejšiu formu a upozornil všetkých ostatných hudobných producentov, aby si dávali pozor. Použil pri tom nedávno zverejnenú fotku torza Mariana Kočnera, ktorá sa na verejnosť dostala po tom, čo médiá získali prístup k dátam z jeho telefónu. 

V ďalšom instagramovom príspevku poňal situáciu skôr cez emócie, aby vysvetlil, že mal ku skladbe Real Newz silný vzťah. „Skladbu, ktorú som mal najradšej a vychutnal som si tam tie melódie a frázovanie, kvôli hudbe by som ju najradšej vymazal, nerobte takého ťahy, chlapci,“ dodal Rytmus. 

O vyjadrenie sme požiadali aj Ega a zverejníme ho hneď, ako nám ho pošle. 

Kontrafakt má na albume kradnutý beat. Slovenský producent sa priznal, Rytmus by skladbu najradšej vymazal

Sága sa opakuje

Na chvíľu sme sa prostredníctvom tejto situácie vrátili do septembra 2019, kedy sa Slovenskom premlela kauza, ktorá bola pre mnohých hudobných producentov veľkým výkričníkom. Hudobník Kingpin na svojom Instagrame zverejňoval úryvky známych slovenských skladieb a porovnával ich s pôvodnými verziami zo zahraničia, pričom väčšina sa do veľkej miery naozaj podobala. 

Už vtedy sa, pochopiteľne, vyjadrovali aj raperi, ktorých sa síce kauza týkala, so situáciou však nemohli nič robiť. Kým nemá interpret obrovský rozhľad a pôvodné verzie skladieb sa mu do uší nikdy nedostali, jednoducho má smolu. Jedným z prípadov bol aj MadSkill.

Kontrafakt má na albume kradnutý beat. Slovenský producent sa priznal, Rytmus by skladbu najradšej vymazal
Domov
Zdieľať
Diskusia