Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 21. 9. 2020 meniny má Matúš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie - Strava
4
Simon K.
20. august 2017, 10:03
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Flexibilné stravovanie (IIFYM) mení životy: Keď neúspešné pokusy a zlyhania nahradí sloboda a šťastie

Pokračovanie príbehov ľudí, ktorí pochopili IIFYM a tento flexibilný štýl stravovania im zmenil život k lepšiemu.

Simon K.
20. august 2017, 10:03
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V úvodnej časti IIFYM mení životy sme sa pozreli na niekoľko skvelých príbehov a ukážok toho, že keď človek pochopí princíp kalorickej bilancie, rozloženia makroživín a flexibility v rámci stravovania, dejú sa zázraky nielen po fyzickej, ale i psychickej stránke. Neuveriteľne nás tešia správy mnohých z vás, že ste vďaka Fitcultu pochopili flexibilné stravovanie a tento komplexnejší pohľad na výživu vám naozaj zmenil život k lepšiemu. Dnes si predstavíme Erika, ktorému dalo IIFYM predovšetkým voľnosť, Romana, ktorý si našiel štýl stravovania do konca života, no tiež Honzu, keďže si konečne rád dopraje, no nezabúda na kalórie, Lenku, ktorá si už konzumuje jedlo bez stresu, no a takisto Kiku. Tá toho skúšala mnoho, no až IIFYM jej dalo slobodu a šťastie.


Flexibilné stravovanie (IIFYM) mení životy: Keď neúspešné pokusy a zlyhania nahradí sloboda a šťastie

Erik, @eraotrisal 

Začal som čítať o veciach ako sú makroživiny (bielkoviny, sacharidy, tuky). Zo začiatku som len vyhodil junkfood a netlačil do seba ako tank, váha išla postupne dole, zaraďoval som aj cheatday, z ktorého sa však stávali aj cheatweeks. Potom mi kamarát poradil jedného makača, ktorý chodil cvičiť do rovnakého gymu ako on a vraj sa stravuje flexibilným stravovaním (ten makač je jeden z Fitcult coachov, Vilo). Začal som hádzať jedlo do fitmee a počítať kalórie, len som spravil hneď zásadnú chybu, a to nízke nastavenie kalórií. Sacharidy som v jeden moment držal na nejakých 50-60 g za deň sa mi zdá... Moje chudnutie sa na chvíľu pozastavilo a zmenil to až príchod na internát do TT. Začal som viac čítať, hlavne Fitcult. Neskôr som si konečne nastavil kalórie na hodnotu, ktorú dokážem dlhodobo plniť a od januára 2017 som začal aj s Intermittent Fastingom, ktorý mi osobne vyhovuje. Čo mi IIFYM dalo? Hlavne myslím, že voľnosť. Nie som odkázaný na 5 stále tých istých jedál, na kuracie prsia na vode s brokolicou, ďalej, že nemusím jesť v malých porciách a podobné reči, a aj keď idem von nemusím panikáriť, ak si nezoberiem „krabičkové jedlo“. Taktiež ma to naučilo, že z jedného nezdravého jedla nepriberiem, ako aj z jedného zdravého neschudnem a že človek by mal budovať seba na celý život a nielen na letnú dovolenku. Mrzí ma, že vidím stále v gyme trénerov s broscience prístupom a že ľudia viac veria počtu followerov na Instagrame ako kvalitnému zdroju informácií.

 

138 kg vs. 98 kg

Flexibilné stravovanie (IIFYM) mení životy: Keď neúspešné pokusy a zlyhania nahradí sloboda a šťastie

  

Roman, @koro_kral

Vďaka IIFYM som sa konečne po 2 rokoch cvičenia niekam posunul. Nechápal som vôbec načo by som niečo takéto mal skúšať. Všetci mi tvrdili, že jedz len mäso a ryžu inak neporastieš! Na kulturistických fórach o IIFYM nie je veľmi pekne popísané a strašne veľa profi kulturistov IIFYM odsudzuje. V mojom okolí to nikto nerobil, ale predsa som sa na to dal a malo to okamžite výsledky! Z 85 kíl som za 3 mesiace schudol na 76 (kvôli hlúpo nastaveným kalóriám to išlo strašne rýchlo). Teraz som v objemovej fáze a s IIFYM je to to najlepšie, čo môže byť. Nie je to samozrejme len o sladkostiach, začal som naopak jesť viac zeleniny a ovocia ale 20 % (aj viac) junk foodu tam stále mám :D. IIFYM odporúčam a už nikdy sa na nič iné nedám. Večne dostávam narážky na to, že takto žiadnu formu nevybudujem a že či ma baví si vkuse všetko vážiť, ale tak o tom to je. Nebyť Fitcultu a ich skvelých článkov, tak sa o tom asi nikdy nedozviem. Ďakujem! 

 

Flexibilné stravovanie (IIFYM) mení životy: Keď neúspešné pokusy a zlyhania nahradí sloboda a šťastie

Honza

Spoustu lidí má za to, že když sní denně 10 donutů a 2 Big Macy, započítají si to do maker a pak řeknou, že jedou IIFYM. Tak to ale bohužel v 90 % případů nefunguje. Ano, člověk se může časem dopracovat k několika nezdravým jídlům denně a přesto bude držet nízké procento tuku, avšak když má někdo 30 % tuku a chce shodit a denně sní několik kebabů a vymluví se na IIFYM, je to prostě špatně. Pravda je taková, že IIFYM neznamená jíst špatně a jen počítat makra, znamená to jíst správně, avšak s pestrostí v jídelníčku, ne jen kuře a rýže, ale i jiné potraviny, KTERÉ BUDOU SEDĚT DO MAKER, proto If It Fits Your Macros. 99 % totiž nezvládne jíst nezdravé (ale chutné) věci v přesně daném množství a nakonec jich sní podle chuti, tzn. celá dieta zase na nic. Ono totiž nezdravá jídla pořádně ani nezasytí. Je bláhové si myslet, že naturální cvičenec bez extrémní dávky talentu udělá pěknou postavu pojídáním sladkostí. Na závěr přidávám svoji proměnu (2 měsíce) s IIFYM, kdy jsem opravdu jedl i špatné věci, avšak jsem je vždy započítal do kalorického příjmu, tudíž jsem během těchto "cheat days" byl stále v kalorickém deficitu.

 

Flexibilné stravovanie (IIFYM) mení životy: Keď neúspešné pokusy a zlyhania nahradí sloboda a šťastie

 

Lenka

Čo sa týka IIFYM, musím povedať, že mi to naozaj zmenilo život. Predtým som sa venovala tancu, veľa sa učila, nič som nikdy nestíhala, nonstop vystresovaná a na jedlo nejak neostával čas. Okolie si všímalo, že moja váha stále klesá, mysleli si, že som anorektička. Keďže si moje telo odvyklo jesť,dostala som sa do bodu, že mi nechutilo vôbec nič. Nič sladké, žiadne fastfoody,zelenina, skrátka nič. Môj žalúdok bol maximálne stiahnutý. Môj priateľ sa rozhodol, že s tým začne niečo robiť. Jedlo si zapisoval do MFP a chcel, aby som to začala robiť aj ja. Nechcela som počúvať, bol tvrdý a stálo ma to veľa sĺz, ale patrí mu jedno obrovské ĎAKUJEM! Keďže som si napísala čo všetko za daný deň musím zjesť, mala som režim, žalúdok sa mi opäť roztiahol. Jem všetko, ale s mierou. Jedlo si užívam, nemusím sa nútiť jesť. Cvičím, jem, pijem veľa čistej vody a cítim sa fit nielen fyzicky, ale aj psychicky. Tanec mi naozaj chýba, ale všetko sa stíhať nedalo a myslím, že zdravie je prvoradé. Môj metabolizmus znovu začal pracovať. Cvičím asi 5 mesiacov, kalórie si stále počítam, moja pôvodná váha je späť aj s nejakým tým svalom a musím s hrdosťou oznámiť, že sa cítim skvele! 

 

Kika, @kikeseats

Fotka vľavo z najtučnejšieho obdobia, kedy som sa rozhodla so sebou niečo spraviť (65kg, aj keď to nie je dôležité a minimum svalov). Fotka vpravo koniec diéty, Vianoce 2016, ďalej som to už nezvládala potiahnuť (necelých 55kg ak si dobre pamätám). Medzi tými dvomi fotkami je kopec neúspešných pokusov a zlyhaní. Najprv som začala behávať (2012?) a bavilo ma to, lebo som okamžite videla, ako ide váha dole. Zároveň som bola na (nie tak striktnej) paleo strave, cca 2 mesiace. Postupne som pridávala mliečne produkty a dostala som sa k tomu, že som nejedla sacharidy. Kura s brokolicou, mňam mňam. Toto nebola cesta. Potom nasledovali cheat days a dni, kedy som dodržiavala jedálniček a dni, kedy mi to bolo jedno. Začala som chodiť do posilky a nechápala som, prečo nechudnem, keď mám stravu ako tak zdravú a ešte aj cvičím. Až v lete 2016 som si začala rátať kalórie a postupne sa dopracovala k druhej fotke. Ešte dodám, že som nikdy nebola slobodnejšia a šťastnejšia, čo sa jedla týka ❤ 

 

Flexibilné stravovanie (IIFYM) mení životy: Keď neúspešné pokusy a zlyhania nahradí sloboda a šťastie

 

Aj ty môžeš mať prehľad o kalorickom príjme, naučiť sa o optimálnom množstve kalórií a rozložení makroživín pre tvoje telo a tvoj životný štýl a hlavne sa naučiť stravovať tak, aby si nebol/a otrokom jedla. Stačí popremýšľať o našich službách, resp. Online coachingu, pretože to robíme poctivo a chceme ľudom otvárať oči, zlepšovať stav nielen slovenského fitness priemyslu a hlavne učiť, lebo vieme, aký veľký chaos majú kvôli médiám a dogmám ľudia v hlave. Jedna spolupráca s nami ti môže, ak budeš mať chuť, motiváciu, snahu a záujem, zlepšiť život. Naučiť ta princípom stravovania, vedieť pre seba (životný štýl) optimálny príjem množstva jedla, rozloženie makroživín a celkovo sa ťa za dané obdobie coachingu pokúsime naviesť na pre teba správne cestičky, ktorých sa môžeš držať do konca života.

 

Ak máš aj ty podobný príbeh (prípadne aj fotky) a chceš byť súčasťou mini-série článkov IIFYM mení životy, nehanbi sa a napíš mi na simon@fitcult.sk, prípadne ak máš príbeh napísaný na svojom Instagrame, pridaj hashtag #IIFYMfunguje

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.